Що таке мастодинія?

Що таке мастодинія?
Читати 5 хвилин | Опубліковано: 30 November 2020 | Перегляди 28785
Мастодинія (масталгія) ー це синдром, при якому жінки відчувають дискомфорт у ділянці молочних залоз (набряки, нагрубання, біль, підвищена чутливість грудей).

Вона може бути як самостійним захворюванням, так і наслідком вагітності, перенесеного стресу, проявом передменструального синдрому чи ознакою статевого дозрівання у дівчат. Згідно проведених досліджень, 68% жінок турбує біль у грудях, викликаний мастодинією.

Які існують види мастодинії?

В залежності від характеру виникнення захворювання виділяють два види мастодинії:

 • циклічна мастодинія (спостерігається приблизно у 2/3 жінок віком від 20 до 40 років). Вона пов’язана з роботою яєчників та впливом статевих гормонів на молочні залози. Циклічна мастодинія проявляється як самостійний симптом ПМС (вона може супроводжуватися болем у грудях та підвищеною температурою), а також як симптом мастопатії, при виникненні доброякісної пухлини чи під час прийому гормональних препаратів;
 • ациклічна мастодинія (спостерігається найчастіше у жінок після 40 років). Біль виникає незалежно від менструального циклу, може спостерігатися постійно, можна побачити виділення з соска. Ациклічна мастодинія може стати стає симптомом іншого захворювання (мастит, дисплазія, тромбофлебіт). Також причиною її виникнення можуть стати вагітність, прийом лікарських засобів та оральних контрацептивів, перенесені травми.

Ациклічна мастодинія небезпечніша, ніж циклічна. Вона може виступати симптомом того, що у молочній залозі з’явилось злоякісне новоутворення.

В залежності від симптомів виділяють фізіологічну та патологічну мастодинію. Фізіологічна з’являється на тлі природних процесів у жіночому організмі (менопауза, вагітність). Патологічна мастодинія виступає слідством інших захворювань молочних залоз. 

Що провокує розвиток мастодинії?

Розвиток мастоднинії можуть спровокувати:

 • зміна гормонального фону внаслідок вагітності, клімаксу, пубертатного періоду;
 • запалення, що відбуваються у молочних залозах під час інфекційного маститу;
 • аборт, штучні пологи;
 • менструальні дисфунції;
 • передменструальний синдром;
 • новоутворення в області молочної залози;
 • вживання гормональних препаратів;
 • травми та хірургічні втручання на молочній залозі.

Дослідження показують, що масталгія може виникати внаслідок хронічних стресів. Доведено, що причинами її появи стають паління та надмірне вживання кофеїну. Також міжреберна невралгія, остеохондроз та серцевий біль здатні давати відгук в область грудей. 

Які бувають симптоми мастодинії?

Симптоми циклічної та ациклічної мастодинії відрізняються один від одного. При циклічній мастодинії спостерігається набухання молочних залоз та збільшення їх розміру, а також гіперчутливість сосків та неприємні відчуття при дотику до них. При ациклічній мастодинії набухання та набряклості грудей відсутні, проте можна побачити виділення з соска та його почервоніння.

При циклічній мастодинії спостерігається слабкий біль, що локалізується в обох грудях. Він припиняється з початком менструації. При ациклічній мастодинії, як правило, біль сильний. Його можна відчути лише в одному місці молочної залози. Менструальний цикл ніяк не впливає на симптоми при ациклічній мастодинії.

Профілактика розвитку мастодинії

Для попередження розвитку мастодинії рекомендується носити бюстгальтери високої якості, виготовлені з натуральної тканини, які не здавлюють груди - це допоможе уникнути деформації молочних залоз. 

Що стосується харчування, то для профілактики розвитку масталгії варто обмежити вживання:

 • чаю, кави;
 • шоколаду;
 • солі, спецій;
 • молочних продуктів.

Ці продукти затримують рідину в організмі, тому від них варто відмовитись хоча б у другій половини менструального циклу. Обмеження їх вживання допоможе зменшити вірогідність появи болю та набряків у грудях. Додатково можна займатися фізичними вправами: дослідження показують, що масталгія може проходити легше внаслідок того, що під час тренувань у жінок виділяється ендорфін.

Для того щоб попередити розвиток мастодинії потрібно регулярно відстежувати самопочуття, щорічно проходити УЗД молочних залоз та мамографію. При появі перших симптомів мастодинії варто відразу звернутися до мамолога, який допоможе впоратися з проблемою. Особливо це стосується випадків, коли у жінки спостерігається ациклічна масталгія, яка може бути сигналом наявності злоякісних новоутворень.

Рейтинг статті:
4.5 з 5 на основі 2 оцінок
Що таке мастодинія?
Лікар акушер-гінеколог. Друга категорія. Стаж роботи 8 років.
Що таке мастодинія?
Стаття перевірена: Жук Світлана Іванівна
Лікар-гінеколог. Перша категорія. Стаж роботи 18 років.

Задайте своє питання гінекологу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.