У такому випадку деякі кроки для поліпшення свого стану хворий може зробити і сам.
Що робити, якщо з’явились симптоми COVID-19?
Основним набором симптомів, які дозволяють запідозрити в себе ковід, є:
- сильна слабкість, яка може супроводжуватися субфебрильною температурою від 37,2 і до 38;
- сухий кашель;
- втрата нюху та смаку.
Варто зауважити, що навіть за наявності поєднання всіх цих симптомів все одно необхідно здати тест на коронавірус. Тільки тест підтверджує або спростовує захворювання на COVID-19. Адже втрата смаку і нюху зустрічається також, наприклад, за гострого гаймориту. А слабкість і сухий кашель є симптомами цілої низки інфекційних хвороб. Також хворий може відчувати біль у горлі (причина плутанини ковіду та застуди), м’язах, шиї, головний біль. Іноді трапляється діарея та кон'юнктивіт.
Якщо в людини є підозра на ковід, їй варто самоізолюватися, щоб не заразити оточуючих, а також подзвонити (або написати) сімейному лікарю для консультації. У випадку появи серйозних симптомів (які симптоми вважати серйозними – нижче) варто негайно викликати швидку допомогу. Однак у більшості випадків хвороба лікується в домашніх умовах.
Коли точно потрібно в лікарню
Поставте своє питання Сімейній медицині «ОН Клінік»
Головна небезпека COVID-19 – ризик розвитку пневмонії та ураження легенів. Серйозними симптомами, які говорять про складний перебіг хвороби, є:
- сильна задишка, яка ускладнює виконання звичайних побутових дій;
- рівень кисню в крові впав нижче за 90%;
- змінений стан свідомості.
Також у лікарню потрібно, якщо є сильний біль у грудях та інші тривожні ознаки на кшталт зміни кольору шкіри.
Як виміряти рівень кисню в крові
Для вимірювання рівню кисню в крові є спеціальний пристрій, який називається пульсоксиметр. Він виглядає як прищепка, яка надягається на палець. Ніяких проколів шкіри та забору крові не потрібно. Достатньо тримати на пальці прилад впродовж 30-60 секунд, і він покаже рівень кисню в крові. Однак такий прилад досить дорогий. Натомість, у великій кількості медичних закладів він є в наявності.
Є ще якісь причини для госпіталізації?
Є кілька факторів ризику, наявність яких збільшує ймовірність більш складного перебігу коронавірусу:
- вагітність;
- цукровий діабет 2-го типу;
- паління;
- онкологічні хвороби;
- імунодефіцит, який спостерігається після трансплантації органів;
- хронічні хвороби нирок;
- серповидноклітинна анемія;
- хронічні хвороби легенів;
- ожиріння.
Наявність навіть одного з цих факторів є причиною для госпіталізації, навіть якщо на початкових етапах перебіг хвороби був легкий.
Що робити, якщо швидка точно потрібна, але вона не їде?
Якщо за коронавірусу стан погіршується, головна небезпека – ускладнення дихання через обширне ураження легенів. У домашніх умовах допомогти в цій ситуації може лише кисневий концентратор, але по-перше, він дорогий, а по-друге, хоча різні суспільні організації займаються налагодженням їхнього постачання, знайти якісний концентратор не так вже й просто. Тому варто звертатися до лікарні, щойно стан починає погіршуватися, до появи ускладненого дихання.
Що, зовсім ніяк собі не допомогти?
Покращити стан під час задишки можна наступним чином:
- підтримувати прохолоду в кімнаті та постійно її провітрювати;
- зайняти положення тіла, яке може покращити стан. Один із варіантів – лягти на живіт. Інший – у сидячому положенні опустити плечі та спробувати максимально розслабитися.
Також варто практикувати дихальні вправи. Приклад: вдихати носом, після чого видихати повільно впродовж 4-6 секунд через рот, склавши губи літерою “О”. Ефект від таких вправ буде лише в разі практики кілька разів на день.
Якщо я лікуюсь вдома, і ситуація простіша, які препарати мені приймати?
Щодо симптоматичної терапії, то використовуються ті ж препарати, що й за ГРВІ, як от знеболювальні в разі болю в горлі та голові тощо. Іноді хворому прописують антикоагулянти, але без рекомендації сімейного лікаря самостійно їх приймати небажано.
Що до антибіотиків, то COVID-19 – це вірус. Антибіотики діють лише на бактеріальних інфекцій. Вживання цих препаратів ніяк не допоможе від коронавірусу і може лише послабити імунітет. Але якщо на тлі COVID-19 виникла пневмонія, лікар може призначити антибіотики вже для її лікування.
Чим лікується коронавірус
Специфічної терапії від ковіду не існує. Якщо перебіг хвороби легкий, необхідно дати організму змогу ефективно боротися з вірусом самотужки. Спокій, здоровий сон, повноцінне харчування та помірні фізичні навантаження сприяють покращенню захисних здібностей організму.
Як ліки для покращення симптомів можна використовувати нестероїдні протизапальні, наприклад, “Парацетамол” – у випадку, якщо температура підвищується до 37,5 та вище. Проте важливо, що у випадку, коли спостерігається субфебрильна температура, але самопочуття нормальне, намагатися збити її до 36,6 не потрібно. Крім того, тільки лікар може призначати прийом ліків.
Що робити, якщо мені раптово стане погано?
Якщо немає факторів ризику або супутніх хронічних хвороб, стан за коронавірусу якщо і погіршується, то поступово. Якщо на тлі легких симптомів раптом з’явилася задишка та біль у грудях, це причина подзвонити сімейному лікарю та проконсультуватися з ним щодо потреби у госпіталізації.
Коли вже можна безпечно спілкуватися з іншими людьми після коронавірусу?
Вважається, що хвора на коронавірус людина безпечна для оточення вже на 10-й день після появи перших симптомів. Нагадуємо, що в медичному центрі “ОН Клінік” можна викликати додому медсестру для здачі аналізів на COVID-19. Це дасть змогу впевнитись у безпеці для оточення, не виходячи з дому і не порушуючи правил самоізоляції.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Сімейна медицина в ОН Клінік Полтава
Популярні питання
Відповідно до рекомендації ВООЗ, повторний мазок на COVID-19 після хвороби робити необов'язково. Через 14 днів з моменту появи перших симптомів і до повного одужання (відсутності ознак COVID-19) можна припиняти самоізоляцію. За бажанням можна здати імуноферментні дослідження крові для виявлення антитіл (IgМ, IgG), щоб оцінити імунну відповідь організму протягом хвороби.
При підозрі на COVID-19 необхідно самоізолюватися та зателефонувати до сімейного лікаря. Сімейний лікар призначить тест на ковід або направить додому мобільну бригаду для забору аналізів та виявлення коронавірусної інфекції.
Якщо з якоїсь причини не вдалося зв'язатися із сімейним лікарем, можна зателефонувати за телефонами регіональної гарячої лінії COVID-19, вказаними на сайті COVID-19.gov.ua. За наявності високої температури тіла та утрудненого дихання необхідно викликати приватну медичну допомогу.
Інкубаційний період COVID-19 становить 1-14 днів, у цей час людина є заразною для оточуючих. Тому необхідно дотримуватися самоізоляції протягом 14 днів з моменту появи перших симптомів.