Що таке тестикули?
Тестикули (яєчка або насінники) — це зовнішні парні яйцеподібні органи чоловічої репродуктивної системи, які виробляють сперму та статеві гормони (зокрема, тестостерон і естрадіол). Яєчка, розміри яких можуть варіюватися від 12 до 40 міліметрів (інколи — більші), розташовані в шкірно-м'язовому утворенні (мошонці) під статевим членом (праворуч і ліворуч від пеніса).
Температура яєчок приблизно на два градуси Цельсія нижча, ніж загальна температура тіла. Нижчі температури краще підходять для вироблення сперми (сперматогенезу). Сперматогенез відбувається в трубках, які називаються насіннєвими канальцями (у кожному яєчку — приблизно по 700 канальців). Для дозрівання сперматозоїдів потрібно близько 74 днів.
Що таке крипторхізм?
Поставте своє питання Урологу «ОН Клінік»
Крипторхізм (неопущення яєчок) — це поширене вроджене захворювання чоловічих статевих органів, за якого одне або обидва яєчка не переміщуються з черевної порожнини, де вони розвиваються до народження, у мошонку.
Опущення яєчок зазвичай відбувається внутрішньоутробно до сьомого місяця вагітності. Близько 3% доношених і 30% недоношених немовлят чоловічої статі народжуються з крипторхізмом. Приблизно у 80% випадків крипторхізму яєчка опускаються впродовж перших трьох місяців після народження.
Які симптоми крипторхізму?
Основним симптомом крипторхізму в дітей і дорослих є відсутність яєчок з одного або обох боків калитки, яку виявляють під час огляду та пальпації статевих органів. Крипторхізм зазвичай не викликає болю та не впливає на сечовипускання.
Які причини неопущення яєчок?
Точні фактори ризику крипторхізму не встановлені. Можливі причини неопущення яєчок:
- сімейний анамнез крипторхізму (наявність патології у близьких родичів);
- екстракорпоральне запліднення;
- наявність ожиріння або діабету в матері до або під час вагітності;
- дефіцит тестостерону під час внутрішньоутробного розвитку;
- вживання алкоголю або куріння (зокрема, пасивне) під час вагітності;
- отруєння пестицидами, медичними препаратами або токсинами в період виношування дитини;
- прееклампсія (гіпертензія, що виникла після 20 тижнів вагітності на фоні протеїнурії або загострення вже наявної гіпертензії в період вагітності);
- дефекти нервової трубки;
- низька маса тіла при народженні;
- дитячий церебральний параліч;
- синдром Дауна.
Імовірність виникнення крипторхізму може збільшуватися у недоношених немовлят. Недоношеність означає, що період вагітності становив менше 37 тижнів.
Види крипторхізму
Крипторхізм може бути одностороннім (не опущене одне яєчко) та двостороннім (неопущення двох яєчок). Класифікація крипторхізму враховує етіологію (механізми виникнення) та симптоми патології.
Види крипторхізму | |
Назва | Характеристика |
Вроджений | Яєчко з народження ніколи не опускалося в мошонку |
Набутий | Яєчко при народженні перебувало в мошонці, а потім набуло аномального розташування (наприклад, через невідповідність між ростом сім'яного канатика та тіла) |
Дисгенетичний | Виникає через ембріологічне порушення сім'яних канальців і яєчок |
Ектопічний | Ектопія яєчка діагностується, коли воно відхиляється від природного анатомічного напрямку і потрапляє в надлобкову зону, поверхневу пахову сумку, промежину або на внутрішній бік стегна |
Висхідний | Переміщення яєчка з мошонки в паховий канал |
Яєчка, що втягуються (або гіпермобільні), — це поширена форма висхідного крипторхізму в новонароджених і дітей старшого віку. За патології яєчка, що опустилися, легко переміщуються між мошонкою і паховим каналом. Втягування яєчка у чоловіків також може відбуватися як рефлекторна відповідь на дотик, зміну температури, стрес або сміх.
Для істинного крипторхізму характерна незворотна зупинка яєчка в процесі спуску в мошонку (наприклад, у паховому каналі, черевній порожнині або заочеревинному просторі). За хибного крипторхізму (псевдокрипторхізму) у дорослого чоловіка яєчко може тимчасово переміститися в мошонку, після чого воно знову піднімається в пах.
Хибний крипторхізм у дорослих може посилюватися кремастерним рефлексом (прискореним скороченням кремастера). Кремастер — це м'яз, що піднімає яєчко у відповідь на подразнення шкіри внутрішньої поверхні стегна (на 70-80 міліметрів нижче пахової ділянки) у напрямку вгору.
Як діагностують крипторхізм?
За неопущення яєчка необхідно записатися на прийом до уролога. Методи діагностики крипторхізму можуть включати:
- огляд;
- збір скарг;
- пальпацію;
- УЗД органів малого таза;
- діагностичну лапароскопію (проводиться за крипторхізму для виявлення яєчок, розташованих у черевній порожнині).
Диференціальна діагностика дає змогу виключити гіпогонадизм — патологію, яка виникає, коли статеві залози виробляють недостатню кількість чоловічих гормонів. За підозри на гормональні збої (наприклад, знижений рівень тестостерону) можуть призначатися аналізи крові.
Як лікують крипторхізм?
Для лікування крипторхізму можуть використовуватися гормональні препарати або хірургічне втручання. Терапія гормонами спрямована на стимуляцію переміщення яєчка в мошонку. Після проходження лікувального курсу уролог оцінює стан яєчка, що не опустилося.
Ефективність гормонального лікування крипторхізму в дорослих становить до 20%, а повторні курси зазвичай не підвищують імовірність усунення патології медичними препаратами. Побічні ефекти приймання гормональних засобів можуть включати пігментацію, збільшення складок мошонки та надмірний ріст волосся навколо пеніса.
Якщо терапія крипторхізму гормонами не спровокувала переміщення яєчка в анатомічно правильне положення, виникає необхідність у проведенні операції. За крипторхізму проводять один з двох видів операції: орхіпексію та орхіектомію. Орхіпексія — це операція з опущення яєчка з пахової ділянки та його фіксації в мошонці. Орхіектомія передбачає видалення одного або двох яєчок.
Як підготуватися до операції з корекції крипторхізму?
Крім крипторхізму, хірургічне втручання може проводитися за пухлинних захворювань, гіпоплазії або травм яєчок у чоловіків, що призводять до дисфункції тестикул. Ще одним показанням до хірургічного втручання є поліорхізм (наявність у чоловіків трьох і більше яєчок). Етапи підготовки до операції з корекції крипторхізму включають:
- консультацію хірурга та прийом у терапевта;
- припинення прийому антикоагулянтів (препаратів, що запобігають утворенню тромбів);
- УЗД органів мошонки;
- ЕКГ;
- спермограму;
- клінічний аналіз сечі;
- аналізи крові (загальний, на Covid-19);
- зняття прикрас (наприклад, пірсингу);
- гігієну статевих органів (безпосередньо перед операцією).
Обов'язковим етапом підготовки до операції є відмова від пиття і прийому їжі. Період голодування становить не менше семи годин.
Як проходить операція з корекції неопущення яєчок?
Хірургічне втручання за крипторхізму проводять відкритим методом під внутрішньовенною або спінальною анестезією. Етапи операції з корекції неопущення яєчок:
- Плавне введення (індукція) пацієнта в наркоз (під час операції пацієнт лежить на спині).
- Видалення волосся в зоні живота та мошонки (за необхідності).
- Отримання доступу до яєчка через косий розріз шкіри.
- Зведення (якщо це можливо) або видалення яєчка з сім'яним канатиком.
- Накладання швів і післяопераційної пов'язки.
За бажанням пацієнта одночасно проводиться імплантація штучного яєчка. Протипоказанням до операції при крипторхізмі є непереносимість наркозу (наприклад, одним з наслідків хірургічного втручання є підвищений ризик дихальної недостатності після анестетика).
Скільки часу триває операція з корекції крипторхізму?
У середньому операція з корекції крипторхізму триває близько години. Впродовж одного-двох днів після орхіектомії пацієнт перебуває в стаціонарі медичного центру під лікарським наглядом.
Відновлювальний період після операції за крипторхізму
Після операції за крипторхізму необхідно проходити періодичні огляди, які можуть доповнюватися лабораторними дослідженнями крові (наприклад, аналізами на рівень гормонів) і УЗД калитки. Дискомфорт і помутніння свідомості, а також болі в зоні швів є нормальними явищами після операції за крипторхізму і мають короткочасний характер. Особливості періоду відновлення після операції на крипторхізм:
- обмеження фізичної активності (наприклад, бігу або підняття важких предметів) і утримання від сексу впродовж трьох-чотирьох тижнів;
- носіння вільного одягу;
- відмова від плавання і приймання ванни (впродовж кількох тижнів після операції при крипторхізмі яєчок);
- підтримання чистоти та сухості пахової ділянки;
- приймання нестероїдних протизапальних препаратів (для полегшення болю і набряку);
- прикладання пакетів з льодом до пахової ділянки кожні 20 хвилин (впродовж одного-двох днів);
- носіння спеціальної підтримуючої спідньої білизни (за сильних набряків);
- вживання продуктів, багатих на клітковину, рясне пиття (для профілактики закрепів).
Час дії кожного з обмежень можна уточнити у хірурга. За виникнення важких наслідків хірургічного втручання (наприклад, сильних кровотеч, набряків, гематом, оніміння зони паху або стегна після операції при крипторхізмі) необхідно невідкладно звернутися до лікаря або викликати швидку допомогу.
Чи можна мати дітей при крипторхізмі?
Зниження фертильності (ймовірності зачаття дитини) є одним з поширених наслідків крипторхізму. Приблизно у 10-30% пацієнтів з одностороннім крипторхізмом може розвинутися безпліддя. Азооспермія (відсутність сперматозоїдів в еякуляті) виявляється у 13% чоловіків з одностороннім крипторхізмом і в 35-90% — з двосторонньою формою патології.
Що буде, якщо не лікувати неопущення яєчок?
Однією з умов нормального функціонування яєчок є підтримання постійного температурного режиму, що забезпечується калиткою. Яєчко, яке не опустилося в мошонку, піддається впливу більш високих температур, що призводить до підвищення ризику ускладнень. Можливі ускладнення крипторхізму:
- травми яєчок, що знаходяться в паху (через підвищений тиск на лобкову кістку);
- пахова грижа;
- перекрут яєчка;
- гіпогонадизм;
- безпліддя;
- рак яєчок.
Ризик онкології збільшується при двосторонньому неопущенні яєчок і розташуванні тестикул у зоні живота. Ще одним ускладненням неопущення яєчок може бути зниження самооцінки.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Урологія в ОН Клінік Харків Левада
Популярні питання
Ціна операції при крипторхізмі залежить від ступеня тяжкості патології, а також від характеристик імплантату (якщо хірургічне втручання передбачає встановлення штучного яєчка). Точну вартість операції за неопущення яєчок можна уточнити після огляду уролога та проведення діагностики крипторхізму. За одностороннього або двостороннього крипторхізму також можна поставити запитання лікарю онлайн і отримати безкоштовну консультацію (блок коментарів функціонує на сайті медичного центру «ОН Клінік»).
Точна причина асиметричного розташування яєчок у мошонці в чоловіків невідома. Факторами, через які одне яєчко у чоловіка розташоване нижче за інше, можуть бути анатомічні особливості кровоносних судин і неоднакова вага парних органів (важче яєчко, як правило, розташоване нижче).
Основним методом діагностики за підозри на крипторхізм є пальпація мошонки та живота. Якщо одне або обидва яєчка не пальпуються в калитці, лікар перевіряє паховий канал. Для точного визначення місцезнаходження неопущених яєчок може проводитися ультразвукове дослідження органів малого таза.
Яєчка зазвичай опускаються в калитку природним чином у третьому триместрі вагітності або впродовж трьох-шести місяців після народження. Щоб переконатися у відсутності патологій розвитку яєчок, рекомендується проводити огляд новонародженого, починаючи з шостого-восьмого тижня. У деяких випадках крипторхізм на УЗД може виявлятися ще до народження.
Яєчка потрібно перевіряти не рідше одного разу на місяць, починаючи з періоду статевого дозрівання. Ознаки здорових яєчок у хлопчиків:
- обидва яєчка знаходяться в мошонці;
- відсутні припухлості й ущільнення;
- яєчка мають бути гладкими і пружними, але не твердими.
За розміром тестикули можуть нагадувати великі оливки або невеликі волоські горіхи. За збільшення розмірів яєчок, виникнення болю під час пальпації, підвищення температури зон, що пальпуються, виявлення опухлих або щільних ділянок, а також висипу на мошонці необхідно звернутися до уролога.