Logo
0 800 30 07 00

Лікування анафілактичного шоку (анафілаксії) в Черкасах

Анафілактичний шок (анафілаксія) — це гостра мультисистемна алергічна реакція, яка розвивається за кілька хвилин після проникнення алергену, що може призвести до набряку гортані, падіння артеріального тиску та втрати свідомості. Потенційно смертельний стан потребує невідкладної медичної допомоги з подальшою терапією для уникнення повторних нападів.

Діагностикою та лікуванням анафілаксії займається лікар-алерголог у медичному центрі «ОН Клінік Черкаси». Запис на прийом ведеться цілодобово. 

Причини анафілактичного шоку

Головною причиною анафілактичного шоку є раптова системна дегрануляція опасистих клітин і розвиток опосередкованих імуноглобуліном Е (IgE) реакцій на ліки, їжу та укуси комах. Найчастіше анафілаксія виникає у людей, які мають у сімейному анамнезі алергічні захворювання. Інші причини анафілактичної реакції:

  • продукти харчування (горіхи, яйця, морепродукти, соя, пшениця, молоко, кунжут);
  • лікарські препарати (антибіотики, гормональні засоби, анестетики, ферментні препарати, вакцини);
  • укуси комах і змій;
  • вироби з латексу;
  • отрута рослин (плющ, борщівник).

Анафілактичну реакцію можуть спровокувати фізичні чинники — різкий холод, вплив тепла, надмірні фізичні навантаження в поєднанні з прийомом певних продуктів. У групі ризику перебувають люди, які страждають на різні форми алергії, бронхіальну астму, захворювання серця (аритмія, серцева недостатність).

Симптоми анафілаксії

Симптоми анафілаксії проявляються за лічені хвилини після контакту з алергеном. Інтенсивність і тяжкість реакції залежить від способу проникнення алергену в організм, чутливості імунної системи, віку, наявності супутніх захворювань, переважного «шокового органу» (шкірні покриви, дихальні шляхи, судини й серце). Інші симптоми анафілаксії:

  • почервоніння шкіри, свербіж, кропив'янка;
  • холодна, бліда, липка шкіра;
  • утруднене, нерівне, свистяче дихання;
  • набряк обличчя, гортані, язика, губ;
  • спазм бронхів і асфіксія;
  • нудота, спазми кишківнику, блювання, діарея;
  • головний біль, запаморочення, переднепритомний стан, непритомність;
  • судоми;
  • послаблення або прискорення пульсу;
  • низький артеріальний тиск;
  • відчуття задухи.

Найбільш гострі прояви анафілактичного шоку настають через 5-30 хвилин. Запізніла фаза реакції спостерігається через чотири-вісім годин, будучи менш небезпечною, ніж первісна, проте також потребує невідкладної медичної допомоги.

Форми анафілактичного шоку

Ознаки анафілаксії розвиваються дуже швидко, що залежить від типу алергену, швидкості розвитку реакції та індивідуальних особливостей організму. В алергології анафілактичний шок класифікують за симптомами, що переважають, і тяжкістю стану. Форми анафілактичного шоку:

  • І ступінь — легкі позиви кашлю, сухість у горлі в поєднанні з алергічними проявами на шкірі, невеликим зниженням артеріального тиску на 20-40 мм.рт.ст.;
  • II ступінь — загальна слабкість, відчуття страху, запаморочення, висипання на шкірі, свербіж, болі в животі, блювота, задишка, утруднене ковтання, порушення контролю процесу дефекації та сечовипускання, систолічний (верхній) тиск опускається до 60-80 мм. рт. ст., а діастолічний (нижній) — до 40 мм. рт. ст.;
  • III ступінь — втрата свідомості, холодна, липка шкіра, ниткоподібний пульс у разі анафілактичного шоку, судомний синдром, систолічний тиск опускається до 40-60 мм.рт.ст., а діастолічний — до 0 мм.рт.ст.;
  • IV ступінь — втрата свідомості, відсутність пульсу, дихання і серцевої діяльності. Зазначена стадія анафілаксії потребує невідкладних реанімаційних дій для порятунку життя людини.

Анафілактичний шок — це стан, який потребує негайної медичної допомоги. Розпізнати анафілаксію можна за характерними клінічними проявами. Оцінюється прохідність дихальних шляхів, функції кровообігу та дихання, стан свідомості. Щоб знизити алергічну реакцію в момент надання першої медичної допомоги вводиться адреналін при анафілаксії. Для зменшення запалення дихальних шляхів і поліпшення дихання може здійснюватися внутрішньовенне введення антигістамінних препаратів і кортизолу, що проводиться лікарем.

У процесі відновлення після анафілактичного шоку в людини ще певний час може бути присутня слабкість, загальмованість, задишка, болі в серці, лихоманка. Після того як вдалося зняти анафілактичний шок, необхідно звернутися до алерголога для призначення подальшого лікування.

Діагностика анафілаксії в Черкасах

Рання діагностика анафілактичного шоку і своєчасна терапія в момент виникнення алергічної реакції може врятувати людині життя. Діагноз анафілаксії встановлюється на підставі симптомів, анамнезу та додаткових лабораторних досліджень. Алерголог оцінює загальний стан, функції основних систем органів. Можливі лабораторні дослідження:

Комплексна діагностика після перенесеного анафілактичного шоку спрямована на точне визначення алергену, що спричинив реакцію, та оцінку стану організму загалом. Після обстеження лікар зможе розробити індивідуальний план лікування і профілактики, максимально знижуючи ризик повторних епізодів і ускладнення після анафілактичного шоку.

Медикаментозне лікування анафілаксії (анафілактичного шоку) в Черкасах

Відсутність лікування анафілактичного шоку підвищує ризик ускладнень, що можуть призвести до летальних наслідків, якщо людині з нападом гострої алергічної реакції не буде вчасно надано першу медичну допомогу. Для запобігання розвитку анафілаксії необхідно знизити ймовірність контакту з алергенами. Склад медикаментозної терапії в разі анафілактичного шоку визначає лікар. Для лікування анафілаксії пацієнту можуть бути призначені антигістамінні засоби, препарати, що зменшують симптоми порушення дихання, поліпшують роботу кровоносної системи. Для профілактики рецидивів може бути показано проведення специфічної імунотерапії алергенами.

Записатися на консультацію алерголога в Черкасах у медичному центрі «ОН Клінік Черкаси» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом. Заявки на прийом приймаються цілодобово.

Скалько Богдана Олександрівна
Скалько Богдана Олександрівна
Лікар відділення алергології

Алергологи в Черкасах «ОН Клінік»

Вартість алергології у Черкасах

Консультація алерголога
ОНЛАЙН Консультація алерголога
Запис на прийом в «ОН Клінік» проводиться цілодобово!

Алерголог у Черкасах за адресою:

Черкаси, вул. Чехова, 43

ОН Клінік Черкаси
Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 20:00;, Сб: 8:00 - 18:00;, Нд: 9:00 - 15:00
Запис по телефону: 0 800 30 07 00 цілодобово.
  • По мапі
  • Аеропанорама
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.