Лікування бронхіальної астми в Черкасах
Бронхіальна астма — це хронічне захворювання легень, яке характеризується хрипами, кашлем і утрудненим диханням. Діагностику та лікування бронхіальної астми в Черкасах можна пройти в медичному центрі «ОН Клінік Черкаси». Заявки на прийом приймаються цілодобово.
Причини бронхіальної астми
Бронхіальна астма спричиняється набряком дихальних шляхів, що призводить до зменшення кількості повітря, що вдихається, і викликає задуху. Сучасна медицина не встановила точних причин розвитку. Можливі причини бронхіальної астми:
- генетична схильність;
- наявність алергічних захворювань;
- активне й пасивне куріння;
- чинники довкілля (забруднене повітря, токсини, дим, вдихання отруйних і токсичних речовин під час роботи);
- застосування деяких лікарських засобів (НПЗЗ, аспірин, бета-блокатори);
- контакт з алергенами (алергени, що спричиняють бронхіальну астму: пилок, пил, шерсть і шкіра тварин, цвіль, лікарські препарати, косметичні засоби);
- надмірна маса тіла;
- сильний емоційний стрес.
За відсутності лікування може розвиватися метаболічний або дихальний ацидоз із високим ризиком летального результату. У довгостроковій перспективі існує ризик сильного зниження якості життя.
Види бронхіальної астми
Основна класифікація бронхіальної астми залежить від ступеня тяжкості симптомів. Оцінювання проводять до початку лікування, за результатами оцінювання вибирають схему і тактику терапії. Основні види астми за ступенем тяжкості симптомів:
- інтермітуюча астма (1-го ступеня) — симптоми виникають рідко (менше ніж один раз на тиждень), самопочуття між нападами хороше;
- легка персистувальна (бронхіальна астма 2-го ступеня) — симптоми виникають більше одного разу на тиждень, можливі порушення нічного сну;
- персистувальна середньої тяжкості (бронхіальна астма 3-го ступеня) — напади виникають практично щодня, зокрема під час нічного сну, істотно знижується якість життя;
- важка персистувальна (бронхіальна астма 4-го ступеня) — симптоми виникають щодня і дуже часто вночі, є сильне обмеження фізичної активності.
Точний підвид залежить від частоти появи симптомів (напад задухи, кашель), їхньої тривалості та пікової швидкості видиху. Також класифікація може залежати від віку пацієнта, етіології та специфічних ознак.
У таблиці представлено основні класифікації бронхіальної астми. Список не є вичерпним, за необхідності лікар може застосовувати додаткові класи, типи та види захворювання під час постановки діагнозу.
Види астми | |
За походженням | Ендогенна (неалергічна) — виникає через «внутрішні» чинники: інфекційні захворювання, фізичні навантаження, психоемоційний стрес. |
Екзогенна — виникає під впливом чинників зовнішнього середовища: пилку рослин, різких запахів, шерсті тварин. До екзогенної належить атопічна бронхіальна астма, зумовлена генетичною схильністю до гострих реакцій на алерген. | |
Змішана — напади можуть виникати під впливом як ендогенних, так і екзогенних чинників. | |
За віком пацієнта | «Доросла» — розвивається у пацієнтів віком від 18 років, може бути неалергічною. |
Педіатрична (дитяча) — розвивається у дітей віком до п'яти років, може минати без медичного втручання, частіше пов'язана зі спадковістю та сімейним анамнезом. | |
Особливі види | Фізичного зусилля — спричинена фізичним навантаженням, особливо при вдиханні холодного або брудного повітря під час фізичних навантажень. Також може розвиватися під час занять спортом у період відновлення після респіраторних захворювань. |
Професійна — спричинена роботою з отруйними, шкідливими та подразнювальними речовинами (зерновий пил, латекс, вугілля, азбест, фармацевтичні речовини), а також діяльністю за екстремально високих або низьких температур навколишнього середовища. | |
ACOS-синдром — комбінація бронхіальної астми та хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ). |
Класифікація бронхіальної астми за ознаками і характером перебігу допомагає точніше визначити тактику лікування, забезпечити кращий контроль над симптомами і підвищити якість життя пацієнта. Вибір тактики і схеми лікування завжди залишається за лікарем.
Симптоми бронхіальної астми
Симптоми бронхіальної астми очевидні й нагадують клінічну картину респіраторних захворювань. Можливі симптоми бронхіальної астми:
- відчуття дискомфорту в грудях (біль, тиск, стиснення);
- напади кашлю, особливо під час фізичної активності;
- задишка та подовження фази видиху;
- хрипи (можуть супроводжувати тільки вдих або видих, за важких форм присутні в обох фазах дихання).
Наявність усіх симптомів, а також їхня поява під час кожного нападу, не є обов'язковою умовою для встановлення діагнозу. Наявність симптомів свідчить про необхідність консультації алерголога або пульмонолога.
Діагностика бронхіальної астми в Черкасах
Діагностика бронхіальної астми включає в себе збір анамнезу, фізикальний огляд і діагностичні дослідження. Під час фізикального огляду лікар вислуховує легені: наявність хрипів і шумів, оцінює співвідношення часу фаз вдиху і видиху, визначає індекс маси тіла (ІМТ). Можливі лабораторні та функціональні методи діагностики:
- загальний аналіз крові;
- рентген грудної клітки;
- ЕКГ;
- УЗД легень.
У разі підозри на алергічну бронхіальну астму лікар може призначити тести на алергени. Тільки за результатами всіх необхідних обстежень ставиться діагноз.
Лікування алергічної бронхіальної астми в Черкасах
Алергологічне відділення медичного центру «ОН Клінік Черкаси» приймає пацієнтів віком від 18 років. Лікування алергічної бронхіальної астми спрямоване на контроль симптомів у короткостроковій і довгостроковій перспективі. Швидкодіючі лікарські засоби спрямовані на швидке і короткочасне зняття симптомів під час нападу.
Для швидкого зняття нападу лікар може призначати інгаляційні бронхолітики (лікарські засоби групи бета-антагоністів короткої дії), антихолінергічні засоби, пероральні кортикостероїди.
Для контролю симптомів у довгостроковій перспективі можуть застосовуватися інгаляційні кортикостероїди, комбіновані інгаляційні лікарські засоби, системні глюкокортикостероїди та протиалергічні препарати.
Рекомендації лікаря також можуть включати зниження маси тіла, усунення чинників, що провокують напад, фітотерапію, посильні фізичні навантаження та методи контролю психоемоційного стресу. Вибір схеми і тактики лікування завжди залишається за лікарем.
Записатися на консультацію до алерголога і лікування бронхіальної астми в медичному центрі «ОН Клінік Черкаси» можна за номером телефону, вказаним на сайті, або заповнивши форму запису на прийом. Заявки на прийом ведуться цілодобово.
Название | Цена |
Консультація алерголога | 500 грн |
ОНЛАЙН Консультація алерголога | 500 грн |
Вартість прийому алергологів у Черкасах
Алерголог у Черкасах за адресою:
Черкаси, вул. Чехова, 43
- По мапі
- Аеропанорама