Обстеження грудей: як розпізнати захворювання в домашніх умовах?

Захворювання молочної залози можуть мати доброякісну та злоякісну (онкологічну) природу. До доброякісних захворювань грудей відносять мастопатію, кісти та запальні процеси (мастит, мастодинія, лактостаз). Рак молочної залози є найпоширенішою формою онкологічних захворювань у жінок.
Регулярний огляд грудей необхідний для ранньої діагностики захворювань молочної залози. Усім жінкам рекомендовано клінічний огляд грудей лікарем один раз на рік.
Також важливо самостійно відстежувати зміни стану молочних залоз. Для цього жінкам потрібно оволодіти навичками самообстеження грудей і проводити його один раз на місяць в один і той самий день менструального циклу.
Захворювання молочних залоз можуть починатися безсимптомно. Огляд грудей дозволяє виявити невеликі патологічні утворення розміром від 0,5 см та встановити діагноз на початкових стадіях.
Рання діагностика раку молочної залози є запорукою його ефективного лікування. Навіть доброякісні утворення з часом можуть трансформуватися в онкологічні, тому важливо регулярно оглядати груди в домашніх умовах.
Самостійне щомісячне обстеження грудей проводиться на 10-12 день менструального циклу за планом:
Під час огляду молочних залоз зверніть особливу увагу на симптоми, що потребують обов’язкового звернення до лікаря-мамолога:
Профілактичний огляд лікаря-мамолога та перелік додаткових діагностичних обстежень залежить від віку жінки. Для уточнення діагнозу лікарем можуть бути призначені наступні дослідження:
Для жінок віком 20-35 років, що не мають скарг, достатньо щорічного лікарського огляду молочних залоз. Якщо під час огляду грудей виявляють ущільнення, наступним діагностичним кроком обирають УЗД молочних залоз.
У віці 35-40 років профілактичний огляд також полягає у щорічному обстеженні грудей лікарем. При виявленні утворень молочної залози для додаткової діагностики поряд з УЗД лікар може призначити мамографію. Іноді навіть за відсутності скарг у віці до 40 років рекомендують отримати першу в житті мамограму, за якою надалі можна буде відстежувати зміни у структурі молочних залоз.
Починаючи з віку 40 років, крім щорічного профілактичного огляду, усім жінкам рекомендують проходити мамографію 1 раз на 2 роки.
Мамографія - це рентгенологічний метод обстеження молочних залоз. Мамографія є відносно безпечним дослідженням, супроводжується невеликою дозою рентгенівського опромінення та дозволяє виявити утворення молочних залоз задовго до того, як вони стають помітними при звичайному огляді.
Мамографія може бути скринінговою та діагностичною. Скринінгова мамографія показана усім жінкам віком від 40 років 1 раз на 2 роки в рамках профілактичних медичних оглядів. Діагностичну мамографію призначає лікар-мамолог при появі скарг або виявленні утворень під час огляду та для уточнення результатів ультразвукового дослідження молочних залоз.
Не рекомендується проводити мамографію жінкам віком до 35-40 років, бо залозиста тканина грудей чутлива до опромінення. Рішення про призначення мамографічного дослідження приймає лікар-мамолог, враховуючи ризики та переваги цього обстеження.