Що таке гігрома та як її позбутися?
Що таке гігрома?
Гігрома (синовіальна кіста, сухожильний ганглій) — це заповнена рідиною округла або овальна безболісна пухлина, яка зазвичай розвивається біля суглоба або сухожилля. Подивитися, який вигляд має гігрома, можна на фото.
Фото гігроми
Ущільнення під шкірою у вигляді кульки коливається в розмірах від невеликої горошини до м'яча для гольфу. Розвинутися патологія може в будь-якої людини, але найчастіше гангліозні утворення діагностують у жінок віком 20-40 років.
Синовіальна кіста буває супутнім захворюванням, що розвиватися на тлі остеоартриту (дегенеративного захворювання суглобів), травм суглобів і сухожиль. На обличчі гігрому діагностують рідко — захворювання зазвичай виникає в ділянці суглобів.
Які причини гігроми?
Причини виникнення гігроми достеменно невідомі. Одним із чинників розвитку утворення є травми рук, ніг або ушкодження, що призводять до руйнування здорового суглоба. У зоні ризику — люди із захворюваннями кісток (остеоартрозом, остеопорозом). Дефекти суглобової капсули і сухожильної піхви (сполучної тканини, яка дозволяє сухожиллям плавно ковзати) також можуть стати причинами появи гігроми.
Поставте своє питання Травматологу «ОН Клінік»
Які симптоми гігроми?
Гігрома виглядає як шишка, розташована під шкірою. Утворення здатне збільшуватися з часом або під час руху суглобом. Симптоми гігроми можуть включати:
- невеликий біль у м'язах;
- легке поколювання в ділянці кісти;
- зміну розміру під час руху.
Деяких людей кісти не турбують. Зазвичай синовіальна кіста тверда, але іноді може бути м'якою. Кулька легко переміщується під шкірою.
Які бувають види гігроми?
Залежно від місця розташування існує кілька видів гігром. Дорсальна гігрома розташовується вгорі зап'ястя, долонна — на долоні, ретинакулярна — на руці. Ще одна класифікація гігром залежить від розташування щодо кістки (внутрішньокісткова, прилегла, віддалена) і суглоба (внутрішньосуглобова, навколосуглобова, інтервальна всередині периферичного нерва). За розміром гігрома буває:
- мікрокістозна (капілярна або кавернозна). Характеризується невеликим розміром, розташовується на обмежених ділянках. Виникає через розростання кровоносних капілярів або розширення великих кровоносних судин;
- макрокістозна. Може мати різні розміри, розташовується одинично або множинно, іноді перетинаючись з іншими подібними утвореннями;
- комбінована. Має змішані ознаки.
Особливістю гігром на тілі є здатність збільшуватися в розмірах після інтенсивних фізичних навантажень, занять спортом. У стані спокою новоутворення повертається до попереднього розміру.
Де на тілі може бути гігрома?
Найчастіше кісти ганглія розташовуються на руках (мають вигляд випираючої кістки), на зап'ясті, але можуть мати й іншу локацію. Місця розташування гігром:
- зап'ястя. На внутрішньому боці зап'ястя гігрома найчастіше вражає молодих людей, проходить без лікування. На зовнішній частині гігрома розвивається в людей з артритом;
- палець. Шишки розташовуються на кінчиках пальців рук, під кутикулою, бувають схожими на мозолі. Також можуть утворюватися шишки на згинах пальців рук;
- великий палець руки. Діагностуються рідше, ніж кісти на інших пальцях рук, можуть спричиняти біль, бути схожими на тверді нарости і стати причиною скутості руху суглоба;
- лікоть. З'являються рідко, обмежують рухи, спричиняють періодичний біль;
- стопа. Гігрома може розростатися на верхній частині стопи або щиколотці. Причиною розвитку стають кісткові шпори або пошкодження суглобів, сухожиль через артрит.
Ще одним місцем локалізації гігроми є долоні. На голові внаслідок черепно-мозкових травм може з'явитися субдуральна гігрома. Приблизно в 58% випадків утворення минають самостійно.
Де на нозі може утворитися гігрома?
На нозі гігрома може утворитися в ділянці стопи (поруч із щиколоткою), на коліні, під коліном, на пальцях (біля будь-якого суглоба). Найчастіше утворення не завдають болю, але можуть спричиняти дискомфорт через натирання взуттям. Якщо гігрома на нозі болить, необхідно звернутися за консультацією до травматолога, який проведе обстеження і призначить лікування.
Де на руці може бути гігрома?
Гігрома на руках може бути в будь-якому місці, де є суглоб або сухожилля — на лікті, передпліччях, пальцях. Найчастіше утворення з'являється на зовнішньому боці суглоба, рідше — на внутрішній частині або збоку. Рідше виникає на поверхні долонь (у центральній частині або ближче до пальців). Кіста, розташована на кисті, практично непомітна, але її видно при згинанні.
Чи буває гігрома у дітей?
Гігрома може розвинутися в будь-якому віці, найчастіше з'являється у людей у 15-40 років. У 6% новонароджених дітей можуть діагностувати кістозну гігрому — доброякісне новоутворення на шиї, заповнене рідиною. Причина появи — закупорка лімфатичної системи та скупчення рідини під шкірою. Утворення, що може бути результатом генетичної зміни і з'явитися в дитини в утробі або зразу після народження, потребує огляду хірурга. Методи лікування підбираються індивідуально та можуть включати видалення утворення або дренування рідини з кісти.
Гігрома — це рак?
Гігрома — це не рак. Утворення є доброякісним і не загрожує життю чи здоров'ю. Іноді кіста, розташована біля суглоба, може завдавати дискомфорту під час руху кінцівками. Також може з'являтися набряклість у місці розташування гігроми.
Який лікар лікує гігрому?
Гігрому лікує травматолог або хірург. Звернутися до лікаря потрібно, якщо на тілі в ділянці суглоба або сухожилля під шкірою з'явилося одне або кілька ущільнень у вигляді ґульок. Лікар проведе огляд і за необхідності призначить додаткові методи діагностики (рентген для виключення кістково-суглобових патологій, УЗД для визначення вмісту утворення).
Як діагностують гігрому?
Якщо з'явився кістковий наріст на суглобі пальця руки або в іншому місці на тілі, необхідна консультація травматолога. Часто для діагностики кісти лікарю достатньо візуального огляду. Додаткові методи діагностики гігроми:
- УЗД гігроми. Допомагає визначити, чи є всередині шишки рідина, показує можливе розтягнення зв'язок;
- аспірація кісти. Процедура, під час якої лікар голкою витягує рідину з утворення для подальшого дослідження;
- МРТ утворення. Дає можливість визначити, чи утворення є кістою, чи пухлиною.
Також іноді проводять рентген утворення, що допомагає виключити наявність інших патологій, які можуть бути схожими на гігрому (пухлини, артрит). Якщо шишка на пальцях рук, ніг або інших ділянках велика, щільна, зачіпає кровоносну судину, травматолог може скерувати на огляд до хірурга.
Як лікують гігрому?
Екстреного лікування при кісті ганглія не потрібно. Якщо утворення не турбує, за ним необхідно спостерігати та за будь-яких змін звернутися до хірурга або травматолога.
Лікування потрібне, якщо гігрома на руці або інших ділянках тіла турбує, болить, збільшується в розмірах. Лікування гігроми може включати:
- прийом протизапальних препаратів. Допомагають зняти біль, набряк і пом'якшити дискомфорт при гігромі;
- носіння шин або ортезів. Забезпечують підтримку та унеможливлюють зайві рухи ураженої ділянки, що зменшує набряклість і болючість;
- аспірацію. Процедура, під час якої лікар за допомогою голки видаляє рідину з утворення.
Також може бути проведено хірургічне видалення синовіальної кісти шляхом відкритої операції (через розріз на місці ураженого суглоба або сухожилля) або артроскопії (через невеликі розрізи в суглоб вводиться камера та інструменти для видалення кісти).
Коли потрібно оперувати гігрому?
Оперативне видалення м'якого або твердого ущільнення під шкірою показане в тому разі, якщо інші методи лікування не принесли результатів. Прогнози на лікування кісти сприятливі, але часто відбуваються рецидиви і утворення з'являється знову. При рецидиві показано видалити пухлину. Також потрібне оперативне лікування, якщо гігрома завдає незручностей, стає причиною скутості рухів, болю.
Як відбувається операція з видалення гігроми?
Операція на гігрому називається «гангліонектомія». Процедура проводиться під місцевою анестезією. Для видалення сухожильного ганглія і ділянки навколо нього лікар використовує камеру і невеликі інструменти. Приблизний хід операції:
- Пацієнту вводять знеболювальне.
- Лікар робить один або кілька невеликих надрізів біля кісти.
- У розрізи вводяться інструменти для видалення утворення. Також хірург може використовувати ендоскоп, щоб стежити за ходом операції.
- Ніжку і цибулину гігроми обрізають і видаляють.
- Розріз зашивають і накладають пов'язку.
Період відновлення після гангліонектомії може тривати від одного до п'яти тижнів. Якщо мінімальне інвазивне втручання не дає змоги дістати кісту, лікар може провести відкриту операцію.
Як позбутися гігроми без операції?
Безболісне утворення не потребує лікування. За наявності пухлини лікар порекомендує спостерігати за нею. Якщо кіста заважає руху суглоба, можуть допомогти нехірургічні методи терапії. Лікування гігроми без операції включає:
- емболізацію. Тимчасове знерухомлення суглоба шиною або бандажем може сприяти зменшенню утворення, що полегшить біль;
- аспірування. Полягає у вилученні рідкого вмісту з утворення для зменшення розмірів. Але аспірація не позбавляє повністю від гігроми і з часом пухлина може знову з'явитися.
Як додаткове консервативне лікування гігроми можуть бути призначені знеболювальні препарати. При гангліозних кістах на стопах або щиколотках потрібно носити вільне зручне взуття, щоб не травмувати, не натирати утворення, провокуючи запальний процес.
Для запобігання розвитку гігроми потрібно уникати травм і переломів суглобів. Необхідно стежити за здоров'ям кісткової системи, особливо при підозрі на патології (наприклад, хрускіт в суглобах може бути причиною запалення). Для зміцнення кісток у дітей та дорослих, рекомендований вітамін D, який допомагає засвоєнню кальцію і фосфору, сприяє зниженню ризику остеопорозу.
Чи можна вилікувати гігрому народними засобами?
Ефективність народних способів лікування гігроми не доведена науково. При появи кісти за нею необхідно спостерігати — можливо утворення мине самостійно. Якщо ж пухлина спричиняє незручність, біль, варто звернутися до травматолога або хірурга. Після додаткового обстеження лікар ухвалить рішення про подальше лікування.
Лікування гігроми в домашніх умовах може завдати шкоди, спровокувати травмування ділянок навколо утворення або ж спричинити ріст ущільнення. Не варто намагатися самостійно лікувати гігрому йодом або позбутися її, проколовши голкою чи зробивши надрізи — дії можуть призвести до інфікування організму.
Чи можна тиснути на гігрому?
Не можна тиснути на гігрому задля уникнення її травмування. У разі випадкового (під час падіння, удару) або постійного (під час носіння взуття, якщо кіста розташована на стопі) тиску утворення може розірватися. Випадковий розрив гігроми часто трапляється в людей, які займаються спортом, і дітей. Також розірватися пухлина може при навмисному натисканні під час спроб самостійного видалення.
Якщо кіста лопає, внутрішній вміст поширюється під шкірою і вбирається кровотоком. Уражена ділянка стає червоною, болючою, опухає, в людини може бути відчуття розтікання рідини по тілу. Симптоми зберігаються протягом кількох днів. Також у разі розриву кісти
Розрив гігроми безпечний, але може бути болючим. Потерпілому необхідно надати допомогу. Алгоритм першої допомоги в разі розриву кісти:
- Підняти місце розриву якомога вище.
- Прикласти лід до опухлої ділянки тіла.
- Випити безрецептурний знеболювальний засіб.
Після надання першої допомоги потрібно звернутися до лікаря, який призначить необхідне лікування. Необхідно обов'язково попросити про медичну допомогу в разі зміни кольору місця розриву, сильного набряку або дискомфорту, які не минають кілька днів, або в разі посилення симптомів.
Чи допомагає бандаж при гігромі?
Бандаж при гігромі допомагає зафіксувати уражений суглоб і сповільнити зростання гангліозної кісти. Тривалість носіння бандажа індивідуальна і призначається лікарем. У міру носіння виробу пухлина може зменшитися в розмірі, що послабить тиск на нерви і зніме біль. Проте занадто довге застосування бандажа може ослабити прилеглі м'язи. Тому обов'язково необхідна консультація ортопеда або хірурга, який простежить за правильністю застосування виробу і визначить терміни використання.
Чи може гігрома минути самостійно?
Понад половина гігром минають самостійно і не потребують медичного або хірургічного лікування. За безболісними утвореннями, які не завдають дискомфорту, достатньо спостерігати. Але при появі кісти необхідно проконсультуватися з лікарем, який визначить, чи не є пухлина симптомом іншого захворювання (вертеліту, артриту).
Як зняти біль при гігромі?
Зазвичай гігроми не викликають болю. Але в міру зростання утворення може здавлювати прилеглі нерви, що спричиняє болісні відчуття. Необхідно звернутися до лікаря-травматолога або хірурга, який призначить знеболювальні препарати і порекомендує подальше лікування або призначить оперативне видалення кісти.
Гігрома — це небезпечно?
Гігроми на зап'ясті та інших ділянках тіла безпечні, рідко спричиняють серйозні ускладнення. Згодом утворення може минути самостійно або зникнути після аспіраційної процедури. Проте існує ймовірність рецидиву — пухлина може повернутися знову.
Небезпека нелікованої гігроми полягає в інфікуванні пухлини. Інфекція з'являється при потраплянні в кісту бактерій, що провокують розвиток абсцесу. У разі прориву всередину він здатний стати причиною зараження крові.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.