Хрускіт у спині та суглобах — це безпечно?

Можливо, цей звук дратуватиме ваше оточення і хоч хтось обов’язково скаже вам, що хрустіти шкідливо. Та чи дійсно це так? Сьогодні розберемося в причинах і наслідках хрускоту разом з лікарями мережі медичних центрів «ОН Клінік».
Це питання поставили собі й науковці. Ба більше, провели дослідження, яке було опубліковано в Журналі американської ради з питань сімейної медицини. За даними дослідження, близько 54% опитаних навмисне прохрустують саме кісточки пальців. Роблять вони це з декількох причин:
Те, як саме виникає хрускіт, і досі до кінця невідомо. Тривалий час лікарі приписували звуки, схожі на тріск чи хлопок, пухирцям азоту, які то утворювались, то руйнувались у суглобовій рідині. Дехто ж вважав, що він спричинений рухом зв’язок навколо суглоба.
У 2015 році співробітниками медичного університету Небраски було проведене дослідження, під час якого за хрускотом пальців спостерігали на МРТ. Виявилося, що в суглобі утворюється порожнина, яка внаслідок різкого нехарактерного руху руйнується, спричиняючи тріск. Для повторного формування порожнини потрібно щонайменше 20 хвилин. Цим пояснюється те, що після першого прохрустування пальці певний час більше не видають подібних звуків.
Якщо з механікою самого звуку вже все більш-менш зрозуміло, то чим же викликане саме явище хрустіння? Одна з найпоширеніших причин — запалення суглобів. Докладніше про нього розповість Ганна Корчевська, лікар-ревматолог медичного центру «ОН Клінік Харків»:
«Існує міф, що прохрустування суглобів може викликати їх запалення. Одразу скажу, що це неправда: сам по собі цей процес цілком безпечний. Проте якщо він супроводжується болем, суглоб періодично набрякає і виникає скутість рухів, це може свідчити про розвиток артриту, бурситу, тендиніту. У такому разі звук виникає через тертя запалених тканин, тож варто звернутися до лікаря для своєчасного лікування».
Хрускіт у спині може бути викликаний протрузіями міжхребцевих дисків. Можна сказати, що це початкова стадія грижі, спричинена віковими змінами, тривалим перебуванням в незмінному положенні, надмірним навантаженням на хребет чи навіть генетикою. Як відрізнити хрускіт у хребті, викликаний протрузіями, розповість Алла Розумна, лікар-невролог медичного центру «ОН Клінік Миколаїв»:
«Хрускіт — не першочерговий симптом протрузій міжхребцевих дисків. Насамперед ця патологія характеризується значною скутістю та онемінням у спині, болем наприкінці дня чи за тривалого сидіння. Якщо протрузії розвиваються в шийному відділі хребта і водночас здавлюють нервовий корінець, може спостерігатися слабкість і поколювання в руках. Зазвичай після прохрустування спини відчувається полегшення і розслаблення, проте такий стан триває недовго. Щоб не допустити утворення грижі, варто вчасно звернутися до невролога».
Існує думка, що хрускіт у хребті пов’язаний з його викривленням. Причому багато людей переконані, що під час прохрустування спини хребці нібито «стають на місце». Проте травматологи одноголосно заперечують таке твердження, називаючи його безпідставним. Докладніше про це розповість Владислав Варламов, травматолог-ортопед медичного центру «ОН Клінік Харків»:
«Будь-який з видів викривлення хребта, хай то кіфоз, лордоз чи сколіоз, помітити на початковій стадії можна лише на рентгені. І лише за прогресування патології зміни стають видимими неозброєним оком. Слід розуміти, що захворювання опорно-рухового апарату — це серйозна проблема, яка може призвести до зміни положення органів, їх здавлювання і порушення функціонування. Звичайно, жоден хрускіт не може повернути хребці на місце навіть за найменшого відхилення від нормального положення. І хоча подібний звук може з’являтися в разі патологій хребта, з ними він безпосередньо не пов’язаний».
Ми вже з’ясували, що сам по собі хрускіт не свідчить про розвиток конкретного захворювання та не потребує лікування. Однак фахівці сходяться на тому, що варто звернутися до лікаря, якщо хрускіт супроводжується болем, набряком і скутістю рухів.
Якщо ви не знаєте, який саме фахівець допоможе позбутися проблеми, можна записатися до терапевта. Він призначить додаткові обстеження, такі як УЗД суглобів та за потреби направить вас до лікаря вузької спеціалізації.
Найімовірніше, одним із досліджень, яке вам доведеться пройти, буде рентген. Докладніше про необхідність рентгенографії розповість Юлія Корабельникова, лікар-рентгенолог медичного центру «ОН Клінік Дніпро»:
«Хрускіт є одним із показань для проведення рентгенографії. Можна пройти рентгенологічне дослідження конкретного суглоба чи хребця, залежно від місця локалізації дискомфортних відчуттів. На знімку з рентгенапарата можна побачити запалення, деформацію та зсунення кісток, інфекційні ураження тощо. При цьому робити рентген абсолютно безпечно, адже доза опромінення на сучасному обладнанні, що використовується в нашому медичному центрі, вкрай мала».
Лише за результатами рентгенографії та інших досліджень лікар може визначити точний діагноз і призначити правильне лікування патологій, що викликають хрускіт у суглобах і спині.
Так, хрустіти спиною і суглобами безпечно! Але будьте обережні, адже під час різкого клацання можна защемити нерв або розтягнути м’яз. Крім того, звичка хрустіти може дратувати ваше оточення. Тому Владислав Дом’янич, лікар-терапевт медичного центру «ОН Клінік Одеса», ділиться простими порадами, як припинити хрустіти суглобами:
А у вас колись виникало бажання похрустіти суглобами?