0 800 30 11 77

Хрускіт у спині та суглобах — це безпечно?

Хрускіт у спині та суглобах — це безпечно?
Читати 6 хвилин | Створено: 11 January 2022 | Оновлено: 28 February 2023 | Перегляди 73584
Якщо ви хоч одного разу відчули полегшення і розкутість після навмисного хрускоту спиною чи кісточками пальців, ймовірно, ви почнете хрустіти ними постійно.

Можливо, цей звук дратуватиме ваше оточення і хоч хтось обов’язково скаже вам, що хрустіти шкідливо. Та чи дійсно це так? Сьогодні розберемося в причинах і наслідках хрускоту разом з лікарями мережі медичних центрів «ОН Клінік».

Навіщо люди хрустять суглобами?

Це питання поставили собі й науковці. Ба більше, провели дослідження, яке було опубліковано в Журналі американської ради з питань сімейної медицини. За даними дослідження, близько 54% опитаних навмисне прохрустують саме кісточки пальців. Роблять вони це з декількох причин:

  • звук. Декому подобається чути звук, який виникає під час хрустіння суглобами пальців;
  • відчуття. Частина опитаних вважає, що хрускіт збільшує вільний простір у суглобах і сприяє їх більшій рухливості, проте це твердження науково не обґрунтовано;
  • нервозність. Навмисний хрускіт кінцівками, так само як накручування волосся чи заламування рук, може бути способом «зайняти рук», коли ви нервуєте; 
  • стрес. Частина людей у стані стресу відчувають потребу виплеснути його з себе, і хрускіт — один з найпростіших способів зробити це і відволіктися;
  • звичка. Якщо ви починаєте хрустіти суглобами з будь-якої причини та продовжуєте робити це несвідомо, у вас може сформуватися звичка. У такому разі ви, найімовірніше, хрустітимете не лише пальцями, а й іншими частинами тіла понад 5 разів на день, навіть не помічаючи цього.

Чому ми чуємо хрускіт?

Те, як саме виникає хрускіт, і досі до кінця невідомо. Тривалий час лікарі приписували звуки, схожі на тріск чи хлопок, пухирцям азоту, які то утворювались, то руйнувались у суглобовій рідині. Дехто ж вважав, що він спричинений рухом зв’язок навколо суглоба.

У 2015 році співробітниками медичного університету Небраски було проведене дослідження, під час якого за хрускотом пальців спостерігали на МРТ. Виявилося, що в суглобі утворюється порожнина, яка внаслідок різкого нехарактерного руху руйнується, спричиняючи тріск. Для повторного формування порожнини потрібно щонайменше 20 хвилин. Цим пояснюється те, що після першого прохрустування пальці певний час більше не видають подібних звуків.

Які причини хрускоту в спині та суглобах?

Якщо з механікою самого звуку вже все більш-менш зрозуміло, то чим же викликане саме явище хрустіння? Одна з найпоширеніших причин — запалення суглобів. Докладніше про нього розповість Ганна Корчевська, лікар-ревматолог медичного центру «ОН Клінік Харків»:

«Існує міф, що прохрустування суглобів може викликати їх запалення. Одразу скажу, що це неправда: сам по собі цей процес цілком безпечний. Проте якщо він супроводжується болем, суглоб періодично набрякає і виникає скутість рухів, це може свідчити про розвиток артриту, бурситу, тендиніту. У такому разі звук виникає через тертя запалених тканин, тож варто звернутися до лікаря для своєчасного лікування».

Хрускіт у спині може бути викликаний протрузіями міжхребцевих дисків. Можна сказати, що це початкова стадія грижі, спричинена віковими змінами, тривалим перебуванням в незмінному положенні, надмірним навантаженням на хребет чи навіть генетикою. Як відрізнити хрускіт у хребті, викликаний протрузіями, розповість Алла Розумна, лікар-невролог медичного центру «ОН Клінік Миколаїв»:

«Хрускіт — не першочерговий симптом протрузій міжхребцевих дисків. Насамперед ця патологія характеризується значною скутістю та онемінням у спині, болем наприкінці дня чи за тривалого сидіння. Якщо протрузії розвиваються в шийному відділі хребта і водночас здавлюють нервовий корінець, може спостерігатися слабкість і поколювання в руках. Зазвичай після прохрустування спини відчувається полегшення і розслаблення, проте такий стан триває недовго. Щоб не допустити утворення грижі, варто вчасно звернутися до невролога».

Існує думка, що хрускіт у хребті пов’язаний з його викривленням. Причому багато людей переконані, що під час прохрустування спини хребці нібито «стають на місце». Проте травматологи одноголосно заперечують таке твердження, називаючи його безпідставним. Докладніше про це розповість Владислав Варламов, травматолог-ортопед медичного центру «ОН Клінік Харків»:

«Будь-який з видів викривлення хребта, хай то кіфоз, лордоз чи сколіоз, помітити на початковій стадії можна лише на рентгені. І лише за прогресування патології зміни стають видимими неозброєним оком. Слід розуміти, що захворювання опорно-рухового апарату — це серйозна проблема, яка може призвести до зміни положення органів, їх здавлювання і порушення функціонування. Звичайно, жоден хрускіт не може повернути хребці на місце навіть за найменшого відхилення від нормального положення. І хоча подібний звук може з’являтися в разі патологій хребта, з ними він безпосередньо не пов’язаний».

Діагностика та лікування хрускоту в спині та суглобах

Ми вже з’ясували, що сам по собі хрускіт не свідчить про розвиток конкретного захворювання та не потребує лікування. Однак фахівці сходяться на тому, що варто звернутися до лікаря, якщо хрускіт супроводжується болем, набряком і скутістю рухів. 

Якщо ви не знаєте, який саме фахівець допоможе позбутися проблеми, можна записатися до терапевта. Він призначить додаткові обстеження, такі як УЗД суглобів та за потреби направить вас до лікаря вузької спеціалізації. 

Найімовірніше, одним із досліджень, яке вам доведеться пройти, буде рентген. Докладніше про необхідність рентгенографії розповість Юлія Корабельникова, лікар-рентгенолог медичного центру «ОН Клінік Дніпро»:

«Хрускіт є одним із показань для проведення рентгенографії. Можна пройти рентгенологічне дослідження конкретного суглоба чи хребця, залежно від місця локалізації дискомфортних відчуттів. На знімку з рентгенапарата можна побачити запалення, деформацію та зсунення кісток, інфекційні ураження тощо. При цьому робити рентген абсолютно безпечно, адже доза опромінення на сучасному обладнанні, що використовується в нашому медичному центрі, вкрай мала».

Лише за результатами рентгенографії та інших досліджень лікар може визначити точний діагноз і призначити правильне лікування патологій, що викликають хрускіт у суглобах і спині.

Тож чи безпечно хрустіти?  

Так, хрустіти спиною і суглобами безпечно! Але будьте обережні, адже під час різкого клацання можна защемити нерв або розтягнути м’яз. Крім того, звичка хрустіти може дратувати ваше оточення. Тому Владислав Дом’янич, лікар-терапевт медичного центру «ОН Клінік Одеса», ділиться простими порадами, як припинити хрустіти суглобами:

  1. Більше рухайтесь. Якщо ви тривалий час сидите, ймовірно, ви можете хрустіти спиною, щоб позбутися скутості. Простий вихід — робити перерви й періодично розминати спину і кінцівки. 
  2. М’яка розтяжка. Це допоможе переміщувати синовіальну рідину, змащуючи суглоби. Проконсультуйтеся з лікарем, і він порекомендує вам оптимальний комплекс вправ на розтяжку всіх суглобів.
  3. Зняття стресу. Якщо хрускіт пальцями допомагає вам заспокоїтися, спробуйте замінити його іншими заспокійливими практиками, наприклад, медитацією чи глибоким диханням.
  4. Уважність. Якщо хрускіт — просто звичка, то позбутися її допоможе лише усвідомлений контроль за своїми діями. Намагайтеся помічати, коли починаєте хрустіти тілом, і вчасно зупинятися.

А у вас колись виникало бажання похрустіти суглобами?

Рейтинг статті:
4.63 з 5 на основі 8 оцінок
Хрускіт у спині та суглобах — це безпечно?
Дитячий лікар ортопед-травматолог. Вища кваліфікаційна категорія. Стаж роботи 25 років.
Хрускіт у спині та суглобах — це безпечно?
Лікар-терапевт

Поставте своє питання Дитячому ортопеду
«ОН Клінік»

Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.