Як вилікувати варикоз?

Коли еластичність стінки судини знижується і розширюється вена, клапани не регулюють кровотік і розвивається варикозне розширення вен, яке характеризується застоєм венозної крові у венах. Тобто кров не може нормально транспортуватись з ніг до серця — вона постійно затримується.
За варикозного розширення поверхневі вени на ногах набувають синій або темно-фіолетовий колір, виглядають грудкуватими, опуклими та деформованими. Не завжди за варикозу вени випирають на поверхню, тому що вони можуть розташовуватися глибоко в нижніх тканинах кінцівок. Через це біль у ногах часто збиває з пантелику людей, оскільки видимої причини для больових відчуттів немає.
Варикоз слід лікувати, оскільки він може призвести до тромбофлебіту — запалення венозної стінки. За тромбофлебіту утворюються тромби, якщо вони потраплять у мале коло кровообігу, людина може померти від тромбоемболії легеневої артерії, коли тромб закупорює життєво важливі судини.
Варикоз на ногах виникає через зниження еластичності венозної стінки та клапанної недостатності. Розвитку варикозу сприяють:
Варикоз може бути симптоматичним та майже прихованим. У першому випадку симптоми варикозу наступні:
Ці симптоми стають більш вираженими у вечірній час, наприкінці робочого дня, в теплу пору року і після того, як людина довго стояла. За прихованого варикозу зовнішніх ознак варикозу немає, але в ногах є болючі відчуття.
Як правило, болі в нижніх кінцівках важкі та глибоко розташовані в ногах. Часто болючі відчуття можуть сигналізувати про флебіт (запалення вен) і про утворення згустків крові. Розвиток тромбофлебіту супроводжується підвищенням температури тіла.
Розширена вена може луснути, і тоді у місці, де проходить уражена судина, виникає синець. Можуть виникнути виразки на шкірі навіть після незначного пошкодження шкірних покривів. Зазвичай виразки за варикозу вен невеликі, поверхневі та викликають біль.
Небезпека флебіту, тромбозу та виразки за варикозу ніг у тому, що вони призводять до розвитку маленьких бульбашок з тонкими стінками на кісточках. Ці бульбашки легко пошкоджуються та кровоточать. Під час сну бульбашки можуть розірватись — це може призвести до незначної кровотечі.
Варикозне захворювання вен нижніх кінцівок призводить до інших шкірних та судинних патологій:
Якщо симптоми варикозу виражені слабко, достатньо профілактичних заходів, які призначить флеболог (лікує захворювання вен). Але коли варикоз викликає дискомфорт, наприклад, болі, косметичний дефект, втому в ногах, набряки або зміни кольору шкіри, потрібна терапія, яка складається з наступних способів:
Лікування варикозу не залежить від статі: у жінок воно таке саме, як і у чоловіків. Однак є особливості терапії у вагітних жінок. Варикоз у вагітних підвищує ризик акушерських та судинних ускладнень, може призвести до нестабільного розвитку вагітності та збільшує частоту токсикозу вагітних. Тому лікуванню варикозного розширення вен у вагітних приділяється особлива увага.
Хірургічне лікування застосовується у крайніх випадках, коли варикоз супроводжується венозною недостатністю та ускладненнями, наприклад, утворенням трофічних виразок або тромботичними патологіями. Під час вагітності протипоказані мікроінвазивні методи — склеротерапія та радіочастотна абляція. Також жінкам під час вагітності рідко призначають гормональні засоби та нестероїдні протизапальні препарати.
Основний метод лікування варикозу у жінок — консервативна терапія у вигляді компресії (компресійні панчохи) в поєднанні з препаратами, що покращують живлення стінок судин (флеботропні засоби). Якщо компресійна терапія виявилася неефективною, лікарі призначають засоби, які не проникають у плаценту та не впливають на плід.
Нелікована варикозна хвороба може ускладнитися трофічними виразками, гострим тромбофлебітом і кровотечами з уражених вен.
Трофічні виразки найчастіше утворюються на внутрішній поверхні гомілки та над кісточкою. Перші ознаки виразок, що розвиваються — дерматит: шкіра запалюється і сильно свербить. Потім утворюються одиночні та множинні маленькі болючі виразки, з яких у невеликих кількостях виділяється гній або запальна рідина.
За гострого тромбофлебіту на поверхневих венах виникають ущільнення, що супроводжуються болем і почервонінням по ходу вени. У хворого з гострим тромбофлебітом утруднюється ходьба через дискомфорт і біль у ногах. Тромбована вена може розірватись: тоді виникає рясна кровотеча, яка призводить до масивної крововтрати.
Щоб запобігти варикозу у чоловіків і жінок, потрібно дотримуватися рекомендацій. Найбільш ефективні поради та методи:
Якщо у вас без видимої причини болять ноги, є втома та набряки, а на шкірі виступили викривлені сині або фіолетові вени, можливо, у вас варикозне розширення вен нижніх кінцівок. Не відтягуйте лікування та зверніться до лікаря за консультацією та діагностикою.
За варикозу потрібно носити компресійні гольфи або панчохи, оскільки вони допомагають поліпшити кровообіг у ногах, знизити набряки та зменшити біль. Інші рекомендації, які допоможуть полегшити варикоз:
Для поліпшення кровотоку в ногах щодня робіть кілька коротких перерв, щоб підняти ноги вище рівня серця (наприклад, лягти, поклавши ноги на три-чотири подушки). Також важливо відмовитися від носіння тісного одягу навколо талії, ніг і паху (може зменшити кровотік).
Свербіж шкіри на ногах за варикозу може бути спричинений підвищеною набряклістю, сухістю шкірних покривів, запаленням, алергічною реакцією, а також невропатією. Щоб зменшити свербіж, можна прикладати холодні компреси, а також використовувати зволожувальні креми або лосьйони.
Тромбофлебіт – запалення стінок вен з утворенням тромбів усередині судини (зазвичай виникає у венах нижніх кінцівок), а варикоз – захворювання, що характеризується розширенням і збільшенням об'єму вен на ногах. За тромбофлебіту виникають болючість, набряки, почервоніння шкіри та підвищена температура в місці утворення тромбу, а за варикозу – відчуття печіння та пульсації в ногах, судоми, зміна кольору шкіри.
Варикозне розширення вен на ногах під час вагітності може бути небезпечним, оскільки збільшений об'єм крові та змінений гормональний фон підвищують ризик утворення тромбів (згустків крові) у венах ніг. Щоб запобігти ускладненням (наприклад, тромбофлебіту), рекомендується стежити за вагою, носити зручне взуття та одяг, уникати тривалого стояння або сидіння в одній позі.
Сонце може посилювати симптоми варикозу, оскільки розширює кровоносні судини і збільшує ризик їх запалення. Ультрафіолетові промені також можуть пошкоджувати колаген у шкірі, що призводить до втрати її еластичності та сприяє утворенню нових варикозних розширень.
За варикозу рекомендується відмовитися від тривалого перебування на сонці в спекотну погоду, коли температура підвищується і порушується тонус кровоносних судин. Для зменшення впливу сонця на варикоз потрібно наносити сонцезахисні засоби на шкіру і носити одяг із довгими рукавами та штанами.