Logo
0 800 30 11 77
Читати 8 хвилин

Як зберегти гарний зір і здоров'я очей?

Як зберегти гарний зір і здоров'я очей?
Читати 8 хвилин | Створено: 16 жовтня 2024 | Оновлено: 16 жовтня 2024 | 1585 1585
Щороку в другий четвер жовтня у світі відзначають Всесвітній день зору. У 2024 році він випав на 10 жовтня. Тому ми вирішили присвятити наш дайджест темі здоров'я очей. Розповідаємо, що впливає на нашу здатність добре бачити, як можна перевірити зір вдома та чи допомагають вітаміни для очей.

У цьому дайджесті:

1. Що впливає на нашу здатність добре бачити?
2. Як перевірити зір вдома?
3. Які вітаміни потрібні для очей?
4. Як поліпшити зір і підтримати здоров'я очей?
1

Що впливає на нашу здатність добре бачити?

Як зберегти гарний зір і здоров'я очей?

Гарний зір — це здатність чітко бачити об'єкти на різних відстанях без напруження очей. Одним з ключових показників є гострота зору, яка вимірюється в умовах, коли людина здатна розрізняти деталі на тестових таблицях на певній відстані (зазвичай п'яти метрів). В Україні нормою вважається гострота 1.0 (за десятковою системою). Гарний зір включає також здатність правильно розрізняти кольори та відтінки, бачити все поле зору (центральне та периферійне) та адекватно реагувати на світло (не надто гостро або слабко). Крім того, під час оцінювання зору також враховують «бінокулярний зір» — здатність обох очей працювати узгоджено, забезпечуючи об'ємне сприйняття.

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, близько 2,2 млрд людей у всьому світі мають порушення зору або сліпоту, причому в більшості випадків патологіям можна було запобігти або вилікувати. Розуміння чинників, що впливають на зір, і причин його погіршення необхідне для профілактики захворювань очей і збереження гостроти зору. Основні чинники, що впливають на гостроту зору та здоров'я очей:

  • генетика. Відіграє ключову роль у схильності до деяких захворювань, наприклад, до міопії (короткозорості) або гіперметропії (далекозорості);
  • вік. З віком може відбуватися природне зниження гостроти зору, що пов'язано з погіршенням еластичності кришталика ока і віковими змінами сітківки;
  • харчування. Нестача цинку, омега-3 жирних кислот, вітамінів A, C, E може негативно позначатися на здоров'ї сітківки і призвести до дегенеративних змін;
  • фізична активність. Регулярні вправи покращують кровообіг, зокрема в очах;
  • сон. Достатній сон дає змогу очам відпочити й відновитися;
  • УФ-випромінювання. Тривалий вплив ультрафіолетових променів може пошкодити очні тканини, підвищуючи ризик розвитку катаракти;
  • освітлення. Недостатнє або надмірне освітлення, мерехтіння світла можуть втомлювати очі;
  • робота за комп'ютером. Работа за ПК, смартфоном без перерв може призвести до синдрому «сухого ока», напруження очних м'язів і зниження гостроти зору.
  • Крім того, загальні захворювання (діабет, гіпертонія) можуть негативно впливати на зір і здатність добре бачити. Діабетична ретинопатія, наприклад, є однією з найчастіших причин втрати зору у людей, які страждають на діабет. Зовнішні чинники (травми очей, сильні удари або потрапляння сторонніх предметів) можуть впливати на здатність добре бачити в дорослих і дітей. Хімічні опіки або потрапляння агресивних речовин можуть спричинити пошкодження тканин ока та вплинути на гостроту зору.

Регулярні візити до офтальмолога необхідні для раннього виявлення захворювань очей і запобігання погіршенню зору. Багато очних захворювань (наприклад, глаукома, катаракта) на ранніх стадіях протікають безсимптомно, але можуть призвести до незворотної втрати зору, якщо не лікувати їх вчасно. Для дорослих без факторів ризику рекомендується перевіряти зір кожні один-два роки, починаючи з 40 років, коли підвищується ризик вікових змін. Дітям необхідно відвідувати офтальмолога у віці 6-12 місяців, потім у три роки і перед вступом до школи, після чого — кожні один-два роки, якщо немає скарг або факторів ризику.

Цікаве з теми:

Зір у дитини – як вчасно розпізнати порушення зору у дітей?
Високі навантаження на очі призводять до порушення зору у дітей із перших років життя. Рання діагностика захворювань дозволяє вчасно виявити патологію, підібрати відповідне лікування та запобігти сліпоті.

Поширені захворювання очей
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, близько 80% причин порушень зору можна як запобігти, так і вилікувати.

20 фактів про очі, яких ви могли не знати

В очах розташовані мільйони рухомих частин, які забезпечують гостроту, глибину та яскравість зображень, які бачить людина. Через цю особливу складну побудову орган можна вважати інженерним і біологічним дивом.

Фарбування волосся призвело до погіршення зору в жінки

Зір 61-річної жінки у Франції погіршився через фарбування волосся фарбою зі вмістом ароматичних амінів. Ці сполуки використовують у безаміачних фарбах для окиснення волосся під час фарбування.

Відкриття нового типу генної терапії дає надію пацієнтам із глаукомою

Білок тау, пов'язаний із діяльністю мікротрубочок, є ключовою причиною різних нейродегенеративних станів, зокрема хвороби Альцгеймера та глаукоми, адже його гіперфосфорилювання порушує стабільність нейронів.

2

Як перевірити зір вдома?

Як зберегти гарний зір і здоров'я очей?

Перевірка зору онлайн або в домашніх умовах може бути корисним способом для оцінки його стану до відвідування офтальмолога. Хоча домашні тести для зору не замінюють професійне обстеження, але вони можуть допомогти виявити початкові ознаки проблем. Доказова медицина підтверджує ефективність деяких тестів (наприклад, тестів на перевірку гостроти зору та оцінювання периферичного зору), однак точність результатів залежить від умов проведення та дотримання рекомендацій. Для діагностики астигматизму або інших порушень зору також існують прості методи, які можна використовувати вдома. Основні тести для перевірки зору:

  • таблиця Сівцева — це стандартна таблиця для перевірки зору, вимірювання його гостроти. Щоб провести тест, потрібно роздрукувати таблицю і повісити її на стіну в добре освітленій кімнаті на рівні очей. Стати на відстані п'яти метрів від таблиці, закрити одне око і читати рядки з буквами, починаючи з верхнього. Після необхідно записати останній рядок, який ви змогли прочитати чітко. Потім повторити процедуру для іншого ока;
  • перевірка полів зору за допомогою рук — простий тест для оцінки периферійного зору. Для його проведення необхідно витягнути руки перед собою і повільно розводити їх у сторони, утримуючи погляд прямо перед собою. Зупинити рух, коли ваші руки перестануть бути видимими. Тест допомагає визначити можливі проблеми з боковим зором;
  • для тесту на астигматизм можна використовувати дуохромну діагностику. Для перевірки зору слід роздрукувати таблицю, яка розділена на зелену та червону половини, і стати на відстані трьох метрів від неї. По черзі закриваючи одне око, визначити, який колір здається більш чітким і яскравим. Тест допомагає виявити, чи порушено фокусування світла на сітківці;
  • сітка або решітка Амслера. Вона являє собою квадратну сітку з рівномірно розташованими вертикальними і горизонтальними лініями, з точкою в центрі, на яку необхідно фокусувати погляд для виявлення спотворень або розмитості ліній. Дивитися на центральну точку сітки потрібно на відстані 30-40 сантиметрів, спочатку закривши одне око. Лінії мають бути прямими та чіткими. Зіткнення, хвилі або розмиті ділянки в лініях можуть вказувати на наявність астигматизму. Аналогічну процедуру слід повторити для іншого ока.

Вище наведені методи дають змогу отримати загальне уявлення про стан зору, ознаки поганого зору, але не замінюють візит до офтальмолога. Існують онлайн-сервіси, що пропонують різні тести для перевірки гостроти зору, аналогічні традиційній таблиці Сівцева та іншим тестам. Дотримуйтесь інструкцій щодо відстані від екрана та розміру екрана для отримання достовірних результатів.

Цікаве з теми:

Як часто потрібно проводити профілактику зору
Всесвітня організація охорони здоров’я вказує на постійне збільшення хворих з патологіями зору. Майже 2,2 мільярди людей мають вади зору або сліпоту, і з кожним роком ця цифра тільки збільшується.

Перевірка зору

До вашої уваги декілька тестів, які направлені на те, щоб зрозуміти в якій частині ока ви можете мати проблеми. Представлено чотири тести для перевірки зору та здоров'я очей.

Поставте своє питання Офтальмологу
«ОН Клінік»

3

Які вітаміни потрібні для очей?

Як зберегти гарний зір і здоров'я очей?

Здоров'я очей залежить від правильного харчування, багатого на вітаміни та мікроелементи, які підтримують функціонування зорових органів і захищають їх від вікових змін і захворювань. Найважливішими для здоров'я очей є такі нутрієнти: вітаміни A, C, E, лютеїн, зеаксантин, цинк та омега-3 жирні кислоти. Корисні вітаміни та мінерали для зору та здоров'я очей:

  • вітамін A відіграє ключову роль у підтримці роботи сітківки, особливо в процесі нічного бачення. Його нестача може призвести до розвитку «курячої сліпоти» (порушення здатності бачити в умовах поганого освітлення) та інших захворювань очей (наприклад, сухості рогівки). Джерелами вітаміну A є морква, солодка картопля та печінка;
  • вітаміни C і E — це потужні антиоксиданти, які захищають тканини ока від окислювального стресу, спричиненого вільними радикалами. Вони допомагають запобігти віковим захворюванням очей (катаракті та макулярній дегенерації). Вітамін C міститься в цитрусових, ягодах і зелених овочах, а вітамін E — у горіхах, насінні та рослинних оліях;
  • лютеїн і зеаксантин — це каротиноїди, які природним чином присутні в сітківці та допомагають захищати очі від пошкоджень, викликаних синім світлом і ультрафіолетовим випромінюванням. Дослідження показують, що підвищене споживання цих каротиноїдів може знижувати ризик розвитку вікової макулярної дегенерації (ВМД). Основні джерела лютеїну і зеаксантину — зелені листові овочі (наприклад, шпинат, білокачанна капуста і броколі);
  • цинк бере участь у транспортуванні вітаміну A з печінки в сітківку, де він необхідний для вироблення меланіну (пігменту, що захищає очі). Дефіцит цинку може погіршити нічний зір і сприяти розвитку катаракти. Продукти, багаті на цинк, включають устриці, червоне м'ясо, курку і гарбузове насіння;
  • омега-3 жирні кислоти підтримують здоров'я клітинних мембран очей і знижують ризик розвитку синдрому «сухого ока», запалень і вікових змін сітківки. Джерелами кислот є жирні сорти риби (лосось, скумбрія), насіння льону.

Для дітей важливо з раннього віку отримувати всі необхідні вітаміни та мікроелементи для нормального розвитку зорових органів. Особливу увагу варто приділити вітаміну A для захисту сітківки та вітаміну C для зміцнення капілярів очей. Включення в раціон моркви, шпинату, броколі та ягід допомагає підтримувати здоров'я очей у дітей.

Для дорослих з віком підвищується ризик розвитку захворювань очей. Щоб їх мінімізувати, дорослим необхідно споживати продукти, багаті антиоксидантами (вітамінами C і E), а також каротиноїдами лютеїном і зеаксантином. Додавання в раціон риби, листових овочів і цитрусових є ключем до профілактики вікових захворювань очей.

Дослідження про комплексні вітаміни для очей

Багато виробників пропонують комплексні вітаміни для очей, що містять всі перераховані вище нутрієнти. Згідно з дослідженнями, вони можуть бути корисними для профілактики хвороб очей, а також для людей із підвищеним ризиком розвитку вікових патологій зору. Одним з найвідоміших досліджень є Age-Related Eye Disease Study (AREDS), яке засвідчило, що вживання вітамінних комплексів для очей може уповільнити прогресування вікової макулярної дегенерації. Проте регулярне харчування з достатньою кількістю необхідних вітамінів і мінералів краще, ніж добавки, оскільки організму легше засвоювати корисні речовини з їжі.

Чорниця — міф чи реальність?

Чорниця вважається «суперпродуктом» для зору завдяки вмісту в ній антоціанів — речовин з антиоксидантними властивостями, які захищають клітини організму від пошкоджень і допомагають боротися з окислювальним стресом. Незважаючи на популярність цієї думки, дослідження, що чорниця може поліпшити зір, не мають достатньої наукової доказової бази. Хоча вона справді багата на антиоксиданти, її ефект на зір обмежений, і чорниця не може замінити інші важливі для зору нутрієнти (наприклад, лютеїн, зеаксантин або вітамін A). Однак як доповнення до збалансованої дієти чорниці можуть позитивно впливати на загальне здоров'я очей.

Цікаве з теми:

Омега-3 жирні кислоти: користь та шкода для організму
Вітаміни, мінерали та жирні кислоти беруть участь у регуляції метаболізму, підтримують нормальне функціонування імунної системи та є будівельними «блоками» для клітин організму.

Для чого потрібні вітаміни, якими вони бувають і як правильно їх приймати?
Вітаміни застосовують як допоміжні елементи для підтримки здоров'я організму. Для контролю за кількістю вітамінів в організмі необхідно звернутися до терапевта.

Не тільки морква. Названо продукти для покращення зору

Яким би хорошим наш зір не був в молодості, з віком він починає втрачати свою гостроту. А чи знали ви, що більшість вітамінів та мікроелементів, критично важливих потрібних для здоров’я очей ми отримуємо лише з їжі?

4

Як поліпшити зір і підтримати здоров'я очей?

Як зберегти гарний зір і здоров'я очей?

З точки зору доказової медицини, повністю відновити зір без медичного втручання в більшості випадків неможливо. Багато популярних методів «поліпшення зору» (наприклад, зарядка для очей або спеціальні дієти) не мають достатньої наукової доказової бази. Дослідження тривають, і поки що їхні результати свідчать, що вправи для очей можуть бути гарною профілактикою захворювань, а також тимчасово поліпшити гостроту зору завдяки тренуванню м'язів очей, але вони не здатні виправити основні оптичні дефекти і поліпшити зір за п'ять хвилин.

Крім збалансованого харчування існують інші способи підтримання здоров'я очей і запобігання погіршенню зору. Так, систематична фізична активність покращує кровообіг, зокрема в очах, що може знизити ризик глаукоми і діабетичної ретинопатії. Рекомендується приділяти тренуванням не менше 150 хвилин на тиждень. Інші рекомендації, як підтримати здоров'я очей дорослим та дытям:

  • захист від ультрафіолетового випромінювання. Використання сонцезахисних окулярів з UVA і UVB захистом запобігає пошкодженню сітківки і знижує ризик розвитку катаракти. Обирайте окуляри, що блокують 99-100% УФ-променів;
  • дотримання правила 20-20-20. Під час роботи за комп'ютером кожні 20 хвилин слід 20 секунд дивитися на об'єкт, що знаходиться на відстані 20 футів (шести метрів). Це знижує напруження очей і запобігає розвитку синдрому «комп'ютерного зору»;
  • достатній сон. Сім-дев'ять годин сну для дорослих дає змогу очам відпочити й відновитися. Дослідження показують, що нестача сну може призвести до сухості очей і підвищеної чутливості;
  • відмова від куріння. Куріння підвищує ризик розвитку вікової макулярної дегенерації та катаракти через вплив токсинів, що містяться в тютюновому димі. Токсини спричиняють окислювальний стрес у тканинах очей, що призводить до пошкодження клітин сітківки, особливо в ділянці макули, яка відповідає за центральний зір; 
  • контроль рівня цукру в крові. Підтримка нормального рівня глюкози особливо важлива для діабетиків, оскільки високий рівень цукру може пошкодити кровоносні судини сітківки;
  • гігієна очей. Регулярне кліпання та використання зволожувальних крапель для очей за потреби допомагають запобігти сухості очей, особливо під час тривалої роботи за комп'ютером;
  • правильне освітлення. Забезпечення адекватного освітлення під час читання та роботи за комп'ютером, смартфоном знижує напругу очей. Уникайте прямого яскравого світла та відблисків на екрані;
  • регулярні офтальмологічні огляди. Щорічні перевірки зору дають змогу виявити проблеми на ранніх стадіях, коли лікування найефективніше.

За короткозорості, далекозорості або астигматизму ефективними методами корекції залишаються окуляри, контактні лінзи або лазерна корекція зору. Однак методи лікування повинні призначатися і контролюватися виключно офтальмологом. Носіння неправильно підібраних окулярів або контактних лінз може спричинити низку негативних наслідків для зору та загального самопочуття: напруження очей, головні болі, втома та біль в очах. Некоректно підібрана оптика може також стати причиною розмитості зору або відчуття дискомфорту при спробі зосередити погляд на предметах. Постійне використання невідповідних окулярів або лінз для зору може погіршити адаптацію очей і підвищити ризик розвитку або посилення короткозорості або далекозорості. При носінні контактних лінз неправильна корекція або невідповідний розмір можуть призвести до пошкодження рогівки і розвитку інфекцій (наприклад, кератиту).

Підтримання загального здоров'я організму, включно з контролем артеріального тиску і рівня холестерину, також відіграє важливу роль у збереженні здоров'я очей і гостроти зору. Дослідження показують, що багато захворювань очей пов'язані із загальним станом здоров'я і способом життя. Регулярні перевірки зору, збалансоване харчування та захист очей від шкідливих чинників довкілля допоможуть зберегти здоров'я очей і запобігти погіршенню зору.

Цікаве з теми:

Як покращити зір?
Зір може зіпсуватися з віком, через проблеми зі здоров'ям або внаслідок надмірного напруження зорового нерва. Однак існують способи захисту очей та покращення зору, крім використання коригувальних окулярів.

Обмеження використання гаджетів та корисна гімнастика для очей від МОЗ

Цифрові технології займають неабияку частину сучасного життя. Вони супроводжують нас скрізь: в розвагах і роботі, медицині та освіті. Цьому не варто чинити спротив, проте, як і в усьому, варто пам’ятати про міру навантажень. 

Всесвітній день зору: поради як вберегти зір дітей

Щороку в другий четвер жовтня відзначають Всесвітній день зору. Темою цього року є турбота про зір дітей і молоді. Аналіз результатів досліджень, проведених у 1990–2023 рр., показав поступове зростання...

Як вберегти зір в умовах відключень світла

У Національній службі здоров'я України розповіли, як краще організувати освітлення для роботи, навчання й читання в умовах відключень, аби це було безпечно для зору. Зокрема, не радять використовувати кольорові світильники.

Як захистити очі тим, хто постійно читає новини з телефона

Центр громадського здоровʼя дав поради про те, як зменшити негативний вплив смартфона на зір. Щохвилини ми дивимось новини й аналітику, аби тримати себе в курсі поточного стану в країні. 

Рейтинг статті:
Як зберегти гарний зір і здоров'я очей?
Редакторка з більш ніж 10-річним досвідом роботи. З 2023 року працює редактором Блогу «ОН Клінік».
Як зберегти гарний зір і здоров'я очей?
Лікар-терапевт. Стаж роботи 7 років.

Коментарі

Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.