Читати
5 хвилин
|
Створено: 20 листопада 2024
|
Оновлено: 20 листопада 2024
|
1680
Препарати для схуднення можуть бути корисними, але лише у випадках, коли їх призначення обґрунтоване медично. Дія харчових добавок і чаїв для схуднення є слабкою і може бути небезпечною для здоров'я.
У цьому дайджесті:
1. Що таке препарати (таблетки) для схуднення?
2. Як працюють препарати для схуднення?
3. Чи безпечно приймати препарати для схуднення?
4. Як правильно худнути, щоб не нашкодити здоров’ю?
1
Що таке препарати (таблетки) для схуднення?
Препарати (таблетки) для схуднення — це фармацевтичні засоби (медикаменти), які розроблені для лікування ожиріння або надмірної ваги під медичним наглядом. Найпоширенішою формою препаратів є таблетки для схуднення та ін'єкції, які містять синтетичні або біологічно активні речовини, що допомагають знизити вагу за рахунок впливу на апетит, метаболізм або процеси травлення. Активні компоненти таблеток для схуднення з науково-доведеною ефективністю:
орлістат — блокує ферменти, які розщеплюють жири в кишківнику, знижуючи всмоктування жирів. За статистикою, люди, які вживали пігулки для схуднення з орлістатом, схудли в середньому майже на три відсотки більше, ніж ті, хто не приймали препарат;
ліраглутид (GLP-1 аналог) — знижує апетит, впливаючи на центри голоду в мозку. Результатом є втрата 5-10% маси тіла (наприклад, при початковій вазі 100 кг можна втратити п’ять-десять кілограмів);
фентермін і топірамат — комбінація речовин знижує апетит, впливаючи на центральну нервову систему. За даними досліджень, люди, які приймали ліки для схуднення з фентерміном і топіраматом понад 56 тижнів схудли на вісім кілограмів.
Вищевказані речовини схвалені FDA (Food and Drug Administration) — організацією, що слідкує за якістю та безпекою харчових продуктів, біологічно активних добавок, ліків, вакцин, медичних приладів, косметики, ветеринарних препаратів та косметики в США. Сертифікати FDA є обов’язковими для всіх продуктів, що виробляються, продаються або імпортуються до США.
В інших країнах (наприклад, в Україні чи в країнах Європейського союзу) дія стандартів FDA не є обов'язковою але наявність сертифіката може розглядатися як підтвердження якості продукту. За оцінку, моніторинг та контроль лікарських засобів на території Європейського Союзу (ЄС) відповідає EMA (European Medicines Agency). У Європі ліки також повинні відповідати стандартам GMP (Good Manufacturing Practice), метою яких є забезпечення високої якості продукції, безпечності для споживачів та стабільності продукту протягом його терміну придатності. В Україні реєстрацією та контролем якості ліків займається Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (ДСЛЗ). ДСЛЗ відповідає за реєстрацію лікарських засобів, перевірку їх відповідності стандартам якості, безпеки та ефективності, а також за контроль над виробництвом, обігом і зберіганням лікарських засобів на території країни.
Медикаменти, вироблені згідно зі стандартами FDA, GMP, EMA вважаються безпечними та ефективними за умови їх правильного використання. Фармацевтичні засоби для зниження ваги приймаються з дозволу та під контролем лікаря, а їхня ефективність і безпека використання підтверджена клінічними випробуваннями. Також є чаї для схуднення, харчові добавки та вітаміни, що сприяють зниженню ваги. Різниця між препаратами для схуднення, харчовими добавками, чаями та вітамінами для зниження ваги полягає у механізмі дії, ефективності засобу та наявності доказової бази (підтвердження ефективності).
Чаї для схуднення
Чаї для схуднення — це трав'яні суміші, що можуть включати екстракти зеленого чаю, сенну або гуарану, які діють як проносні або діуретики (сечогінні засоби). Ефективність трав'яних сумішей для схуднення зазвичай низька, а часте вживання може спричинити зневоднення. Рівень доказовості низький — науково-доведених даних, що підтверджували б вплив чаїв для схуднення на зниження ваги, майже немає або вони суперечливі. Часто використовуються для «детоксу» (процесу очищення організму від токсинів і шкідливих речовин) або як засіб для швидкого схуднення. Але ефективність трав'яних зборів тимчасова, оскільки їхня дія спрямована на виведення рідини з організму, а не на зменшення жирових відкладень.
Харчові добавки (БАДи) для схуднення
Харчові добавки для схуднення — це біологічно активні добавки (БАДи), що продаються без рецепта і можуть мати в складі натуральні інгредієнти. Активними компонентами БАДів є рослинні екстракти (наприклад, гарцинія камбоджійська, зелений чай), кофеїн, амінокислоти. Стимуляція метаболізму досягається за допомогою кофеїну, а зменшення апетиту — завдяки екстрактам рослин. Рівень доказовості біологічно активних добавок для схуднення низький, адже щодо більшості засобів клінічні випробування не проводяться. БАДи для схуднення продаються як засоби для підтримки дієти, але їхня ефективність обмежена — втрата ваги може становити менше двох-трьох відсотків.
Вітаміни для схуднення
Вітаміни для схуднення — це комплекси, активними компонентами яких є вітаміни групи B, вітамін D, магній та цинк. Вітаміни не сприяють безпосередньому схудненню, але підтримують загальне здоров’я та обмін речовин. Наприклад, вітаміни групи B допомагають перетворювати їжу на енергію, а вітамін D сприяє підтримці м'язової маси. Вітаміни для зниження ваги можуть бути корисними при дефіцитах речовин та мікроелементів, які гальмують обмін речовин та перешкоджають схудненню. Безконтрольний прийом засобів може спричинити передозування або появу алергічних реакцій.
За даними ресурсу Healthline, жінки вживають засоби для зниження ваги частіше, ніж чоловіки. Наприклад, у США приблизно 15% жінок і 10% чоловіків повідомляють про використання таблеток для схуднення. Згідно з дослідженням, безрецептурні препарати та добавки для зниження ваги вживає один з десяти підлітків (в основному дівчата) у всьому світі. Використання безрецептурних ліків для схуднення серед підлітків пов’язують з розладами харчування, низькою самооцінкою, депресією та зловживанням психоактивними речовинами.
Фармацевтичні засоби для схуднення потрібно використовувати лише у випадках медично підтвердженого ожиріння або його ускладнень. Вживання має відбуватися під наглядом лікаря як частина комплексного підходу до схуднення.
Калорії використовуються для розрахунку енергетичної цінності (калорійності) продуктів і кількості енергії, що витрачається організмом у процесі життєдіяльності.
У людей знайшли варіанти генів, які допомагають ефективніше худнути навіть за умови однакового рівня навантаження.
2
Як працюють препарати для схуднення?
Аптечні ліки для схуднення діють на процеси у нашому організмі, які відповідають за вагу, тобто на травлення, обмін речовин, апетит і витрати енергії. Активні речовини таблеток для схуднення допомагають:
зменшити всмоктування жирів у кишківнику. Деякі препарати (наприклад, орлістат) блокують ферменти, які допомагають розщеплювати жири в їжі. Уявіть, що ви їсте щось жирне, а ферменти мають «розділити» жир на дрібні частинки, щоб організм міг їх засвоїти. Коли ферменти заблоковані, жир не засвоюється і виводиться з калом. В результаті ви споживаєте менше калорій із жирів: до 25% жирів виводяться нерозщепленими. Активна речовина починає працювати зразу після прийому. Побічним ефектом можуть бути рідкі випорожнення чи здуття живота, оскільки жир виводиться «неперетравленим»;
знизити апетит. Активні компоненти фармацевтичних препаратів для схуднення впливають на ділянки мозку, які відповідають за голод і ситість. Наприклад, ліраглутид і фентермін «посилають» сигнал мозку, ніби ви вже ситі, навіть якщо ви з'їли зовсім небагато. В результаті ви починаєте їсти менше, тому споживаєте менше калорій. Апетит знижується вже в перші дні прийому. Можливі побічні ефекти у вигляді нудоти, легкого запаморочення або сухості в роті;
прискорити обмін речовин. Кофеїн або інші стимулятори, що входять до складу таблеток для схуднення, підвищують температуру тіла і «змушують» організм витрачати більше енергії. Наприклад, ви просто сидите, а ваше тіло працює, ніби ви йдете швидким кроком. В результаті організм «спалює» більше калорій навіть у стані спокою. Речовини починають діяти через 30-60 хвилин після прийому. До побічних ефектів належать прискорене серцебиття, безсоння, підвищення тиску;
заблокувати засвоєння вуглеводів. Фармацевтичні препарати для схуднення блокують ферменти, які перетворюють вуглеводи з їжі на простий цукор (глюкозу). Тому ви отримуєте менше калорій з їжі з високим вмістом вуглеводів (наприклад, з хліба чи солодощів). Побічним ефектом можуть бути здуття живота і дискомфорт.
Таблетки для зниження ваги починають діяти зразу після прийому: жир перестає засвоюватися, апетит зменшується або підвищується витрата енергії. Протягом місяця організм звикає до препарату. Препарати для схуднення виводяться з організму через:
кал (наприклад, орлістат взагалі не всмоктується в кров, а повністю виходить з організму разом із калом протягом одного-двох днів);
печінку (наприклад, ліраглутид, розщеплюється в печінці на безпечні сполуки, які виводяться з сечею);
нирки (наприклад, стимулятор фентермін, виводиться через нирки, тому його не призначають людям із патологіями нирок, наприклад, нирковою недостатністю).
Якщо дотримуватися здорового способу життя, препарати можуть допомогти втратити п’ять-десять відсотків початкової ваги за кілька місяців. Підтримувати результат можна лише за умови дотримання правильного харчування та регулярної фізичної активності. Якщо повернутися до попереднього стилю харчування та способу життя (наприклад, хаотичного прийому їжі, незбалансованого раціону, малорухливості), вага може відновитися.
Ділимося рекомендаціями, як схуднути та підтримувати себе у формі з настанням холодів, які продукти додати до свого раціону, що пити, щоб зберегти чи набути бажаних форм.
Баріатрична операція — це хірургічне втручання з метою нормалізації ваги при ожирінні шляхом зменшення об'єму шлунка або зміни анатомії травного тракту.
Найменше важких наслідків інсульту мали люди з індексом маси тіла 24,7 кілограма на метр у квадраті — показником між нормою та ожирінням.
Поставте своє питання Дієтологу
«ОН Клінік»
3
Чи безпечно приймати препарати для схуднення?
Капсули для схуднення можуть бути безпечними, якщо вони призначені лікарем на основі обстеження та чітких медичних показань, приймаються згідно з інструкцією та під лікарським контролем. Препарати для схуднення не призначаються всім бажаючим позбутися зайвих кілограмів. Лікарі можуть призначають медикаменти для схуднення при:
ожирінні (індекс маси тіла (ІМТ) понад 30 кг/м²) — рекомендовано, якщо спроби знизити вагу за допомогою дієт і фізичних вправ були невдалими;
ІМТ понад 27 кг/м² та наявність супутніх захворювань (наприклад, діабету другого типу, гіпертонії, метаболічного розладу);
метаболічному синдромі (комплексі порушень, що включає наявність високого рівня цукру і холестерину в крові, абдомінальне ожиріння (в ділянці живота) та підвищений артеріальний тиск).
Самостійне вживання таблеток для схуднення небезпечне через високий ризик побічних ефектів і відсутність контролю над їхнім впливом на організм. Чаї та дієтичні добавки для схуднення часто містять проносні або сечогінні компоненти. Їхня дія викликає зневоднення, електролітний дисбаланс (нестачу калію, магнію), що може призводити до судом і серцевих аритмій. Основні групи побічних ефектів та шкоди таблеток для схуднення:
з боку травної системи (для препаратів, які блокують жири, наприклад, орлістату) — рідкий стілець, здуття живота, спазми. Ймовірна недостатність жиророзчинних вітамінів (A, D, E, K), що може призводити до слабкості кісток або проблем із зором;
з боку нервової системи (для препаратів, які знижують апетит, наприклад, фентерміну) — підвищена тривожність, безсоння, головний біль, запаморочення;
гормональні та метаболічні зміни (для GLP-1 агоністів, наприклад, ліраглутиду) — нудота, блювання, зниження рівня цукру в крові (гіпоглікемія). Також існує ризик розвитку запалення підшлункової залози (панкреатиту);
серцево-судинні ризики (для стимуляторів, які прискорюють обмін речовин) — прискорене серцебиття (тахікардія), підвищення артеріального тиску. У рідкісних випадках можливі серцеві напади.
Препарати, чаї, БАДи для зниження ваги заборонено приймати при наявності серцево-судинних захворювань (наприклад, при підвищеному артеріальному тиску, аритмії), оскільки вони можуть додатково підвищувати тиск і частоту серцевих скорочень. Багато препаратів виводяться нирками, і при порушенні їхньої роботи виникає ризик накопичення ліків у крові. Тому ліки для схуднення з обережністю призначаються при патологіях нирок (наприклад, нирковій недостатності). Препарати, що метаболізуються в печінці, можуть погіршити її стан, тому не призначаються при захворюваннях печінки (наприклад, гепатиті, цирозі). Протипоказами до вживання таблеток для схуднення є також депресія, тривожні розлади, вагітність і період лактації (грудного годування). Більшість препаратів для схуднення заборонені дітям віком до 18 років через ймовірні ризики для дитячого організму.
Люди, які худнуть стрімко, втрачають вагу за рахунок води та м'язової маси, а не жирової тканини. Через швидке схуднення може сповільнитися обмін речовин в організмі, у зв'язку з чим жир буде продовжувати накопичуватися.
Розлад харчової поведінки (РХП) — це широкий термін, що описує патологічні патерни (повторювані шаблони) споживання їжі, які можуть призвести до фізичних, психологічних і соціальних проблем.
У раціоні людей-довгожителів достатня кількість C15 — незамінної жирної амінокислоти, яка є в кожній клітині нашого тіла.
4
Як правильно худнути, щоб не нашкодити здоров’ю?
Процес зниження ваги потребує збалансованого підходу. Основна мета — не тільки позбутися зайвих кілограмів, але й підтримувати отриманий результат без шкоди для здоров’я. Принципи здорового та правильного схуднення:
поступовість. Безпечна швидкість схуднення становить від 500 г до одного кілограма на тиждень. Швидке схуднення (понад один кілограм на тиждень) часто пов’язане з втратою м’язової маси та води, а не жиру;
дефіцит калорій. Ви повинні споживати менше калорій, ніж витрачаєте. Оптимальний дефіцит калорій становить 10-20% від загальної добової калорійності (наприклад, якщо ваш базовий обмін речовин — 2000 ккал, потрібно споживати 1600-1800 ккал);
баланс харчування. Зниження калорій не повинно спричиняти дефіцит поживних речовин. Необхідно дотримуватися основного співвідношення макроелементів: вуглеводи — 45-65% (переважно з овочів, фруктів, цільнозернових), білки — 10-35% (м’ясо, риба, яйця, бобові), жири — 20-35% (рослинні олії, горіхи, насіння, авокадо);
регулярність харчування. Їжте три-п’ять разів на день кожні три-чотири години. Регулярне харчування допомагає підтримувати рівень цукру в крові стабільним і знижує ризик переїдання.
В період схуднення необхідно виключити з раціону або обмежити споживання цукру, солодощів, насичених жирів (ковбаси, сала, жирного м’яса, копченостей), продуктів швидкого харчування та напівфабрикатів. Не вживають також солодкі напої (газовані води, соки, енергетики), що містять велику кількість доданого цукру. Замість них рекомендується пити воду, несолодкі чаї або натуральні соки без додавання цукру. Рекомендована кількість води становить приблизно 30 мл на кожен кілограм маси тіла (наприклад, людині з вагою 70 кг потрібно пити дещо більше двох літрів води на день). Норма води на день може варіюватися залежно від індивідуальної потреби організму, рівня фізичної активності та кліматичних умов.
Ще однією складовою системи здорового схуднення є фізична активність, адже вона допомагає спалювати калорії, зберігає м’язову масу та покращує обмін речовин. Згідно з рекомендаціями Американської асоціації серця (AHA), дорослій людині потрібно щонайменше 150 хвилин середньої фізичної інтенсивності (наприклад, швидкої ходи, бігу, плавання, їзди на велосипеді) щотижня.
Дослідники створили модель, щоб подивитися, як метаболізм здорових молодих чоловіків і жінок реагує на вживання їжі з вуглеводами та жирами після голодування протягом 12-14 годин (вночі).