Logo
0 800 30 11 77

Атипова гіперплазія ендометрія: симптоми, причини та методи лікування

Атипова гіперплазія ендометрія: симптоми, причини та методи лікування
Читати 8 хвилин | Створено: 4 вересня 2014 | Оновлено: 30 травня 2024 | 27501 27501
Шостим за поширеністю у світі різновидом раку в жінок є рак ендометрія. Злоякісному процесу часто передує атипова гіперплазія, яку класифікують як передрак.

Що таке атипові клітини?

Атиповими називають клітини, які відрізняються від нормальних формою, структурою, розмірами, текстурою, особливостями ядра, швидкістю поділу. Перераховані зміни можуть бути пов'язані із запальним або злоякісним процесом.

Атипові клітини — це рак чи ні?

Поставте своє питання Гінекологу
«ОН Клінік»

Атипія — термін, що використовується в медицині для опису клітин, які мають морфологічні характеристики, що відхиляються від норми. Атипія не завжди свідчить про те, що пацієнт хворий на рак.

Зміни в клітинах бувають легкими, помірними та важкими. Легка атипія характеризується незначними аномаліями, які часто є наслідком інфекції та спровокованого нею запалення. За помірної та важкої атипії відхилення від норми в клітинах більш виражені й можуть вказувати на передрак або рак.

Однак атипія є не діагнозом, а описом виду клітин під мікроскопом. Для визначення причини аномалій і постановки діагнозу потрібна додаткова діагностика (біопсія з подальшим гістологічним аналізом).

Що таке атипова гіперплазія ендометрія?

Внутрішня поверхня стінок матки вкрита слизовою оболонкою — ендометрієм. За його патологічного розростання та потовщення діагностують гіперплазію ендометрія. Однією з форм захворювання є атипова гіперплазія — інтенсивне збільшення внутрішнього шару матки, що характеризується наявністю клітин з морфологічними аномаліями. Патологія може з'являтися у жінок усіх вікових груп, проте найчастіше вражає пацієнток, старших за 50 років

Розростання епітелію матки буває комплексним і вогнищевим. За комплексної атипової гіперплазії ендометрія залозиста тканина рівномірно покриває всю внутрішню поверхню матки. Вогнищева атипова гіперплазія ендометрія, на відміну від комплексної, супроводжується появою в епітелії невеликих патологічних зон діаметром до шести сантиметрів.

Також виділяють просту та складну гіперплазію. За першої розростаються переважно залозисті клітини епітелію, а за другої — залозисті та стромальні (сполучнотканинні).

Атипова гіперплазія входить до категорії передракових станів. Основною небезпекою захворювання є високий ризик переродження в рак ендометрія.

Які причини атипової гіперплазії ендометрія?

Головна причина атипової гіперплазії залозистого епітелію матки — порушення гормонального фону. У нормі початок менструального циклу характеризується зростанням рівня естрогенів, які стимулюють клітинну проліферацію (розмноження шляхом поділу). У другій половині циклу збільшується концентрація прогестерону, який пригнічує проліферацію і запускає процес підготовки яйцеклітини до запліднення.

За дисбалансу жіночих статевих гормонів, коли кількість естрогенів підвищена впродовж усього циклу, а прогестерон низький, розростання слизової не припиняється — розвивається гіперплазія. Інші причини атипової гіперплазії ендометрія:

 • спадкова схильність;
 • дисфункція яєчників (порушення вироблення естрогену, прогестерону і продукування готових до запліднення яйцеклітин);
 • ендометріоз (розростання внутрішнього шару матки за її межі);
 • полікістоз яєчників (множинне ураження яєчників дрібними кістами);
 • гормонозалежні новоутворення в матці (поліпи, міоми, фіброми);
 • ендокринні захворювання (ураження надниркових залоз, щитоподібної залози, гіпофіза);
 • зміщення внутрішньоматкової спіралі;
 • багаторазове переривання вагітності (викидні, аборти);
 • відсутність вагітностей в анамнезі;
 • рання (до 45 років) або пізня (після 55 років) менопауза;
 • тривалий прийом естрогенів;
 • травматичне пошкодження клітин матки внаслідок вишкрібання, хірургічних операцій.

Атипова гіперплазія ендометрія може стати наслідком запальних захворювань органів малого таза. До розростання слизової оболонки матки часто призводить запалення маткових труб (сальпінгіт), яєчників (оофорит), шийки матки (цервіцит).

Які симптоми атипової гіперплазії ендометрія?

Першою ознакою атипової залозистої гіперплазії є порушення менструального циклу (його тривалість становить менш як 21 або понад 35 днів). У більшості жінок часто трапляються міжменструальні маткові кровотечі — рясні кров'яні виділення (іноді з великими згустками), які тривають сім і більше днів. Інші симптоми атипової гіперплазії ендометрія:

 • дискомфорт і кров'янисті виділення під час статевого акту;
 • зниження лібідо;
 • тривалі затримки або повна відсутність місячних;
 • водянисті або жовто-коричневі слизові слизові щоденні виділення з піхви;
 • переймоподібний або тягнучий біль внизу живота;
 • різке збільшення маси тіла;
 • ріст волосся за чоловічим типом (навколо сосків, на животі);
 • безпліддя.

Гіперплазія ендометрія в період менопаузи та постменопаузи може супроводжуватися появою мажучих кров'яних виділень з піхви. Через дефіцит прогестерону за гіперплазії ендометрія жінка постійно відчуває симптоми передменструального синдрому (збільшення чутливості грудей, здуття живота, сухість піхви, перепади настрою, головний біль, дратівливість, хвилеподібні припливи).

Як діагностують атипову гіперплазію ендометрія?

На первинній консультації гінеколог вивчає анамнез та аналізує скарги пацієнтки, а потім проводить фізикальний огляд у гінекологічному кріслі за допомогою розширювального дзеркала Куско. Методи інструментальної діагностики атипової гіперплазії ендометрія:

 • кольпоскопія — огляд стінок піхви і шийки матки за допомогою оптичного приладу (кольпоскопа) під багаторазовим збільшенням;
 • гістероскопія — вивчення стану внутрішньої порожнини матки з використанням тонкої трубки з камерою і підсвічуванням (гістероскопа);
 • УЗД органів малого таза — візуалізація тканин матки, яєчників і придатків за допомогою ультразвукових хвиль.

Гіперплазія ендометрія за УЗД візуалізується як ділянка з підвищеною ехогенністю (щільністю) через велике скупчення залозистого епітелію. У жінок репродуктивного віку при гіперплазії ендометрій потовщений до 15-16 мм і більше. У постклімактеричному періоді про патологію свідчить потовщення стінки матки понад 5 мм.

УЗД не завжди дає змогу диференціювати тип гіперплазії (звичайна або атипова). Ендометрій без ознак атипії має однорідну текстуру. Запідозрити атипію дає змогу неоднорідність слизової оболонки та зміни в судинному малюнку. Для підтвердження діагнозу «атипова гіперплазія матки» пацієнтці призначають біопсію — забір зразка тканин з патологічного вогнища для подальшого гістологічного дослідження.

Для оцінки загального стану організму гінеколог може призначити загальний і біохімічний аналізи крові, тест на захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ). Виявити атипові клітини в шийці матки дає змогу цитологічне дослідження мазка з цервікального каналу.

Методи лікування атипової гіперплазії ендометрія

Протокол лікування атипової гіперплазії ендометрія гінеколог складає для кожної пацієнтки індивідуально залежно від її віку, наявності необхідності зберегти дітородну функцію та тяжкості захворювання. Лікування атипової гіперплазії ендометрія може включати хірургічні та медикаментозні методи. Хірургічні процедури, за допомогою яких можна лікувати атипову гіперплазію ендометрія:

 • гістероскопічна абляція — висічення або вишкрібання патологічних ділянок;
 • гістеректомія — видалення матки (іноді разом з яєчниками та матковими трубами).

Абляція ендометрія за атипової гіперплазії є малоінвазивною процедурою, яка не травмує матку та не впливає на репродуктивну функцію організму. Методом абляції виконується лікування простої та вогнищевої атипової гіперплазії ендометрія.

Гістеректомія може використовуватися як метод лікування простої та складної атипової гіперплазії ендометрія у жінок у пременопаузі, якщо немає необхідності зберігати дітородну функцію. Також повне видалення матки показане в разі комплексної атипової гіперплазії, ускладненої супутніми патологіями — синдромом полікістозних яєчників, міомою або фібромою.

Гормональне лікування гіперплазії ендометрія показано жінкам репродуктивного віку та часто є наступним етапом після хірургічної терапії. Гормональне лікування атипової гіперплазії передбачає приймання препаратів (пероральних, ін'єкційних, внутрішньоматкових), що сприяють підвищенню рівня прогестерону, відновленню місячних і овуляції.

Згідно з клінічними рекомендаціями, за атипової гіперплазії ендометрія може застосовуватися симптоматична терапія. Усунути сильний больовий синдром допомагають анальгетики, купірувати запалення — нестероїдні протизапальні засоби. Через значні крововтрати внаслідок маткових кровотеч лікар може призначити препарати заліза для запобігання залізодефіцитній анемії.

Чим небезпечна атипова гіперплазія ендометрія?

За відсутності лікування атипова гіперплазія може переростати в рак матки. Близько восьми відсотків жінок з простою атиповою гіперплазією стикаються з діагнозом «аденокарцинома матки». За складної форми захворювання ризик розвитку злоякісного процесу становить близько 30%.

Першими симптомами раку ендометрія є рясні тривалі міжменструальні та постменопаузальні маткові кровотечі. Часто спостерігається постійне здуття та біль у нижній частині живота, різка втрата ваги без видимих причин.

Чи можна запобігти атиповій гіперплазії ендометрія?

Для раннього виявлення гіперплазії необхідно щорічно проходити профілактичний огляд гінеколога, кольпоскопію та цитологічне дослідження на наявність клітин з аномаліями. Способи профілактики атипової гіперплазії:

 • своєчасне лікування ЗПСШ і запальних патологій репродуктивних органів;
 • прийом гормональних контрацептивів виключно за призначенням і під контролем гінеколога;
 • відмова від незахищених статевих актів з метою запобігання ЗПСШ;
 • уникнення багаторазових абортів;
 • своєчасна терапія ендокринних захворювань, що викликають гормональний дисбаланс в організмі.

Жінкам репродуктивного віку рекомендується контролювати регулярність менструального циклу і в разі його порушення невідкладно звертатися до гінеколога. Щоб уникнути гормональних збоїв, слід суворо дотримуватися правильного режиму сну та неспання, а також уникати стресів.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Популярні питання

1. Як часто гіперплазія ендометрія переходить у рак?

Не всі види гіперплазії ендометрія переходять у рак. Ризик розвитку злоякісного процесу підвищений за атипової форми захворювання. Атипова гіперплазія ендометрія може переходити в рак у середньому у 8-30% випадків.

2. Чи потрібно видаляти матку за атипової гіперплазії ендометрія?

Гістеректомія не є єдино можливим методом лікування атипової гіперплазії ендометрія. За простої вогнищевої форми захворювання можна провести абляцію (висічення) патологічних ділянок у слизовій оболонці матки з подальшим прийомом гормональних препаратів.

3. Чи можлива вагітність за атипової гіперплазії ендометрія?

За атипової гіперплазії ендометрія вагітність у більшості випадків не настає. Надлишок естрогену та дефіцит прогестерону призводять до відсутності овуляції та роблять зачаття неможливим, а розростання слизової оболонки перешкоджає прикріпленню ембріона. Вагітність після лікування гіперплазії можлива за умови відновлення місячних і овуляції за допомогою гормональної терапії.

4. Атипова гіперплазія ендометрія — це рак?

Атипову гіперплазію ендометрія прийнято класифікувати як передрак матки. Патологія характеризується наявністю в слизовій оболонці клітин з аномальними розмірами, формою, структурою та темпами поділу. Перераховані зміни можуть викликати злоякісну трансформацію.

Рейтинг статті:
4 з 5 на основі 2 оцінок
Стаття відображає точку зору автора. Вона не претендує на всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Блогу ОН Клінік» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність наведеної інформації.
Атипова гіперплазія ендометрія: симптоми, причини та методи лікування
Лікар-гінеколог медичного центру «ДокторПРО» у Братиславі. Стаж роботи більше 20 років.

Схожі статті:

Коментарі

Аліна 1 тиждень тому
Добрий вечір. Які ознаки онкології матки в жінок?
Відповісти
Доброго дня. Головним симптомом раку матки є маткові кровотечі (міжменструальні та постменопаузальні). Вони супроводжуються рясними кров'яними виділеннями, часто з великими згустками, і тривають понад тиждень. За розвитку злоякісного процесу жінка може відчувати тягнучий або спастичний біль внизу живота. У багатьох пацієнток різко знижується вага без видимих причин.
Валерія 2 тижні тому
Доброго дня. Скажіть, будь ласка, лімфоїдна гіперплазія — це рак чи ні?
Відповісти
Лімфоїдна гіперплазія — рідкісне захворювання, за якого в слизовій оболонці матки спостерігається аномальне збільшення кількості лімфоцитів (клітин імунної системи). Патологія є доброякісною.
Олександра 2 тижні тому
Добрий день. Підкажіть, чи можна повністю вилікувати атипові клітини в структурі ендометрія?
Відповісти
Добрий день! Атипова гіперплазія піддається лікуванню. Залежно від ступеня ураження і форми захворювання може бути призначена гістероскопічна абляція (висічення патологічних ділянок) і гормональна терапія для підвищення рівня прогестерону і відновлення менструацій.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.

Не пропустіть оновлення від нас!

Обмінюємо email на корисну інформацію про ваше здоров’я. Нас читають понад 100 000 користувачів щомісяця. Приєднуйтесь і ви!
Підписуйтесь на наші соцмережі та вигравайте 1000 грн