Logo
0 800 30 77 33

Лікування мітральної недостатності в Полтаві

Лікування мітральної недостатності в Полтаві: ціни — від 500 грн.

Недостатність (регургітація) мітрального клапана — це патологія, за якої стулки серцевого клапана закриваються нещільно, провокуючи зворотний потік крові з лівого шлуночка в ліве передсердя. Порушення небезпечне через ризик легеневої гіпертензії (підвищення тиску в судинах легень), серцевої недостатності (нездатності серця належним чином перекачувати кров) та інсульту (гострого порушення кровообігу в судинах головного мозку). 

Пройти діагностику та лікування недостатності мітрального клапана в Полтаві можна в медичному центрі «ОН Клінік Полтава». Запис на прийом до кардіолога ведеться цілодобово.

Причини мітральної недостатності

За причиною виникнення вада мітрального клапана буває первинною і вторинною. Первинна форма патології зумовлена вродженими аномаліями мітрального клапана: ущелиною, пролапсом (опущенням), гіпоплазією (недорозвиненістю) стулок. Можливі причини вторинної мітральної недостатності: 

  • ревматична хвороба серця (ураження серцевих клапанів внаслідок гострої ревматичної лихоманки);
  • інфаркт міокарда (некроз частини серцевого м'яза через повне або часткове перекриття коронарної артерії);
  • ендокардит (запалення внутрішньої оболонки серця);
  • ішемічна хвороба серця (порушення кровопостачання органу через звуження або блокування коронарних артерій);
  • кардіоміопатія (потовщення і затвердіння серцевого м'яза);
  • артеріальна гіпертензія (хронічно підвищений артеріальний тиск);
  • перикардит (запалення оболонки, що оточує серце);
  • миготлива аритмія (порушення серцевого ритму, що супроводжується швидкими і хаотичними скороченнями передсердь і шлуночків).

Мітральна недостатність може стати наслідком дисфункції або розриву папілярних м'язів, відповідальних за утримання стулок клапана. Також регургітація мітрального клапана здатна розвинутися після променевої терапії раку органів грудної клітки.

Види мітральної недостатності

Клапанна недостатність може бути гострою і хронічною. Гостра мітральна недостатність проявляється раптово (протягом кількох годин або днів) через ушкодження самого клапана, інфекційне запалення оболонок серця, інфаркт і потребує термінової медичної допомоги. Хронічна форма патології розвивається протягом кількох місяців або років. Клапан поступово втрачає свою здатність ефективно закриватися, що веде до поступового повернення крові в ліве передсердя.

Ступені мітральної недостатності

Ступінь

Характеристика

Недостатність мітрального клапана 1 ступеня (легка)

Регургітація незначна, без виражених клінічних ознак. Обсяг крові, що повертається в ліве передсердя, невеликий і не викликає значних змін у роботі серця.

Недостатність мітрального клапана 2 ступеня (помірна)

Регургітація більш виражена, але серце справляється з навантаженням. Симптоми помірної недостатності мітрального клапана можуть бути мінімальними або відсутніми. 

Мітральна недостатність 3 ступеня (виражена)

Значна регургітація, що викликає біль у грудях, задишку, кашель, втому. Потрібне медикаментозне лікування, спрямоване на зниження навантаження на серце і запобігання ускладненням.

Мітральна недостатність 4 ступеня (важка)

Важка регургітація, здатна призводити до серцевої недостатності, легеневої гіпертензії, інсульту. Може знадобитися хірургічне втручання, що полягає в заміні або відновленні мітрального клапана.

Виділяють відносну і дегенеративну форми клапанної недостатності. Відносна мітральна недостатність виникає через зміни в розмірах, формі та роботі серця за збереження цілісності самого мітрального клапана. Дегенеративна форма патології спричинена руйнуванням структури клапана. 

Симптоми недостатності мітрального клапана

Першою ознакою клапанної недостатності серця є задишка, яка на ранніх стадіях патології виникає під час фізичного навантаження, а на пізніх етапах супроводжує людину постійно. Інші симптоми недостатності мітрального клапана включають:

  • хронічну слабкість;
  • набряки гомілок, щиколоток, ступень, живота;
  • біль у грудях;
  • прискорене серцебиття;
  • сухий кашель (на пізніх стадіях патології — з кровохарканням);
  • посиніння губ, пальців рук і ніг, кінчика носа, мочок вух (ціаноз);
  • часті запаморочення і непритомність;
  • набухання вен шиї;
  • блідість шкіри.

Мітральна недостатність часто супроводжується відчуттям здавлювання або розпирання в грудях. Під час пальпації грудної клітки може відчуватися тремтіння.

Діагностика мітральної недостатності в Полтаві

На первинній консультації кардіолог аналізує скарги пацієнта, а потім проводить фізикальний огляд. Лікар оцінює частоту дихальних рухів і відтінок шкіри, перевіряє руки, ноги та живіт на наявність набряків, вимірює артеріальний тиск і пульс. 

Наступним етапом діагностики мітральної недостатності є аускультація (прослуховування) серця за допомогою стетоскопа. Ознакою зворотного току крові є систолічний шум, що виникає під час скорочення серцевих шлуночків. Найвиразніше систолічний шум за мітральної недостатності прослуховується у верхівці серця, часто з іррадіацією в пахвову ділянку. Додатково лікар може відзначити посилення другого тону на легеневій артерії через підвищений тиск у легеневому кровообігу.

Пальпація грудної клітки за мітральної недостатності дає змогу виявити посилений і зміщений донизу верхівковий поштовх, що вказує на гіпертрофію (збільшення) лівого шлуночка. Перкусія (простукування) допомагає виявити зміщення меж серця вліво через розширення лівого передсердя і шлуночка.

Для виявлення гіпертрофії, аритмії та ішемічних змін серця може використовуватися електрокардіограма (ЕКГ). Лабораторні дослідження, які можуть призначатися під час діагностики мітральної недостатності:

  • загальні аналізи крові та сечі;
  • біохімічне дослідження крові;
  • аналіз на С-реактивний білок;
  • тест на ревматоїдний фактор;
  • аналіз на антистрептолізин-О;
  • тест на кортизол.

Для оцінки стану мітрального клапана, визначення розмірів і товщини серцевих стінок, встановлення ступеня регургітації крові може використовуватися УЗД серця (ехокардіографія). За допомогою ультразвукової діагностики вдається також виявити ускладнення мітральної недостатності (збільшення передсердь, легеневу гіпертензію).

Медикаментозне лікування недостатності мітрального клапана в Полтаві

За відсутності симптомів недостатність мітрального клапана 1 ступеня не потребує підтримуючого медикаментозного лікування. Однак пацієнту рекомендується регулярно проходити обстеження в кардіолога для ранньої діагностики прогресування захворювання та запобігання ускладненням.

Для зниження навантаження на серце лікар може порекомендувати дієту. Принципи харчування за мітральної недостатності:

  • обмеження споживання солі, солодощів і насичених жирів;
  • включення в раціон продуктів, багатих на омега-3 жирні кислоти (жирних сортів риби, горіхів, насіння), клітковину (овочів, бобових, цільнозернових злаків) та антиоксиданти (ягід і фруктів);
  • відмова від алкоголю та кофеїновмісних напоїв.

Під час лікування недостатності мітрального клапана 2 і 3 ступенів можуть призначати антиаритміки, що регулюють частоту серцевих скорочень. У разі підвищеного артеріального тиску лікар може прописати антигіпертензивні засоби (бета-блокатори, інгібітори АПФ, антагоністи кальцію).

Лікування мітральної недостатності може супроводжуватися курсом діуретиків, які допомагають усунути набряклість кінцівок і живота. Для поліпшення тонусу міокарда кардіолог може призначити серцеві глікозиди. Також лікування регургітації може доповнюватися курсом антиагрегантів або антикоагулянтів для профілактики тромбоутворення.

Записатися на прийом до кардіолога і лікування мітральної недостатності в Полтаві в медичному центрі «ОН Клінік Полтава» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.

Кудря Ірина Павлівна
Кудря Ірина Павлівна
Лікар відділення кардіології

Кардіологи в Полтаві «ОН Клінік»

Відгуки про кардіологів у Полтаві

Дуже задоволена клінікою On Clinic, дуже привітні адміністратори, все організовано, на який час записана, на такий і зайшла на консультацію, лікарі компетентні,...
Людмила, 13.03.2025

Вартість прийому кардіологів у Полтаві

Консультація кардіолога

Консультація кардіолога з ЕКГ
600 грн
ОНЛАЙН Консультація кардіолога
Тропоніновий тест
Запис на прийом в «ОН Клінік» проводиться цілодобово!

Кардіолог у Полтаві за адресою:

Полтава, проспект Віталія Грицаєнка (пр. Першотравневий), 18-А

ОН Клінік Полтава
Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 19:30, Сб - Нд: 9:00 - 17:00
Запис по телефону: 0 800 30 77 33 Цілодобово.
  • По мапі
  • Аеропанорама
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.