Logo
0 800 30 07 00

Лікування деменції в Черкасах

Деменція (слабоумство) — стан, що виникає через ушкодження головного мозку і характеризується порушенням когнітивних функцій (пам'яті, мислення). На діагностиці та лікуванні деменції спеціалізуються психіатри медичного центру «ОН Клінік Черкаси». Запис на прийом до лікаря ведеться цілодобово.

Види та причини деменції

Причиною сенільної (старечої) деменції є хвороба Альцгеймера, під час якої навколо клітин головного мозку накопичуються білки (бета-амілоїду і тау). Прогресування патології призводить до пошкодження здорових клітин і волокон, що їх з'єднують, зниження кількості хімічних сигналів у мозку, що спричиняє погіршення когнітивних функцій.

Види деменції

Вид

Характеристика

Причина

Судинна деменція

Викликана пошкодженням кровоносних судин або зниженням припливу крові до мозку, що призводять до поступового пошкодження і відмирання клітин мозку.

Звуження і закупорка дрібних кровоносних судин всередині головного мозку, одиничний інсульт або безліч «міні-інсультів», атеросклероз.

Лобно-скронева деменція

Форма деменції в молодих людей, що характеризується розпадом нервових клітин та їхніх зв'язків у скроневих і лобових частках мозку через аномальне скупчення білків.

Генні мутації, пошкодження або зменшення кількості нейронів.

Деменція з тільцями Леві

Розвивається через аномальні відкладення білка альфа-синуклеїну, званого тільцями Леві, у клітинах головного мозку. Скупчення білка порушують роботу клітин і їхній зв'язок одна з одною, зрештою, спричиняючи їхнє відмирання.

Хвороба Паркінсона, генетична схильність, розлад поведінки у фазі швидкого сну.

Також можливий розвиток змішаної деменції, яка поєднує в собі більше двох видів. Наприклад, у літніх людей може бути виявлена стареча та судинна деменції.

Надмірне споживання алкогольних напоїв може призвести до алкогольної деменції, яка розвивається через токсичний вплив на мозок. У результаті пошкоджуються нейрони і погіршуються функції мозку, призводячи до розвитку недоумства. Інші причини деменції:

  • корково-базальна дегенерація;
  • нормотензивна гідроцефалія;
  • прогресуючий над'ядерний параліч;
  • черепно-мозкова травма;
  • синдром Верніке-Корсакова (захворювання головного мозку, спричинене важким дефіцитом вітаміну В1).

Хвороба Гантінгтона також може стати причиною деменції, оскільки призводить до виснаження нервових клітин у головному та спинному мозку. У рідкісних випадках порушення когнітивних функцій спричинене хворобою Крейтцфельдта-Якоба, яка характеризується відкладеннями інфекційних білків (пріонів). Рання деменція може бути пов'язана із синдромом Дауна.

У групі ризику розвитку деменції перебувають люди з високим кров'яним тиском (гіпертонією), ожирінням, діабетом і депресією. Вживання алкоголю, куріння, відсутність фізичної активності також підвищують ризик патології.

Стадії та симптоми деменції

Деменцію класифікують залежно від рівня погіршення когнітивних функцій. Стадії деменції:

  • рання стадія. Пацієнти можуть помічати незначні зміни в пам'яті та концентрації, але ознаки деменції виражені незначно та не заважають веденню самостійного життя;
  • помірна стадія. Симптоми стають більш явними і заважають повсякденним функціям, пацієнтам потрібна допомога з базовими щоденними справами;
  • пізня стадія. Пацієнти втрачають здатність до самообслуговування і потребують постійного догляду та підтримки. Вони часто не впізнають близьких родичів і можуть втратити здатність говорити або комунікувати вербально.

Швидкість прогресування хвороби залежить від різних чинників, включно з типом і причиною деменції, загальним станом здоров'я людини, віком і наявністю супутніх захворювань. У разі появи проблем із пам'яттю, концентрацією та мисленням необхідна консультація психіатра.

Патологія викликає когнітивні, психологічні та фізичні ознаки. Можливі симптоми деменції:

  • забудькуватість або втрата пам'яті;
  • порушена координація та контроль рухів;
  • сплутаність свідомості та дезорієнтація в просторі;
  • труднощі з концентрацією уваги;
  • різкі перепади настрою;
  • підвищене занепокоєння та депресія;
  • галюцинації.

Для судинної деменції характерні м'язова слабкість або тимчасовий параліч одного боку тіла, труднощі під час ходьби або зміна ходи людини, підвищена емоційність. За деменції з тільцями Леві можуть виникнути сплутаність свідомості, тремор і скутість кінцівок, сонливість, непритомність і тривожність.

Під час прогресування деменції можуть з'являтися зміни особистості (наприклад, зниження інтересу до почуттів інших людей), проблеми з пошуком відповідного слова під час розмови, формулюванням думок. На пізній стадії розвиваються фізичні симптоми: нетримання сечі та калу, порушення апетиту і втрата ваги, проблеми з прийомом їжі та ковтанням.

Симптоми, схожі з деменцією, можуть виникнути при інфекціях, імунних порушеннях, метаболічних та ендокринних захворюваннях (наприклад, цукровому діабеті), дефіциті вітамінів В6, В12, Е, пухлинах головного мозку. Когнітивні порушення також можливі за гідроцефалії нормального тиску (скупчення рідини в мозку) і субдуральної кровотечі. Тому для постановки діагнозу і підбору курсу терапії необхідно звернутися до психіатра.

Лікування деменції в Черкасах

Для постановки діагнозу психіатр збирає анамнез і аналізує скарги пацієнта. Діагностика деменції включає:

  • когнітивні та нейропсихологічні тести. У процесі тестування лікар оцінює пам'ять, орієнтацію, міркування і судження, мовні навички та увагу;
  • неврологічна оцінка. Лікар перевіряє зорове сприйняття, навички вирішення проблем, відчуття, рівновагу, рефлекси;
  • психіатрична оцінка. Проводиться з метою виявлення депресії, тривожності або підвищеного занепокоєння.

Психіатр може призначити лабораторні аналізи крові для виключення дефіциту вітамінів і захворювань щитоподібної залози, які можуть викликати схожі з деменцією симптоми. У разі виключення захворювань психіки лікар також скеровує на консультацію до інших вузькопрофільних фахівців (наприклад, до ендокринолога або невролога).

Більшість типів недоумства вилікувати не можна, курс терапії спрямований на зменшення симптомів. Лікування деменції:

  • інгібітори холінестерази. Призначаються для поліпшення пам'яті та суджень;
  • NMDA-антагоністи. Застосовуються для поліпшення функцій мозку, впливають на пам'ять, концентрацію, навчання;
  • антидепресанти. Використовуються для лікування депресії.

Лікар може призначити симптоматичну терапію, що включає препарати для поліпшення сну, зменшення перепадів настрою, лікування нетримання сечі та калу. Психіатр також порекомендує фізичні вправи для поліпшення сили, рівноваги та підтримки здоров'я серцево-судинної системи.

Записатися на консультацію до психіатра і лікування деменції в медичному центрі «ОН Клінік Черкаси» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом (цілодобово). Уточнити ціну прийому лікаря також можна на сайті або за телефоном.

Запис на прийом в «ОН Клінік» проводиться цілодобово!

Адреса: Черкаси, вул. Чехова, 43

ОН Клінік Черкаси
Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 20:00;, Сб: 8:00 - 18:00;, Нд: 9:00 - 15:00
Запис по телефону: 0 800 30 07 00 цілодобово.
  • По мапі
  • Аеропанорама
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.