Logo
0 800 30 07 00

Лікування психозу в Черкасах

Психоз — це психічний розлад, який характеризується порушенням сприйняття зовнішнього світу, змінами в мисленні та почуттях. Вийти з неврозу допоможе психіатр медичного центру «ОН Клінік Черкаси». Запис на прийом до лікаря ведеться цілодобово.

Причини та види психозів

Психози класифікують залежно від причини їхнього розвитку і симптомів, за допомогою яких вони проявляються.

Види психозів

Маніакально-депресивний психоз (біполярний афективний розлад)

Психічний розлад, що характеризується періодичними змінами настрою між маніакальними та депресивними епізодами. Люди з біполярним афективним розладом можуть переживати періоди ейфорії, надмірної активності та оптимізму, а також епізоди глибокого смутку, байдужості, занепокоєння і відчаю.

Параноїдальний психоз

Стан психіки, за якого виникають невірні переконання, що супроводжується почуттями підозрілості, недовіри та побоювання. Пацієнти з параноїдальним психозом зазвичай недовірливі до оточуючих, схильні інтерпретувати нейтральні або нешкідливі події як такі, що загрожують здоров'ю або життю.

Індукований психоз

Психоз, спричинений зовнішніми чинниками. До індукованого психозу можуть призвести вживання наркотиків (марихуани, амфетамінів), безконтрольний прийом лікарських препаратів, захворювання (епілепсія, хвороба Альцгеймера).

Депресивний психоз

Форма депресії, за якої присутні психотичні симптоми. Характеризується нападами смутку і відчаю, галюцинаціями, запереченням реальності, ізоляцією від близьких людей (сім'ї, друзів), почуттям пригніченості.

Післяпологовий психоз

Психічний розлад, який може виникнути після пологів. Причини післяпологового психозу в жінок спричинені гормональними змінами та психологічним стресом, пов'язаним із новою роллю матері.

Алкогольний психоз

Стан виникає через зловживання алкоголем, який впливає на функціонування нервової системи та може призвести до пошкодження клітин головного мозку. Часто алкогольний психоз тимчасовий, стан може покращитися після припинення вживання алкоголю.

Кататонічний психоз

Захворювання, за якого пацієнти відчувають кататонічні симптоми: ступор (застигання в одній позі), екстремальну збудженість або нерухомість, повторювані рухи.

Деліріозний психоз

Характеризується наявністю психотичних симптомів (галюцинацій і марення) у поєднанні з ознаками делірію (неясною свідомістю, плутаниною, змінами уваги та пам'яті).

Інволюційний психоз

Психотичний розлад, який частіше трапляється у жінок після 40 років і пов'язаний зі змінами гормонального фону і зниженням функції яєчників.

Резидуальний психоз

Стан, який спостерігається у людей після завершення нападу психозу (наприклад, епізоду шизофренії або біполярного афективного розладу). Характеризується закінченням активної фази психозу та збереженням легких симптомів.

Кортикальний психоз

Психоз, який пов'язаний із пошкодженням або захворюванням кори головного мозку (наприклад, через хворобу Альцгеймера або Паркінсона, множинний склероз, інсульт).

Постінфекційний психоз

Форма психозу, яка може розвиватися після інфекційних захворювань (наприклад, грипу або енцефаліту).

Посттравматичний психоз

Стан, який може розвиватися у людей після серйозної психічної або фізичної травматичної події.

Інтернет-психоз

Форма психозу, що виникає у деяких людей після читання або перегляду матеріалів у мережі, які викликають психотичні реакції. Психози можуть виникати під впливом віртуальних чинників (наприклад, онлайн-спільнот).

Також виокремлюють масовий психоз — стан, за якого група людей одночасно переживає схожі психічні симптоми або поведінкові реакції, не пов'язані з медичними причинами або психічними розладами. Зазвичай виникає внаслідок соціальної динаміки та емоційного впливу, коли люди починають копіювати поведінку або симптоми одне одного.

Термін «істеричний психоз» вважається застарілим і більше не використовується. Захворювання характеризувалося конверсійними симптомами (проявами, що не мають фізичної причини, наприклад, паралічем, сліпотою або втратою слуху), частими змінами настрою, надмірним вираженням емоцій, підвищеною потребою в увазі.

Захворювання може розвиватися на тлі інфекцій, захворювань і травм, а також через застосування лікарських препаратів, алкоголю та наркотичних речовин. Причини психозу:

  • генетична схильність;
  • нейрохімічні дисбаланси (зміна рівнів дофаміну та серотоніну);
  • зловживання алкоголем або наркотичними речовинами;
  • хронічний стрес і травматичні події;
  • психологічні чинники (низька самооцінка, соціальна ізоляція);
  • токсичний вплив (наприклад, важкими металами, пестицидами);
  • епілепсія (особливо, якщо напади виникають у скроневій частці мозку);
  • аутоімунні захворювання (системний червоний вовчак, васкуліт);
  • нейродегенеративні патології (деменція, хвороба Альцгеймера);
  • інфекції головного мозку (наприклад, менінгіт, енцефаліт);
  • цереброваскулярні захворювання (інсульт, атеросклероз);
  • неврологічні синдроми (наприклад, паркінсонізм);
  • пухлини в лобовій і скроневій частках головного мозку;
  • гормональні зміни (наприклад, синдром Кушинга, хвороба Аддісона, щитоподібна дисфункція).

Дефіцит вітаміну B1 (тіаміну) і B12 також може спровокувати появу симптомів психозу. Важкі травми голови (наприклад, струс мозку) можуть призвести до розвитку психотичного розладу.

Симптоми психозів

Перші ознаки психозу варіюються залежно від причини, проте зазвичай включають зміни в мисленні. Інші симптоми психозу:

  • порушення концентрації уваги;
  • підвищене занепокоєння;
  • надмірна підозрілість;
  • соціальна ізоляція;
  • відсутність і надлишок емоцій;
  • погіршення пам'яті;
  • нав'язливі думки;
  • сплутаність свідомості;
  • швидке мовлення.

У разі нервового психозу пацієнти відчувають галюцинації (зорові, слухові або дотикові відчуття, які не існують у реальності) і марення (розлад мислення, що виявляється незв'язними й нелогічними думками та виразами). Також у разі психозу в чоловіків і жінок характерними симптомами можуть бути порушення мовлення і втрата ходу думок під час розмови.

У разі неправильного або несвоєчасного лікування можуть розвинутися ускладнення. Наслідки після гострого психозу можуть включати функціональні порушення, психічні розлади (наприклад, шизофренію), емоційні травми, невроз.

Діагностика психозів у Черкасах

Перед початком лікування гострого і хронічного психозу психіатр збирає анамнез і аналізує симптоми пацієнта. Діагностика психозу:

  • фізичний огляд. Лікар може перевірити пульс, тиск, стан шкіри та слизових оболонок для виключення захворювань внутрішніх органів;
  • психіатрична оцінка. Психіатр перевіряє рефлекси, чутливість, координацію рухів. Необхідно для виключення проблем із головним і спинним мозком, периферичною нервовою системою;
  • психіатричні тести. Допомагають виявити психічні симптоми і розлади, визначити тяжкість і характер психозу;
  • електроенцефалографія (ЕЕГ). Проводиться для оцінки електричної активності мозку і допомагає виключити неврологічні захворювання.

Оскільки причинами хронічного психозу можуть бути дефіцити вітамінів, проблеми зі щитоподібною залозою, лікар може скерувати на аналізи крові для перевірки рівня електролітів і мікроелементів, функції печінки та нирок. Лікар також може направити на УЗД внутрішніх органів, доплерографію, консультацію вузькопрофільних фахівців (наприклад, ендокринолога).

Лікування психозів у Черкасах

Лікар підбирає курс терапії залежно від результатів обстеження і причини захворювання. Лікування психозів може включати:

  • антипсихотичні препарати. Блокують дофамінові рецептори в мозку, що допомагає зменшити галюцинації та марення;
  • психотерапію. Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ), психоаналітична, сімейна або підтримуюча терапія застосовуються для опрацювання психічних проблем, поліпшення адаптації та підбору методів для самостійного контролю симптомів.

Відновлення мозку після психозу спрямоване на нормалізацію функції мозку і поліпшення психічного здоров'я. У період реабілітації важливо дотримуватися рекомендацій лікаря щодо лікування, відвідувати курси психотерапії, обмежити стрес.

Профілактика психозу полягає у відмові від наркотиків і алкоголю, використанні захисного спорядження для захисту голови від травм (наприклад, під час катання на велосипеді чи мотоциклі), своєчасному лікуванні інфекцій очей, вух і мозку. Також важливо збалансовано харчуватися і підтримувати здорову вагу.

Записатися на консультацію до психіатра і лікування психозу в Черкасах у медичному центрі «ОН Клінік Черкаси» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.

Запис на прийом в «ОН Клінік» проводиться цілодобово!

Адреса: Черкаси, вул. Чехова, 43

ОН Клінік Черкаси
Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 20:00;, Сб: 8:00 - 18:00;, Нд: 9:00 - 15:00
Запис по телефону: 0 800 30 07 00 цілодобово.
  • По мапі
  • Аеропанорама
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.