Звідки беруться воші та як з ними боротися?

Педикульоз — це захворювання, яке характеризується появою і паразитуванням вошей на шкірі та волоссі людини. Укуси вошей зазвичай спричиняють сильний свербіж і дискомфорт. Види педикульозу:
Без лікування педикульоз може стати повторюваною проблемою, а також спричинити деякі ускладнення, наприклад, розвиток бактеріальної інфекції або випадання волосся (під час постійного розчісування травмуються волосяні фолікули). Крім того, воші є переносниками висипного і поворотного тифу.
Перші ознаки педикульозу, як правило, з'являються на сьомий-восьмий день після зараження.
Симптоми вошей
Симптоми педикульозу:
Педикульоз у дітей досить просто виявити: достатньо ретельно при хорошому світлі оглянути волосяну частину голови (бажано мокру, оскільки комахам буде важче пересуватися), розчісуючи волосся гребінцем із частими зубцями. Як виглядають воші в дітей — показано на фото.
воші у дітей
У разі виявлення вошей у дитини необхідно убезпечити її від спілкування з іншими дітьми (не відвідувати громадські місця, майданчики, дитячі садки та школи) і звернутися до педіатра. У разі появи вошей на голові у дорослого варто звернутися до трихолога за консультацією. Лікар проведе огляд і призначить лікування педикульозу.
Воші передаються під час контакту з людиною, у якої є воші або їхні яйця (гниди). Причини педикульозу:
Підвищує ризик появи педикульозу недостатня гігієна і несприятливі умови проживання. Також в умовах стресу може послабитися імунітет, що сприяє розвитку наявного паразитарного захворювання, але педикульоз від нервів сам по собі з'явитися не може.
Воші виглядають як мініатюрні комахи жовтого або сірого кольору, їхня довжина близько трьох-чотирьох міліметрів, під час наповнення людською кров'ю вони змінюють колір на бурий. Тільце у вошей довгастої форми. Поодинокі особини на волоссі в дорослої людини важко помітити неозброєним оком, тому трихолог може провести трихоскопію (дослідження волосся і шкірного покриву голови в збільшеному вигляді). Який вигляд мають воші на волоссі — показано на фото.
воші на голові
Опинившись на волоссі, воші активно плодяться, одна доросла самка за добу може відкласти п'ять-сім яєць. Яйця вошей (гниди) виглядають на волоссі як дрібні довгасті капсули білого або сірого кольору, практично напівпрозорі, їхній розмір — не більше одного міліметра. Найчастіше гниди локалізуються в області за вухами або на потилиці. Яйця вошей щільно приклеєні до волосся спеціальним липким секретом, тому вичесати їх або змити дуже складно.
гниди (яйця вошей) у волоссі
Позбутися вошей можна під час використання протипедикульозних засобів, які випускаються у формі спреїв, шампунів, гелів, паст, мазей. Підібрати ефективний засіб від педикульозу для дітей може педіатр, для дорослих — дерматолог або трихолог. Лікування педикульозу необхідно поєднувати з дезінфекцією одягу, постільної білизни та предметів гігієни (воші поза тілом людини живуть два дні, гниди — 10).
Щоб лікування педикульозу було ефективним, потрібно чітко дотримуватися інструкції використання протипедикульозного засобу. Як правило, препарат наноситься на волосся і шкіру голови двічі, щоб знищити не тільки дорослі особини вошей, а й гниди. Після нанесення препарату й ополіскування голови обов'язково потрібно розчесати волосся гребінцем для видалення загиблих паразитів.
Позбутися вошей у домашніх умовах можна лише спеціальними лікарськими препаратами, використання народних засобів неефективне і небезпечне наслідками.
Домашній метод позбавлення від вошей | Наслідки |
Дустове мило від вошей | Дустове мило є токсичним засобом і може викликати подразнення шкіри та інтоксикацію організму, особливо у дітей. |
Оцет від вошей | Використання столового оцту може спровокувати алергічну реакцію і викликати хімічний опік. |
Керосин від вошей | Використання керосину для позбавлення від вошей може призвести до серйозного пошкодження волосся й обпекти шкіру голови. |
Зубна паста від вошей | Зубна паста не дасть бажаного ефекту в позбавленні від вошей, але може спровокувати проблеми з волоссям: сухість, ламкість і випадання. |
Щоб уникнути появи вошей, необхідно уникати тісного контакту з незнайомими людьми (наприклад, у чергах або переповненому громадському транспорті). Профілактика педикульозу включає:
Профілактичні заходи також необхідно проводити на самому початку лікування від педикульозу: продезінфікувати всі предмети гігієни, постільну білизну та одяг (методом прання, прасування праскою або відпарювачем, застосуванням протипаразитарного аерозолю). Дітям дошкільного та шкільного віку потрібно проводити огляд на педикульоз щомісяця.
Завестися у волоссі людини і паразитувати можуть лише воші. Кусати за шкіру голови людини можуть блохи домашніх улюбленців, але вони не приживаються у людей.
Після обробки волосся і шкіри воші живуть близько 10-20 хвилин — залежно від використовуваного лікарського препарату. Після використання протипедикульозного засобу необхідно ретельно позбутися мертвих особин шляхом вичісування.
Вивести воші за 1 день неможливо, процедуру лікування педикульозу потрібно повторювати (оскільки на волоссі залишаються гниди, на яких протипедикульозний засіб може не подіяти). Воші не виводяться, якщо:
Потрібно обробляти постіль та особисті речі зараженого (мити і прати при високій температурі). Необхідно проконсультуватися з лікарем, якщо воші не виводяться довгий час.
Воші самі по собі з'явитися не можуть, педикульоз передається від зараженої людини або через предмети особистої гігієни. Полотняні воші можуть завестися після контакту з чужою білизною або м'якими меблями.
Позбутися вошей у домашніх умовах можна за допомогою лікарського препарату від педикульозу, який призначить лікар. Необхідно нанести засіб від вошей на волосся і шкіру голови, через деякий час (зазначено в інструкції до препарату) обполоснути голову і розчесати гребенем. Через 10-14 днів процедуру необхідно повторити.
Головні воші та гниди на волоссі можна сплутати з лупою, оскільки вони мають біле або сіре забарвлення і приблизно однаковий розмір. Відмінною особливістю є утрудненість вичесати гниди гребінцем або гребенем, оскільки вони прикріплені до волосини клейким секретом самки. Також під час натискання пальцями на яйце воші можна почути клацання.