Зупинити свербіж голови допоможе трихолог після діагностики та постановки діагнозу за допомогою медикаментозної терапії.
Чому свербить голова?
Жирна шкіра голови, свербіж і випадіння волосся може виникнути через себорейний дерматит.
Причини свербежу голови
Інші причини свербежу голови:
- псоріаз волосистої частини голови;
- алергічна реакція або кропив'янка;
- педикульоз (воші);
- контактний або атопічний дерматит;
- стригучий або оперізувальний лишай;
- короста;
- неправильний догляд за волоссям (наприклад, рідкісне миття, часте використання плойки);
- рак шкіри.
Голова може свербіти за підвищеної жирності або сухості шкірного покриву. Свербіж голови розвивається при пошкодженнях, захворюваннях або аномаліях у будові або функціонуванні нервів. Свербіж шкіри голови без лупи може бути ознакою цукрового діабету першого-другого типів або наслідком випадіння волосся (алопеції).
Свербіж голови через себорею
Себорея (себорейний дерматит) — захворювання шкіри голови, спричинене надмірною активністю сальних залоз. У нормі сальні залози виділяють помірну кількість шкірного сала (себума), яке рівномірно розподіляється тонкою плівкою на поверхні шкіри та волосся, створюючи захисний ліпідний бар'єр.
Підвищене вироблення себуму може бути спричинене метаболічними порушеннями, зниженням імунітету, гормональним збоєм, захворюваннями нервової системи (хворобою Паркінсона). Збільшення шкірного сала призводить до розмноження умовно-патогенних грибків Malassezia, які поглинають себум і виробляють жирні кислоти, що подразнюють верхній шар дерми. Можливі симптоми себореї:
- свербіж і печіння волосистої частини голови (у разі себорейного дерматиту зазвичай свербить голова і шия ззаду);
- запалення і почервоніння шкіри;
- суха або жирна лупа;
- ослаблення і витончення волосся;
- часткове випадіння волосся (алопеція).
За відсутності лікування себорейний дерматит поширюється на відкриті ділянки шкіри, спричиняючи появу виразок і пухирів, заповнених плазмою. Курс терапії себореї включає протигрибкові засоби та кортикостероїди (для контролю запалення).
Лупа та свербіж голови
У здорової людини шкіра голови лущиться в незначній кількості, тому «пластівців» не виникає. Однак у разі себореї через підвищене вироблення шкірного сала структура поверхні шкіри стає щільною та пухкою, що призводить до появи лупи — білих або жовтих лусочок. Види лупи:
- суха лупа. Надлишкова робота сальних залоз призводить до їхнього закупорювання, себум не розподіляється поверхнею шкіри, що призводить до її сухості, стоншення і лущення. З'являється велика кількість дрібної білої лупи, що нагадує пил;
- жирна лупа. Волосся і шкіра швидко покриваються секретом, призводячи до появи великої, жовтуватої лупи. За жирної лупи можуть утворюватися підняті скоринки на голові, під час натискання на які виділяється шкірне сало.
Для лікування лупи трихолог призначає антисептики, протигрибкові мазі та кортикостероїди. Залежно від виду лупи лікар підбирає спеціальний шампунь і засоби для догляду за волоссям.
Оперізувальний лишай на шкірі голови
Оперізувальний лишай — вторинна інфекція, що викликається вірусом герпесу. Під час потрапляння в організм вірус спричиняє вітряну віспу, а після — переходить у латентну (приховану) форму і може з часом викликати лишай. Фактори, що провокують виникнення оперізувального лишаю, включають переохолодження, авітаміноз, зниження імунітету (на тлі ВІЛ, хіміо- і радіотерапії).
Для оперізувального лишаю характерна поява великої кількості рожевих або червонуватих пухирців, заповнених прозорим або кров'янистим вмістом. Інші симптоми оперізувального лишаю на голові:
- колючий або стріляючий біль у ділянці уражених ділянок шкіри;
- підвищена чутливість до світла;
- лихоманка, озноб і головний біль;
- постійна втома;
- збільшені лімфатичні вузли;
- поколювання і печіння шкіри.
Оперізувальний лишай може спричинити свербіж потиличної та лобової частини голови, в зоні скронь і за вухами. За неправильного або несвоєчасного лікування лишай може призвести до невралгії (тривалого болю), запалення мозку (енцефаліту), паралічу обличчя, погіршення слуху та зору.
Для лікування оперізувального лишаю трихолог підбирає противірусні та протисудомні препарати, знеболювальні засоби, антидепресанти та кортикостероїди. Якщо свербить і пече шкіра голови, лікар може порекомендувати прохолодні компреси або примочки з колоїдною вівсянкою.
Псоріаз на голові
Псоріаз голови — аутоімунне запальне захворювання, яке характеризується надлишковим виробленням клітин шкіри та утворенням «псоріатичних бляшок». Розростання шкіри запускає імунологічну реакцію: лімфоцити «нападають» на бляшки, спричиняючи запалення і подразнення уражених ділянок шкіри, що призводить до зміни структури епідермісу та свербежу.
До розвитку псоріазу можуть призвести генетична схильність, травма шкіри, стрес, гормональні зміни, імунні розлади (наприклад, вірус імунодефіциту людини). Симптоми псоріазу голови:
- рожеві або червоні плями з білими лусочками на світлій шкірі, фіолетовий висип із сірими лусочками на темній шкірі;
- горбки на шкірі голови вздовж лінії росту волосся, у ділянці чола, задньої поверхні шиї та навколо вух;
- свербіж, печіння і лущення шкіри;
- підвищена сухість шкірних покривів;
- тріщини на шкірі, що кровоточать;
- біль і чутливість уражених ділянок.
Під час дотику бляшки лопаються і травмуються, через що з'являється ризик приєднання вторинної бактеріальної інфекції. Розчісування лускатих плям може призвести до тимчасового випадіння волосся (до відновлення шкірного покриву).
Для лікування псоріазу волосистої частини голови трихолог підбирає курс медикаментозної терапії. Варіанти лікування псоріазу:
- кортикостероїди (мінімізують запальний процес);
- кам'яновугільна смола (уповільнює ріст клітин шкіри, зменшує лущення);
- засоби із саліциловою кислотою (розм'якшують лусочки, полегшують їх видалення);
- антигістамінні препарати (допомагають у разі сильного свербіння голови);
- протимікробні та антибактеріальні засоби (борються з дріжджовими або бактеріальними інфекціями).
Лікар також порекомендує мити волосся в теплій воді, а після — використовувати кондиціонер для зволоження шкіри. Також важливо акуратно розчісувати волосся для запобігання пошкодженню бляшок і уникати сонячних опіків.
Воші та свербіж голови
Педикульоз — паразитарне захворювання, спричинене ураженням волосистої частини голови яйцями (гнидами) або дорослими особинами вошей. Симптоми педикульозу:
- інтенсивний свербіж голови;
- склеєність волосся між собою;
- відчуття лоскоту (через переміщення вошей по волоссю і шкірі);
- виразки на голові, шиї та плечах;
- наявність вошей на шкірі голови (чорні комахи розміром із кунжутне насіння).
Також можна виявити яйця вошей, які мають невеликий розмір, прозорий або світлий колір, прикріплені до стрижнів волосся. Під час розчавлювання гниди чути клацання, за допомогою якого яйця вошей можна відрізнити від лупи.
Поява свербіння голови у дітей після відвідування школи, дитячого садка або літнього табору може вказувати на педикульоз і вимагає консультації трихолога. Для позбавлення від вошей лікар підбирає шампуні або лосьйони, що містять перметрин або івермектин.
Тривалість і періодичність обробки голови визначає лікар залежно від вираженості педикульозу та віку пацієнта. Неправильне нанесення засобу від вошей може призвести до побічних реакцій: подразнення і почервоніння очей, сухості та лущення шкірних покривів, печіння в місці нанесення.
Алергія на голові
Свербіж волосистої частини голови може бути спричинений алергією на компоненти шампуню або інших засобів для догляду. Алергічна реакція може розвинутися під час використання нової або часто використовуваної косметики (через накопичення токсинів, зниження імунного захисту організму або гормонального збою).
Якщо свербить голова на потилиці під час або після миття чи фарбування волосся, нанесення доглядових засобів (масок, ополіскувачів, кондиціонерів), необхідно проконсультуватися з трихологом. Лікар визначить компонент, що викликає алергію, і порекомендує інший засіб для догляду за волоссям.
Як швидко зняти свербіж голови?
Швидко зняти свербіж голови можна за допомогою призначених трихологом препаратів (кортикостероїдів, антигістамінних) і спеціальних доглядових засобів (шампунів, мазей, гелів). Також важливо регулярно зволожувати шкіру голови, щоб уникнути її пересушування.
Свербіж шкіри голови: народні засоби
Використання відварів трав і саморобних масок можливе тільки після консультації з трихологом. Народні засоби від свербіння шкіри голови:
- арахісова або оливкова олія (для пом'якшення шкіри та видалення лупи за себореї);
- гель з алое вера (використовується для догляду за виразками і ранами після розчісування, для зволоження шкіри);
- харчова сода (відлущує омертвілі клітини шкіри, зменшує свербіж і подразнення в разі псоріазу).
Яблучний оцет від свербіння шкіри голови використовувати не можна, оскільки велика ймовірність подразнення і пошкодження шкірного покриву. Застосування народних засобів без консультації з лікарем може призвести до опіків, появи висипу, посилення свербежу і прогресування захворювання.
Дерматологія в ОН Клінік Біла Церква


Популярні питання
Якщо свербить голова і випадає волосся, це може вказувати на грибкову інфекцію або псоріаз волосистої частини голови. Для лікування трихолог підбирає курс медикаментозної терапії, яка може включати антигістамінні, протигрибкові засоби, кортикостероїдні гелі та креми.
Свербіж шкіри голови і випадіння волосся можуть спричиняти такі гормони: андрогени, пролактин, мелатонін, естрогени, гормони росту, паращитоподібної та щитоподібної залоз. Наприклад, випадіння волосся після пологів виникає через різке падіння естрогену, під час менопаузи — через дисбаланс прогестерону та естрогену.
Лікування шкіри голови від свербежу підбирається трихологом залежно від причини. Наприклад, позбутися свербіння і печіння шкірних покривів у разі псоріазу допоможуть кортикостероїди й антигістамінні препарати, у разі себореї — протигрибкові шампуні та мазі, у разі бактеріальної інфекції — антибіотики.
Прибрати свербіж голови в домашніх умовах можна за допомогою призначених лікарем препаратів, прохолодних компресів і примочок з колоїдною вівсянкою. Застосування самостійно зроблених масок для волосся (наприклад, з кефіру і реп'яхової олії) неефективне і може призвести до подразнення шкіри голови.