На місці укусів вошей залишаються сіро-блакитні сліди, що сверблять. За розчісування укусів вошей на голові з'являються ранки. За відсутності лікування педикульозу у дітей в місця укусів може потрапити бактеріальна інфекція і почнеться процес гниття, тому важливо вчасно виявити та вивести вошей у дітей.
Симптоми вошей у дітей
Симптоми педикульозу у дітей залежать від виду паразитів. Виділяють наступні види вошей у дітей:
- головні — мешкають на волоссі, найчастіше виявляються в області скронь і потилиці;
- лобкові — локалізуються на волоссі в області статевих органів;
- воші на бровах і віях;
- платтяні — живуть на одязі, який торкається тіла дитини.
Найбільш часто воші у дітей заводяться на голові та для їх виявлення необхідно оглядати волосся дитини за наявності свербежу та інших симптомів педикульозу. Інкубаційний період вошей у дітей становить до 30 днів, у цей період педикульоз може не завдавати істотного дискомфорту. У перший тиждень зараження симптоми вошей у дітей практично не виявляються.
Найхарактернішою ознакою вошей у дитини є свербіж у скроневій і потиличній частині голови. На місці укусів паразитів можна виявити почервоніння і гнійники. Ближче до коренів волосся на голові у дитини розташовуються гниди — яйця вошей, які схожі на прозорі намистинки. Іноді батькам важко відрізнити вошей від лупи. На відміну від лупи, яйця вошей не вичісуються, а за роздавлювання видають тріск. Комахи швидко розмножуються: за день доросла особина здатна відкласти до десяти яєць, тому виведення вошей у дітей потрібно починати відразу після їх виявлення.
Як знайти вошей у дитини?
Визначити, що у дитини воші, можна за допомогою огляду і вичісування волосся гребінцем або гребнем з частими зубцями. Під час огляду прочешіть голову дитини густим гребінцем від тімені до шиї. Щоб не пропустити паразитів, розділяйте пасма волосся, особливо ретельно перевірте скроні та потилицю. Волосся потрібно вичісувати в різних напрямках і перевіряти гребінь, оскільки на гребінці можуть залишитися воші або їх яйця. Розчешіть волосся хоча б два рази, перебираючи пасма.
Вошей на голові у дитини легше виявити на вологому волоссі, оскільки комахам стає важче пересуватися. Після миття голови використовуйте кондиціонер або бальзам для волосся, щоб полегшити розчісування. Вошей на волоссі у дитини легше побачити, якщо вичісувати їх над білим аркушем паперу або світлим рушником без ворсу.
Як передаються воші у дітей?
Пухоїди (паразитичні кровоссальні комахи) та воші не вміють літати чи стрибати, але швидко повзають. Воші у дітей з'являються за прямого контакту з людиною, зараженою педикульозом. На шкірі тварин людські воші не живуть і не можуть передаватися від домашніх улюбленців людям. Причини появи вошей у дітей:
- тісний контакт з носієм педикульозу під час спілкування, ігор;
- використання заражених предметів гігієни (гребінці, рушники, шпильки для волосся);
- обмін головними уборами, шарфами з зараженою вошами людиною;
- недостатнє дотримання норм гігієни.
Діти можуть заразитися вошами в будь-яких громадських місцях: у школі, перукарні, готелі. За наявності педикульозу хоча б в однієї дитини в класі, заразитися може весь колектив. Ризик зараження вошами вище за недостатнього дотримання норм гігієни.
Лобкові воші передаються переважно статевим шляхом і трапляються у дітей досить рідко, але можуть передаватися від заражених батьків, якщо дитина спить з ними в одному ліжку. Платтяні воші можуть переповзати з одягу, тому потрібно оглядати не тільки волосся, а й одяг дитини.
Як вивести вошей у дітей?
Позбутися вошей у дітей можна за допомогою шампунів, лосьйонів і спреїв, що містять мелатіон, диметикон або перметрин. Ці речовини безпечні, але можуть викликати алергію, тому для боротьби з вошами у дітей потрібно проконсультуватися з педіатром, щоб виключити негативну реакцію організму на препарати.
Інструкція, як виводити воші у дітей:
- Рівномірно розподіліть обраний з лікарем препарат для виведення вошей по всій довжині волосся. Для густого і довгого волосся використовуйте гребінь, щоб розділити пасма і обробити всю область волосистої частини голови.
- Засічіть час, необхідний для дії препарату. Не перевищуйте кількість часу, вказану в інструкції, щоб не спровокувати появу подразнення на шкірі дитини внаслідок тривалого впливу активних компонентів.
- Змийте препарат водою і шампунем.
- Вичешіть вошей і гнид за допомогою спеціального гребеня.
За сильного пошкодження місць укусів вошами використовуйте загоювальні засоби. У процесі боротьби з вошами у дитини використовуйте запобіжні заходи, добре провітрюйте приміщення. Якщо у дитини часто з'являються воші, зверніться за лікуванням педикульозу до педіатра.
Як позбутися вошей у дітей у домашніх умовах?
Багато хто намагається вивести вошей у домашніх умовах за допомогою народних засобів. Для боротьби з вошами у дітей використовуються:
- дігтярну олію;
- суміш гасу і соняшникової олії;
- суміш гасу і машинного мастила;
- суміш столового оцту і води;
- журавлиновий сік;
- суміш господарського мила і гасу.
Народні засоби не мають доведеної ефективності для лікування вошей у дітей, впливають не на всіх шкірних паразитів, псують волосся і можуть погіршити стан шкіри голови. Після виведення вошей неправильно підібраними засобами у дитини може з'явитися лупа. Виведення вошей гасом може призвести до появи опіків на шкірі.
Народні засоби для боротьби з вошами також можуть спровокувати розвиток або загострення шкірних захворювань (наприклад, дерматит у дитини). Краще використовувати аптечні препарати, які легко наносяться і змиваються, мають доведену ефективність для боротьби з вошами, безпечні та легкі в застосуванні.
Воші у маленьких дітей
Воші у немовляти можуть з'явитися при контакті з зараженими педикульозом батьками та через предмети гігієни. Часто воші у немовлят з'являються за недостатнього дотримання санітарних умов у лікарнях і дитячих будинках. Воші у новонароджених дітей — досить рідкісне явище.
У разі виявлення вошей у немовляти не займайтеся лікуванням самостійно, більшість препаратів від педикульозу містять шкідливі для грудних дітей речовини та можуть викликати різні ускладнення. Щоб позбутися педикульозу у маленьких дітей, звертайтеся за консультацією до педіатра, який підбере безпечні та щадні способи лікування.
Профілактика вошей у дітей
Після позбавлення від вошей необхідно обробити одяг, постільні речі та предмети особистої гігієни дитини. Одяг потрібно прати за температури не нижче 55 градусів і прасувати праскою. Слід обробити з усіх боків матрац, подушку і ковдру, на яких спала дитина з педикульозом. Особливу увагу потрібно приділити швам, оскільки в них можуть накопичуватися паразити.
За відсутності можливості провести хімчистку м'яких меблів, обробіть її спеціальним протипаразитарним аерозолем. Необхідно добре провітрити приміщення і не використовувати оброблені предмети до випаровування захисних засобів. Завжди читайте інструкцію до застосування препарату і виконуйте зазначені в ній рекомендації.
Профілактика дитячих вошей включає пояснювальну бесіду з вашою дитиною про запобіжні заходи та дотримання норм гігієни. Щоб не допустити повторного зараження вошами, потрібно:
- мити голову дитині не рідше, ніж два рази на тиждень;
- регулярно міняти постільну і натільну білизну;
- пояснити дітям, що не можна користуватися чужими предметами гігієни (рушниками, гребінцями), обмінюватися одягом;
- періодично оглядати голову дитини та перевіряти на наявність паразитів.
Необхідно розповісти іншим батькам у класі про те, що у вашої дитини виявили педикульоз. Діти тісно контактують між собою, до моменту виявлення вошей у вашої дитини інші діти вже можуть бути заражені, тому потрібно попередити вчителя або інших батьків, щоб вчасно почати лікування.
Педіатрія в Дитячому відділенні «ОН Клінік Харків» (м. Палац Спорту)


Популярні питання
У дитини часто з'являються воші через недостатнє дотримання правил особистої гігієни. Найчастіше педикульоз з'являється у великих колективах, де діти тісно контактують між собою. Якщо у дитини постійно з'являються воші, необхідно перевірити всю групу або клас на наявність паразитів і докласти колективних зусиль для їх виведення. Неможливо обмежити дітей від тісної взаємодії один з одним, але слід розповісти дитині про запобіжні заходи, які допоможуть максимально убезпечити себе від зараження вошами.