Що таке урофлоуметрія?
Урофлоуметрія (УФМ-аналіз) — неінвазивне уродинамічне дослідження сечового міхура і сечовипускального каналу. Обстеження показує швидкість сечовипускання у чоловіків і жінок, виявляє порушення роботи сечостатевих органів. Уродинамічне обстеження дає змогу визначити причину нетримання сечі та оцінити ефективність лікування розладів сечовипускання. Урофлоуметрія є безпечною процедурою, може призначатися дітям і вагітним.
Кому показана урофлоуметрія?
Поставте своє питання Урологу «ОН Клінік»
Урофлоуметрію проводять за проблем з сечовипусканням у чоловіків і жінок. Показання до урофлоуметрії:
- часті та хибні позиви до сечовипускання;
- утруднене сечовипускання (немає напору сечі, необхідно напружитися, щоб помочитися);
- обструктивний тип сечовипускання (порушення відтоку сечі внаслідок закупорки уретри, гостра затримка сечовипускання);
- кривий струмінь сечі;
- слабкий тиск сечі у чоловіків і жінок;
- уповільнене та рідкісне сечовипускання;
- залишкова сеча в сечовому міхурі;
- часте сечовипускання вночі;
- неприємні відчуття після сечовипускання (печіння і біль у зоні уретри).
УФМ-аналіз призначають для контролю сечовипускання після операцій на органах сечовидільної системи. Також уродинамічне дослідження проводять для оцінки ефективності терапії урологічних захворювань.
Які захворювання показує урофлоуметрія?
Зробити урофлоуметрію необхідно за підозри на захворювання нирок, сечоводу та сечового міхура. УФМ показує такі захворювання:
- простатит;
- аденому простати;
- закупорку сечовипускального каналу;
- стриктуру (рубцювання) уретри;
- нейрогенну дисфункцію сечового міхура;
- онкологічні захворювання (рак простати та сечового міхура);
- уретрит.
Урофлоуметрія виявляє порушення рефлексів сечовипускання, причини частого сечовипускання у жінок і чоловіків. Обстеження дає змогу діагностувати сечокам'яну хворобу та ниркову недостатність. Також записатися на урофлоуметрію рекомендується за зниження еректильної функції.
Урофлоуметрія — це боляче?
Урофлоуметрія є безболісною процедурою. Аналіз «урофлоуметрія» не передбачає втручання в організм, не використовуються ігли або катетери. УФМ належить до безпечних методів дослідження та може проводитися для дітей у будь-якому віці.
Як підготуватися до урофлоуметрії?
Урофлоуметрія не потребує складної підготовки. Щоб підготуватися до урофлоуметрії, достатньо випити близько одного-півтора літрів води без газу й утриматися від сечовипускання за кілька годин до процедури. Також у день обстеження не рекомендується вживати чай, каву, алкоголь і сечогінні препарати, оскільки вони можуть подразнювати слизову оболонку сечовивідних органів, що може вплинути на результат дослідження.
Як проводиться урофлоуметрія?
Урофлоуметрію проводять у спеціально обладнаному кабінеті. Етапи проведення УФМ:
- Пацієнт мочиться у лійку, під'єднану до вимірювальної системи.
- Апарат фіксує швидкість наповнення сечового міхура, кількість сечі за одне сечовипускання.
- Лікар робить розшифровку урофлоуметрії.
Урофлоуметрія
За необхідності уролог може направити пацієнта на додаткові дослідження. Для діагностики урологічних захворювань також можуть призначатися аналізи сечі, УЗД нирок і сечового міхура, уретроцистоскопія.
Скільки триває урофлоуметрія?
Урофлоуметрія триває близько 30-45 хвилин. Підготовка до аналізу займає приблизно 10-15 хвилин, поки наповниться сечовий міхур після випитих одного-півтора літрів води. Сечовипускання в апарат займає 30-40 секунд, потім уролог розшифровує результати і віддає їх пацієнтові.
Чи потрібен відновлювальний період після урофлоуметрії?
Урофлоуметрія у жінок і чоловіків не потребує відновного періоду. Процедура обстеження проходить як звичайне сечовипускання та не викликає неприємних відчуттів. Відразу після уродинаміки можна займатися повсякденними справами.
Коли будуть готові результати урофлоуметрії?
Методика обстеження під час урофлоуметрії дає змогу виводити дані відразу на екран монітора. Розшифровка урофлоуметрії видається в день дослідження. Зазвичай уролог видає висновок урофлоуметрії після закінчення діагностики.
Як розшифрувати результати урофлоуметрії?
Інтерпретацією результатів урофлоуметрії займається уролог. Урофлоуметричний індекс у нормі має значення 1,1. За показників вище або нижче норми рекомендується записатися на консультацію уролога і пройти додаткові обстеження. Показники норми урофлоуметрії:
- максимальна швидкість потоку сечі: понад 15 мл/с у чоловіків (старше 50 років — 10-12 мл/с), понад 20 мл/с у жінок;
- об'єм сечі: 150-500 мл;
- час сечовипускання: 15-30 секунд у чоловіків і жінок.
У чоловіків старше 50 років у нормі на урофлоуметрії час сечовипускання може становити до 40-45 секунд. Знижені або підвищені показники УФМ можуть свідчити про обструкцію (непрохідність) або запалення сечовивідних шляхів.
Можливі ускладнення після урофлоуметрії
Урофлоуметрія є безпечною та безболісною процедурою, тому ускладнення після обстеження відсутні. Якщо після УФМ-аналізу з'являється відчуття неповного спорожнення сечового міхура, рекомендується записатися на УЗД сечовидільної системи.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Урологія в ОН Клінік Черкаси


Урологія ОН Клінік в інших містах
Популярні питання
Кількість сечовипускань на день залежить від віку, стану здоров'я та кількості рідини, що вживається. Середня норма сечовипускань у дорослих становить чотири-вісім разів на день. Мала кількість сечі під час сечовипускання у жінок і чоловіків може свідчити про обструкцію сечовивідних шляхів або про зневоднення.
Сечовий міхур розташований у ділянці малого таза за лобковою кісткою. У чоловіків сечовий міхур розташований над передміхуровою залозою, у жінок — перед піхвою і маткою.
Кривий струмінь сечі у жінок може з'являтися в разі ослаблення м'язів тазового дна. Також викривлення струменя сечі може бути ознакою запальних захворювань (циститу, уретриту). Щоб з'ясувати причину патології, необхідно звернутися до уролога.
Залишкова сеча — це об'єм сечі, який залишається в сечовому міхурі після завершення акту сечовипускання. У нормі у здорової людини залишкова сеча або відсутня, або її кількість не перевищує 10-50 мл. Наявність залишкової сечі може бути симптомом захворювань нирок або сечового міхура (циститу, пієлонефриту, ниркової недостатності).
Сеча може виходити без напору в разі стриктури уретри, простатиту, аденоми простати. Якщо під час сечовипускання немає напору, можуть бути присутніми в анамнезі неврологічні захворювання (інсульт, травми хребта). Слабкий напір сечі під час вагітності може свідчити про патологію нирок. Точну причину проблем із сечовипусканням може визначити уролог.
Ціна урофлоуметрії залежить від методики дослідження, необхідності додаткових уродинамічних тестів. Уточнити вартість урофлоуметрії можна на сайті мережі медичних центрів «ОН Клінік» або за телефоном.