Які причини випадання волосся і як його зупинити?

У нормі кожне волосся проходить життєвий цикл, наприкінці якого випадає. Життєвий цикл волосся складається з фази зростання (від двох до шести років), перехідної фази (три тижні) та фази спокою (від двох до трьох місяців). Наприкінці фази спокою волосся випадає із цибулиною. Норма випадання волосся складає 50-100 волосків на день.
При випаданні волосся розвивається алопеція — облисіння. Схильність до андрогенної алопеції передається у спадок. Випадання волосся може вказувати на порушення в роботі внутрішніх органів.
Причини випадання волосся
Причини випадання волосся:
Лупа і випадання волосся можуть бути пов'язані з розчісуванням шкіри голови при свербінні шкіри, що призводить до механічної травматизації епідермісу. Причиною випадання волосся у чоловіків, як правило, є висока активність чоловічих статевих гормонів (андрогенів). Випадання волосся у чоловіків призводить до алопеції, формування залисин, лисин на голові.
Гормони, що впливають на випадання волосся у жінок, включають естрогени та андрогени. Вікове випадання волосся у жінок проявляється з початком менопаузи, оскільки в цей період знижується активність естрогенів.
Причинами випадання волосся у молодих дівчат найчастіше є дієти, дефіцит заліза та мінералів. Причиною випадання волосся у жінок також може бути неправильний догляд за волоссям (термічні опіки шкіри голови інструментами для укладання, хімічна пошкодження цибулин засобами для фарбування волосся).
Сверблячка голови та випадання волосся також можуть виникнути при дерматитах та псоріазі.
Випадання волосся восени частіше пов'язане із сезонним гіповітамінозом (дефіцитом вітамінів). Причиною випадання волосся в осінньо-зимовий період часто є нестача вітаміну Д.
Сильним випаданням волосся вважається втрата більше 100 волосків на день. Патологічне випадання волосся часто супроводжується свербінням шкіри голови.
Випадання волосся необхідно відрізняти від його ламкості. Волосся випадає з цибулиною (чорного або білого кольору залежно від фази життєвого циклу), тоді як ламкі кінчики відпадають по довжині волосся.
На випадання волосся може вплинути стрес. Діагностувати стресове випадання волосся можна у випадках, коли виключені всі можливі захворювання, при яких випадає волосся (дефіцити вітамінів і мінералів, андрогенна та аутоімуна алопеція). Психосоматика (порушення психічного здоров'я, конфлікти з собою та з оточуючими) не є медичною причиною випадання волосся.
Випадання волосся може бути опосередковано пов'язане із захворюваннями кишечника. При дисбактеріозі, гастроентериті, синдромі мальабсорбції порушується всмоктування поживних речовин, що надходять у кровотік, що призводить до дефіцитів нутрієнтів і, як наслідок, випадання волосся.
Випадання волосся, як правило, посилюється у перші місяці після пологів. Цей процес фізіологічний і пов'язаний з тим, що випадання волосся у вагітних під дією гормону вагітності прогестерону сповільнюється. Коли дія прогестерону закінчується, весь обсяг дозрілих за час вагітності волосків випадає в перші місяці після пологів. Випадання волосся під час вагітності може бути пов'язане із дефіцитом заліза, кальцію, цинку, вітамінів.
Алопеція може бути дифузною та вогнищевою. При дифузному випадінні волосся відбувається рівномірна втрата волосків по всій поверхні волосистої частини голови. Як правило, волосся випадає дифузно при внутрішніх захворюваннях (наприклад, анемії), а також під дією лікарських препаратів (при лікуванні раку). Вогнищева алопеція є аутоімунним захворюванням, схильність до якого передається у спадок.
У нормі волосся випадає в кінці телогенової фази (фази спокою) свого життєвого циклу. Якщо у фазу спокою одночасно входить більше 20% волосяного покриву, розвивається телогенове випадання волосся, для якого характерна рівномірна втрата волосся по всій голові. Відрізнити випадання волосся у телогеновій фазі можна за білим кольором цибулин.
При надмірному випаданні волосся необхідно звернутися до трихолога. Зупинити випадання волосся можна, якщо знайти і усунути його причину.
Для діагностики причин випадання лікар проведе дерматоскопію голови (огляд шкіри за допомогою збільшувального приладу) і призначить аналізи. Аналізи при випаданні волосся:
Лікування випадання волосся комплексне та включає медикаментозні препарати, засоби догляду за волоссям, косметичні процедури, гормональні засоби, вітаміни. Лікарські засоби проти випадання волосся наносяться на шкіру голови зовнішньо або вводяться в глибші шари шкіри за допомогою ін'єкцій. Зовнішні препарати трихолог може призначити у вигляді мазі, шампунів та ампул проти випадання волосся.
Ін'єкційне лікування випадання волосся включає плазмоліфтинг та мезотерапію шкіри голови. Плазмоліфтинг при випадінні волосся дозволяє впливати безпосередньо на шар шкіри, в якому знаходяться волосяні цибулини. При мезотерапії в шкіру голови вводяться лікарські препарати для посилення росту волосся, а при плазмоліфтингу для ін'єкцій використовують власну плазму крові, в якій містяться необхідні білки та гормони.
З мінералів від випадання волосся допомагають цинк та залізо. Поповнювати потрібно той мінерал, якого не вистачає в організмі за результатами аналізів. Запобігти випаданню волосся можна за допомогою раціонального харчування та прийому вітамінів (наприклад, вітамін D у холодну пору року необхідний усім). Продукти, що допомагають від випадання волосся, включають високобілкову їжу (м'ясо, рибу, яйця, молочні вироби), а також джерела незамінних жирних кислот (морепродукти, авокадо, оливки) та заліза (червоне м'ясо, печінка).
Однією з причин алопеції може бути нестача вітамінів. Вітаміни від випадання волосся необхідно приймати за призначенням лікаря при їх лабораторно підтвердженому дефіциті. Трихолог може призначити курс вітаміну D, фолієву кислоту та вітаміни групи В.
У деяких випадках від випадіння волосся допомагає нікотинова кислота. Нікотинова кислота від випадання волосся є вітаміном В3, розчин якого наноситься зовнішньо на шкіру голови для поліпшення кровообігу та обміну речовин.
Народні засоби від випадання волосся (шампуні на травах, маски, реп'яхова олія для волосся) іноді можуть поліпшити їх якість, але мають низьку ефективність в порівнянні з лікувальними засобами і процедурами. Кокосова олія для волосся від випадіння може покращити структуру волосся та зволожує ламкі кінчики, але не впливає на волосяні цибулини. Косметичні маски від випадання волосся також впливають переважно на його довжину та щільність.
Дисбаланс між жіночими та чоловічими гормонами (естрогенами та андрогенами) в організмі жінки може спровокувати випадання волосся. Дозрівання волосяних фолікулів уповільнюється під дією гормону вагітності – прогестерону.
При випаданні волосся допоможуть вітаміни, фолієва кислота, цинк, залізо, а також щадний догляд за волоссям з дбайливим розчісуванням та мінімальним впливом тепла та ультрафіолетового випромінювання. Лікарські засоби від випадання волосся включають гормональне лікування та активатори росту волосся. Якщо відомо захворювання, через яке випадає волосся, трихолог направить на лікування до відповідного фахівця (терапевта, ендокринолога, ревматолога).
Волосся може випадати при нестачі вітаміну D, В12 та фолієвої кислоти, а також інших вітамінів та мінералів. Дізнатися, яких вітамінів не вистачає при випаданні волосся, можна, здавши аналізи на вміст вітамінів у крові.
Випадання волосся – це симптом анемії, системних захворювань сполучної тканини (наприклад, вовчаки та склеродермії). Волосся також може випадати після перенесених тяжких інфекційних захворювань (грипу, коронавірусної інфекції, пневмонії, ендокардиту).
Аналізи при випадінні волосся включають загальний аналіз крові, дослідження обміну заліза (феритин, трансферин, загальне залізо), аналіз крові на вміст вітамінів та мінералів. Також при випадінні волосся необхідно здати аналізи на гормони (естроген, тестостерон, пролактин).