Які причини випадання волосся і як його зупинити?

Які причини випадання волосся і як його зупинити?
Читати 5 хвилин | Опубліковано: 24 January 2023 | Перегляди 3396
Близько 40% людей хоча б раз у житті стикаються із проблемою випадання волосся. Профілактикою, діагностикою та лікуванням випадання волосся займається трихолог.

Норма випадання волосся

У нормі кожне волосся проходить життєвий цикл, наприкінці якого випадає. Життєвий цикл волосся складається з фази зростання (від двох до шести років), перехідної фази (три тижні) та фази спокою (від двох до трьох місяців). Наприкінці фази спокою волосся випадає із цибулиною. Норма випадання волосся складає 50-100 волосків на день.

Причини випадання волосся

При випаданні волосся розвивається алопеція — облисіння. Схильність до андрогенної алопеції передається у спадок. Випадання волосся може вказувати на порушення в роботі внутрішніх органів.

Причини випадання волосся

Причини випадання волосся

Причини випадання волосся:

 • анемія (малокровність);
 • зміни гормонального фону;
 • дефіцит вітамінів та мінералів;
 • тяжкі інфекції (наприклад, постковідне випадання волосся);
 • системні захворювання (склеродермія, вовчак);
 • ендокринні захворювання (наприклад, гіпотиреоз);
 • хіміотерапія;
 • радіація;
 • травми голови;
 • неправильний догляд за волоссям.

Лупа і випадання волосся можуть бути пов'язані з розчісуванням шкіри голови при свербінні шкіри, що призводить до механічної травматизації епідермісу. Причиною випадання волосся у чоловіків, як правило, є висока активність чоловічих статевих гормонів (андрогенів). Випадання волосся у чоловіків призводить до алопеції, формування залисин, лисин на голові.
Гормони, що впливають на випадання волосся у жінок, включають естрогени та андрогени. Вікове випадання волосся у жінок проявляється з початком менопаузи, оскільки в цей період знижується активність естрогенів.
Причинами випадання волосся у молодих дівчат найчастіше є дієти, дефіцит заліза та мінералів. Причиною випадання волосся у жінок також може бути неправильний догляд за волоссям (термічні опіки шкіри голови інструментами для укладання, хімічна пошкодження цибулин засобами для фарбування волосся).
Сверблячка голови та випадання волосся також можуть виникнути при дерматитах та псоріазі.
Випадання волосся восени частіше пов'язане із сезонним гіповітамінозом (дефіцитом вітамінів). Причиною випадання волосся в осінньо-зимовий період часто є нестача вітаміну Д.

Що вважається сильним випаданням волосся?

Сильним випаданням волосся вважається втрата більше 100 волосків на день. Патологічне випадання волосся часто супроводжується свербінням шкіри голови.
Випадання волосся необхідно відрізняти від його ламкості. Волосся випадає з цибулиною (чорного або білого кольору залежно від фази життєвого циклу), тоді як ламкі кінчики відпадають по довжині волосся.

Випадання волосся: психосоматика

На випадання волосся може вплинути стрес. Діагностувати стресове випадання волосся можна у випадках, коли виключені всі можливі захворювання, при яких випадає волосся (дефіцити вітамінів і мінералів, андрогенна та аутоімуна алопеція). Психосоматика (порушення психічного здоров'я, конфлікти з собою та з оточуючими) не є медичною причиною випадання волосся.

Кишечник та випадання волосся

Випадання волосся може бути опосередковано пов'язане із захворюваннями кишечника. При дисбактеріозі, гастроентериті, синдромі мальабсорбції порушується всмоктування поживних речовин, що надходять у кровотік, що призводить до дефіцитів нутрієнтів і, як наслідок, випадання волосся.

Випадання волосся після пологів

Випадання волосся, як правило, посилюється у перші місяці після пологів. Цей процес фізіологічний і пов'язаний з тим, що випадання волосся у вагітних під дією гормону вагітності прогестерону сповільнюється. Коли дія прогестерону закінчується, весь обсяг дозрілих за час вагітності волосків випадає в перші місяці після пологів. Випадання волосся під час вагітності може бути пов'язане із дефіцитом заліза, кальцію, цинку, вітамінів.

Дифузне випадання волосся

Алопеція може бути дифузною та вогнищевою. При дифузному випадінні волосся відбувається рівномірна втрата волосків по всій поверхні волосистої частини голови. Як правило, волосся випадає дифузно при внутрішніх захворюваннях (наприклад, анемії), а також під дією лікарських препаратів (при лікуванні раку). Вогнищева алопеція є аутоімунним захворюванням, схильність до якого передається у спадок.

Телогенове випадання волосся

У нормі волосся випадає в кінці телогенової фази (фази спокою) свого життєвого циклу. Якщо у фазу спокою одночасно входить більше 20% волосяного покриву, розвивається телогенове випадання волосся, для якого характерна рівномірна втрата волосся по всій голові. Відрізнити випадання волосся у телогеновій фазі можна за білим кольором цибулин.

Як зупинити випадання волосся?

При надмірному випаданні волосся необхідно звернутися до трихолога. Зупинити випадання волосся можна, якщо знайти і усунути його причину.
Для діагностики причин випадання лікар проведе дерматоскопію голови (огляд шкіри за допомогою збільшувального приладу) і призначить аналізи. Аналізи при випаданні волосся:

 • розгорнутий клінічний аналіз крові;
 • біохімічний аналіз крові;
 • обмін заліза (досліджуються загальне залізо, трансферин, феритин);
 • кров на вміст вітамінів та мінералів;
 • гормональний фон.

Лікування випадання волосся комплексне та включає медикаментозні препарати, засоби догляду за волоссям, косметичні процедури, гормональні засоби, вітаміни. Лікарські засоби проти випадання волосся наносяться на шкіру голови зовнішньо або вводяться в глибші шари шкіри за допомогою ін'єкцій. Зовнішні препарати трихолог може призначити у вигляді мазі, шампунів та ампул проти випадання волосся.
Ін'єкційне лікування випадання волосся включає плазмоліфтинг та мезотерапію шкіри голови. Плазмоліфтинг при випадінні волосся дозволяє впливати безпосередньо на шар шкіри, в якому знаходяться волосяні цибулини. При мезотерапії в шкіру голови вводяться лікарські препарати для посилення росту волосся, а при плазмоліфтингу для ін'єкцій використовують власну плазму крові, в якій містяться необхідні білки та гормони.
З мінералів від випадання волосся допомагають цинк та залізо. Поповнювати потрібно той мінерал, якого не вистачає в організмі за результатами аналізів. Запобігти випаданню волосся можна за допомогою раціонального харчування та прийому вітамінів (наприклад, вітамін D у холодну пору року необхідний усім). Продукти, що допомагають від випадання волосся, включають високобілкову їжу (м'ясо, рибу, яйця, молочні вироби), а також джерела незамінних жирних кислот (морепродукти, авокадо, оливки) та заліза (червоне м'ясо, печінка).

Вітаміни від випадіння волосся

Однією з причин алопеції може бути нестача вітамінів. Вітаміни від випадання волосся необхідно приймати за призначенням лікаря при їх лабораторно підтвердженому дефіциті. Трихолог може призначити курс вітаміну D, фолієву кислоту та вітаміни групи В.

Нікотинова кислота від випадіння волосся

У деяких випадках від випадіння волосся допомагає нікотинова кислота. Нікотинова кислота від випадання волосся є вітаміном В3, розчин якого наноситься зовнішньо на шкіру голови для поліпшення кровообігу та обміну речовин.

Народні засоби від випадіння волосся

Народні засоби від випадання волосся (шампуні на травах, маски, реп'яхова олія для волосся) іноді можуть поліпшити їх якість, але мають низьку ефективність в порівнянні з лікувальними засобами і процедурами. Кокосова олія для волосся від випадіння може покращити структуру волосся та зволожує ламкі кінчики, але не впливає на волосяні цибулини. Косметичні маски від випадання волосся також впливають переважно на його довжину та щільність.

Популярні питання

1. Які гормони впливають на випадання волосся у жінок?

Дисбаланс між жіночими та чоловічими гормонами (естрогенами та андрогенами) в організмі жінки може спровокувати випадання волосся. Дозрівання волосяних фолікулів уповільнюється під дією гормону вагітності – прогестерону.

2. Що допомагає від випадання волосся?

При випаданні волосся допоможуть вітаміни, фолієва кислота, цинк, залізо, а також щадний догляд за волоссям з дбайливим розчісуванням та мінімальним впливом тепла та ультрафіолетового випромінювання. Лікарські засоби від випадання волосся включають гормональне лікування та активатори росту волосся. Якщо відомо захворювання, через яке випадає волосся, трихолог направить на лікування до відповідного фахівця (терапевта, ендокринолога, ревматолога).

3. Яких вітамінів не вистачає при випаданні волосся?

Волосся може випадати при нестачі вітаміну D, В12 та фолієвої кислоти, а також інших вітамінів та мінералів. Дізнатися, яких вітамінів не вистачає при випаданні волосся, можна, здавши аналізи на вміст вітамінів у крові.

4. Випадання волосся – симптом якої хвороби?

Випадання волосся – це симптом анемії, системних захворювань сполучної тканини (наприклад, вовчаки та склеродермії). Волосся також може випадати після перенесених тяжких інфекційних захворювань (грипу, коронавірусної інфекції, пневмонії, ендокардиту).

5. Які аналізи здати під час випадання волосся?

Аналізи при випадінні волосся включають загальний аналіз крові, дослідження обміну заліза (феритин, трансферин, загальне залізо), аналіз крові на вміст вітамінів та мінералів. Також при випадінні волосся необхідно здати аналізи на гормони (естроген, тестостерон, пролактин).

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 2 оцінок
Які причини випадання волосся і як його зупинити?
Лікар-дерматовенеролог. Вища категорія. Стаж роботи 13 років.
Які причини випадання волосся і як його зупинити?
Лікар-терапевт

Задайте своє питання дерматологу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Іван 1 місяць тому
Добридень! Як у домашніх умовах зрозуміти, чи не надто багато у мене випадає волосся?
Відповісти
Добридень! Для діагностики випадання у домашніх умовах можна провести тест на випадання волосся. Необхідно протягом дня не розчісувати волосся, а ввечері провести по волоссю руками і підрахувати кількість волосся, що випало з цибулинами. У нормі на руках має залишитися не більше 15 волосин.
Аня 1 місяць тому
Вітаю! На гребінці залишається багато волосся. Чим зміцнити волосся від випадіння?
Відповісти
Вітаємо! Випадання волосся – це захворювання, при якому необхідно звернутися до трихолога. Лікар зможе діагностувати та усунути причину випадання.
Тетяна 1 місяць тому
Добрий день! Борюся з проблемою випадіння волосся вже понад рік. Як зміцнити коріння волосся за сильного випадіння?
Відповісти
Добрий день! Залежно від причини випадіння волосся лікар може призначити лікувальну косметику, вітамінні комплекси або процедури для шкіри голови. У разі вираженого випадіння може допомогти мезотерапія волосистої частини голови.
Олеся 4 тижні тому
Добрий день! Сама п'ю вітаміни й омегу. Чи допомагає омега-3 від випадіння волосся?
Відповісти
Добрий день! Незамінні жирні кислоти входять до складу клітинних стінок і можуть сприяти росту нових волосяних цибулин. Приймати омегу-3 необхідно в разі недостатнього її споживання з їжею (з рибою, морепродуктами, рослинними оліями).
Вікторія 3 тижні тому
Добрий день! Поскаржилася дерматологу на випадіння волосся. Лікар призначила аналіз на феритин. Як пов'язані феритин і випадіння волосся?
Відповісти
Добрий день! Однією з причин випадіння волосся може бути залізодефіцитна анемія. Феритин показує запаси заліза в організмі.
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.