Logo
0 800 30 11 77
Читати 7 хвилин

Медичний канабіс: що це таке та навіщо потрібна його легалізація

Медичний канабіс: що це таке та навіщо потрібна його легалізація
Читати 7 хвилин | Створено: 3 квітня 2024 | Оновлено: 3 квітня 2024 | 2931 2931
1. Що таке канабіс? 2. Чим канабіс відрізняється від марихуани та конопель? 3. Що таке медичний канабіс? 4. Як медичний канабіс впливає на організм людини? 5. З чим можна порівняти ефект від медичного канабісу? 6. За яких захворювань призначають медичний канабіс? 7. Як пов'язані медичний канабіс та лікування ПТСР, отриманих внаслідок війни? 8. Чи безпечна медична марихуана для людини? 9. Чи може медичний канабіс викликати залежність? 10. Які побічні ефекти може мати вживання медичної марихуани? 11. Кому протипоказана медична марихуана? 12. Навіщо потрібна легалізація медичного канабісу? 13. Що передбачає Закон про легалізацію медичного канабісу? 14. Чи дозволяє Закон України № 3528-IX вільне придбання-продаж канабісу? 15. Хто та де зможе придбати медичний канабіс? 16. У якому вигляді буде відпускатися медична марихуана? 17. Коли Закон про легалізацію медичного канабісу в Україні набуває чинності?
1

Що таке канабіс?

Канабіс – це рослина, висушені квіти, листя, стеблі та насіння якої застосовуються в медицині, науці, промисловості. У складі канабісу містяться психоактивні сполуки: тетрагідроканабінол та канабідіол, які впливають на центральну нервову систему людини. Розрізняють два види канабісу: рекреаційний (використовується для розслаблення) та медичний (застосовується з лікувальною метою).

Канабіс є наркотичною травою, яка може додаватися в цигарки, кальяни, електронні пристрої (зокрема вейпи), змішуватися з напоями та їжею. З насіння канабісу також виробляють олії та масла, які мають корисні властивості та використовується у харчовій та медичній промисловості.

На сьогодні медичний канабіс легалізовано у 56 країнах світу, у тому числі у країнах ЄС, США, Канаді, Великобританії. Легалайз медичної марихуани в Україні відбувся 16 лютого 2024 року.

2

Чим канабіс відрізняється від марихуани та конопель?

Конопля (канабіс) – це загальний термін, який охоплює засушені квіти, листя, стебла та насіння, отримані з рослини Cannabis sativa. Рослина містить понад 500 хімічних речовин. Основні складові канабісу:

 • тетрагідроканабінол (TГК). Є головною психоактивною сполукою в коноплі, має знеболювальний та релаксуючий ефекти, викликає відчуття ейфорії, розслаблення, зміну сприйняття часу та простору. ТГК – це сполука, яка має високий потенціал для виклику відчуття «наркотичного сп'яніння», може мати вплив на пам'ять, координацію та рішення, з часом викликає залежність;
 • канабідіол (КБД). Відомий потенційними медичними властивостями, може призводити до зменшення запалення, стресу, тривоги та болю. Має протисудомний, заспокійливий, протиблювотний ефекти.

Марихуана – форма канабісу, отримана з певних частин рослини Cannabis sativa (зокрема з сушених верхівок, листя та квітів), які містять значну кількість тетрагідроканабінолу (ТГК). Незважаючи на відмінність, терміни «марихуана» та «конопля» часто використовуються як синоніми.

Поставте своє питання Масажисту
«ОН Клінік»

3

Що таке медичний канабіс?

Медичний канабіс або марихуана – широкий термін, який використовується для всіх лікарських препаратів на основі конопель. Дослідження підтверджують лікувальний ефект конопляних продуктів, у яких переважає КБД та міститься мінімальна кількість ТГК.

4

Як медичний канабіс впливає на організм людини?

Канабіс впливає на нервову систему, спричиняючи зниження сприйняття болю при м'язових спазмах, хронічному больовому синдромі (наприклад, при онкології), за головного болю. Інші лікувальні властивості канабісу:

 • протисудомний ефект. Канабіс взаємодіє з різними рецепторами та нейромедіаторами в мозку (наприклад, гамма-аміномасляною кислотою та серотоніном), які грають важливу роль у контролі епілептичних припадків. Медична марихуана допомагає зменшити частоту та інтенсивність судом;
 • протиблювотний ефект. Канабідіол і тетрагідроканабінол взаємодіють з ендоканабіноїдною системою, яка регулює багато фізіологічних процесів в організмі, включаючи реакції на нудоту та блювання;
 • заспокійливий ефект. Марихуана викликає відчуття розслаблення та спокою, зменшує тривожність, стрес, неврози;
 • покращення апетиту. Тетрагідроканабінол впливає на апетит через взаємодію з рецепторами канабіноїдів в організмі (зокрема з CB1), які регулюють апетит та споживання їжі.

Канабіс також має релаксуючий ефект, вживання медичної марихуани призводить до відчуття ейфорії та спокою. Конопля може бути корисна для подолання стресу, покращення якості сну та зниження загального рівня напруженості.

5

З чим можна порівняти ефект від медичного канабісу?

Ефект від медичного канабісу можна порівняти з ефектом лікарських засобів, які використовуються для лікування хронічного болю та м'язово-скелетних патологій. Залежно від співвідношення ТГК та КБД у препараті, медична марихуана може мати властивості, схожі з анальгетиками, антидепресантами, міорелаксантами. Також вважається, що ефект від марихуани частково схожий з відчуттями після вживання алкогольних напоїв.

6

За яких захворювань призначають медичний канабіс?

Марихуану в лікувальних цілях може призначити онколог, гастроентеролог, психіатр, офтальмолог, невролог. Захворювання, при яких можуть призначати медичний канабіс:

 • хвороби Альцгеймера та Гангтінгтона;
 • нейродегенеративні захворювання (наприклад, бічний аміотрофічний склероз);
 • вірус імунодефіциту людини чи синдром набутого імунодефіциту;
 • епілепсія (хронічний розлад діяльності мозку, який характеризується періодичними нападами);
 • глаукома (стійке зниження гостроти зору, викликане пошкодженням зорового нерву);
 • запальне захворювання кишечника (наприклад, хвороба Крона);
 • паркінсонізм та розсіяний склероз;
 • розлади харчової поведінки (зокрема нервова анорексія);
 • синдром подразненого кишечника;
 • посттравматичний синдром.

Канабіс використовується для зменшення нудоти та блювання, викликаних хіміотерапією, яка здійснює токсичну дію на шлунково-кишковий тракт. Лікування раку може викликати подразнення слизової оболонки шлунка та кишечника, а також порушення роботи рецепторів в мозку, які контролюють блювотний рефлекс. Особливо чутливі рецептори до токсичного впливу хіміотерапії розташовані в зоні тісного контакту з системою кровообігу, що також призводить до нудоти.

Відповідно до звіту Національної академії наук, інженерії та медицини (NASEM), лікування коноплею дозволяє зменшити хронічний біль на 40%. Медичний канабіс застосовується проти болю при периферичній нейропатії, травмах спинного мозку, онкології, проблемах з м'язами та суглобами, ревматоїдному артриті. Ліки з канабісу також можуть призначатися при синдромі Туретта – неврологічному захворюванні, яке характеризується тіками (мимовільними рухами та звуками).

7

Як пов'язані медичний канабіс та лікування ПТСР, отриманих внаслідок війни?

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) – це психічний розлад, який виникає у відповідь на важку чи травматичну подію (зокрема перебування у зоні бойових дій). Симптоми можуть включати нав’язливі думки, галюцинації, спалахи гніву, надмірну пильність щодо власного оточення, роздратування, порушення концентрації, мислення та пам’яті.

Медичний канабіс може бути корисним для пацієнтів з ПТСР через його здатність зменшувати симптоми тривоги та стресу, поліпшувати настрій. Також марихуана може мати заспокійливий ефект, допомагає зменшити гіперактивність нервової системи та покращити якість сну у пацієнтів з посттравматичним стресовим розладом.

8

Чи безпечна медична марихуана для людини?

Довгострокові ефекти від медичної марихуани, зокрема для людей с синдромом набутого імунодефіциту, онкологією, серцево-судинними захворюваннями, склерозом, нейродегенеративними патологіями, не відомі. Саме тому приймати медикаментозні засоби з канабісом можна тільки за призначенням лікаря. Ризик смерті від марихуани при правильному вживанні зводиться до мінімума.

9

Чи може медичний канабіс викликати залежність?

Дослідження показують, що близько 10% людей, які починають курити рекреаційний канабіс (з великим вмістом ТГК), стають залежними. Ризик розвитку залежності при вживанні медичної марихуани мінімальний, оскільки вона майже не містить тетрагідроканабінолу.

Експертний комітет Всесвітньої організації охорони здоровʼя з питань наркотичної залежності підтвердив, що КБД не вважається психоактивною речовиною та належить до природних канабіноїдів. Тому медичний канабіс не призводить до наркотичного спʼяніння, не може викликати залежності або призвести до значних побічних ефектів.

10

Які побічні ефекти може мати вживання медичної марихуани?

Вплив ТГК у медичній марихуани на організм людини повністю не досліджено. Можливі побічні ефекти медичного канабісу:

 • запаморочення;
 • сповільнена реакція;
 • порушення концентрації та пам’яті;
 • підвищення частоти серцевих скорочень;
 • збільшення чи зниження апетиту;
 • слухові чи зорові галюцинації;
 • постійна втома та сонливість;
 • різкі зміни настрою та поведінки;
 • розлади шлунку (наприклад, діарея);
 • суїцидальні думки.

Канабіс може підвищувати ризик серцевого нападу та інсульту, оскільки викликає збільшення частоти серцевих скорочень та артеріального тиску, а також зміни кровообігу. У рідких випадках канабіс може викликати абстинентний синдром – це сукупність фізичних і психологічних симптомів, які можуть виникнути при припиненні або зменшенні споживання конопель після тривалого періоду вживання. Симптоми можуть включати роздратованість, болі у животі, розлади сну, тривожність та депресію.

Побічні ефекти можуть варіюватися залежно від співвідношення ТГК та КБД. При невеликій кількості тетрагідроканабінолу ризик розвитку залежності та негативних ефектів на організм зводиться до мінімума.

11

Кому протипоказана медична марихуана?

Перед прийомом медичної марихуани необхідно проконсультуватися з лікарем для виключення станів, які унеможливлюють прийом препаратів на основі конопель. Протипоказання до вживання медичного канабісу:

 • нестабільні психічні стани та гострий психоз;
 • шизофренія (розлад емоційних реакцій та процесів мислення);
 • стенокардія (ішемічна хвороба серця);
 • інфаркт міокарда (серцевий напад);
 • важкі захворювання печінки (зокрема недостатність);
 • патології печінки (наприклад, цироз);
 • імунологічні захворювання (системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит);
 • порушення серцевого ритму (аритмія).

Управління по санітарному нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) не рекомендує використання канабісу під час вагітності та лактації (грудного вигодовування). Дослідження підтверджують негативний вплив марихуани на розвиток головного мозку плоду, канабіс також підвищує ризик передчасних пологів, народження дитини з низькою вагою та мертвонародження.

12

Навіщо потрібна легалізація медичного канабісу?

Отримання виробниками ліцензії на вирощування коноплі гарантує дотримання стандартів, встановлення контролю за обігом та вживанням препаратів, діючою речовиною яких є марихуана. Переваги легалізації канабісу:

 • забезпечення доступу до лікування. У випадку легалізації препаратів, у складі яких міститься медична марихуана, пацієнти з хронічним болем, м’язовими спазмами та неврологічними патологіями зможуть отримати потрібну допомогу;
 • регулювання якості та безпеки. Легалізація дозволяє уряду встановлювати стандарти якості, чистоти та безпеки для медичного канабісу. Це дозволяє пацієнтам отримувати продукт, який відповідає високим стандартам, та мінімізує ризик використання неперевірених препаратів зі шкідливими домішками.

Легалізація медичного канабісу дає змогу проводити дослідження щодо медичного використання марихуани та її ефективності для терапії різних патологій. Офіційні дослідження можуть призвести до розроблення нових терапевтичних застосувань канабісу.

13

Що передбачає Закон про легалізацію медичного канабісу?

Закон про легалізацію канабісу передбачає встановлення різниці між коноплею для медичних та промислових цілей. Інші важливі положення Закону № 3528-IX:

 • забезпечення чіткої системи простежуваності кожної рослини за допомогою електронного ідентифікатора;
 • ведення реєстру для фіксації переміщення та придбання ліків на основі коноплі;
 • вичерпний перелік дій, які потребують отримання ліцензії (зокрема вирощування конопель, транспортування сировини, виробництво ліків);
 • порядок отримання ліцензій на здійснення діяльності, пов’язаної з канабісом;
 • можливість придбання лікарських засобів, які мають у складі канабіс, виключно за електронним рецептом.

Також Закон регулює порядок культивування канабісу. Відповідно до національного законодавства вирощування конопель має відбуватися виключно в умовах закритого ґрунту з цілодобовим відеоспостереженням та доступом Національної поліції.

14

Чи дозволяє Закон України № 3528-IX вільне придбання-продаж канабісу?

Законопроект про легалізацію медичного канабісу не дозволяє вільне придбання-продаж марихуани. Придбати лікарські трави чи таблетки від епілепсії, хронічного болю, блювання чи нудоти можна виключно за рецептом у спеціалізованих закладах (аптеках).

На даний момент в Україні легалізовано два препарати на основі канабісу – Набілон та Дронабінол, однак наразі на ринку їх немає. Це пов’язано з відсутністю в країні відповідних потужностей для внутрішнього виробництва препаратів. Тому в перші місяці після прийняття Закону виготовлення ліків буде здійснюватися з імпортованої сировини, для ввезення якої суб’єктам господарювання потрібна ліцензія.

15

Хто та де зможе придбати медичний канабіс?

Після підписання Закону про легалізацію придбати медичний канабіс в Україні можуть фізичні особи тільки за наявності електронного рецепту від лікаря. Придбання лікарських засобів на основі канабісу буде фіксуватися в електронній системі охорони здоров’я. Перелік хвороб та станів, при яких можуть бути призначені препарати на основі медичної марихуани, буде розроблений Міністерством охорони здоров’я України.

16

У якому вигляді буде відпускатися медична марихуана?

У країнах світу (зокрема у Канаді, США, Великій Британії, Австрії, Італії, Норвегії), у яких вже легалізовано канабіс, медична марихуана відпускається в таблетках, екстрактах (рідинах), маслах, у вигляді порошку та висушеного листі. Закон про легалізацію марихуани в Україні не регулює форму випуску канабісу, це питання буде врегульовано нормативно-правовими актами Міністерства охорони здоров’я.

17

Коли Закон про легалізацію медичного канабісу в Україні набуває чинності?

Закон про легалізацію медичного канабісу набув чинності 16 лютого 2024 року. Закон України № 3528-IX буде введений в дію через шість місяців після набуття чинності, тобто 16 серпня 2024.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 2 оцінок
Стаття відображає точку зору автора. Вона не претендує на всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Блогу ОН Клінік» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність наведеної інформації.
Медичний канабіс: що це таке та навіщо потрібна його легалізація
Медичний журналіст. Учасниця науково-практичних конференцій, авторка наукових статей.

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Микита 1 місяць тому
Добрий день, якщо конопля тепер дозволена законом, то це значить, що я можу вирощувати її вдома чи в гаражі? Скільки кущів марихуани можна вирощувати в домашніх умовах?
Відповісти
Здрастуйте, відповідно до законопроекту № 7457, який легалізував канабіс в Україні, вирощування марихуани без ліцензії заборонено та карається відповідно до українського законодавства. За вирощування, імпортування, експортування, виробництво та зберігання коноплі в Україні без відповідного дозволу фізичну особу або суб’єкта господарювання буде притягнуто до відповідальності відповідно до Закону.
Сергій 2 місяці тому
Добрий вечір, через наявність хронічного болю після травми спинного мозку я хотів купити рекреаційний канабіс. Підкажіть, які наслідки куріння коноплі на психіку? Варто вживати рекреаційний канабіс чи краще почекати появи ліків з медичною коноплею?
Відповісти
Добрий вечір, наслідки куріння коноплі можуть включати психоактивні ефекти: ейфорію, розлади сприйняття, тривожність, панічні атаки, порушення пам'яті, уваги та когнітивних функцій. Рекреаційний канабіс в Україні не легалізований, його вживання незаконне. При хронічних болях, викликаних травмою спинного мозку, може бути призначено препарат, у складі якого є медичний канабіс (був легалізований в Україні Законом № 3528-IX).
Галина 2 місяці тому
Добрий день, що таке конопля? Чим вона відрізняється від таких наркотичних речовин, як кокаїн, героїн?
Відповісти
Здрастуйте, конопля – це рослина, яка містить тетрагідроканабінол та канабідіол, може використовуватися для виготовлення лікарських засобів. Вона відрізняється від кокаїну та героїну складом та впливом на організм. Зокрема кокаїн і героїн – це сильні наркотичні засоби, які викликають залежність та призводять до серйозних наслідків для здоров'я.
Алла 2 місяці тому
Здрастуйте, мій брат курить коноплю з великою кількістю ТГК з рекреаційною метою. Він наголошує, що це безпечно, однак я впевнена, що ризик залежності є. Підкажіть, який вплив куріння трави на організм людини?
Відповісти
Добрий день, рекреаційний канабіс має велику кількість ТГК, тому частіше призводить до залежності та виникнення побічних ефектів. Короткострокові ефекти включають ейфорію, зміни відчуття часу та простору, дезорієнтацію, запаморочення, панічні атаки, галюцинації, сухість у роті, нудоту. Довгострокові ефекти включають ушкодження легень, рубцювання судин, бронхіт, захворювання ясен, підвищення ризику шизофренії та психозів.
Антон 2 місяці тому
Добрий день, мені здається, що я бачив невеликий кущ марихуани в парку. Підкажіть, як виглядає конопля?
Відповісти
Здрастуйте, конопля – це велика, висока рослина з вузькими, довгими листками та вузловими стеблами, які мають виразні волокнисті вузли. Залежно від сорту та умов вирощування стебла можуть мати висоту від кількох сантиметрів до кількох метрів. Колір коноплі може бути зеленим чи фіолетовим.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.

Не пропустіть оновлення від нас!

Обмінюємо email на корисну інформацію про ваше здоров’я. Нас читають понад 100 000 користувачів щомісяця. Приєднуйтесь і ви!
Підписуйтесь на наші соцмережі та вигравайте 1000 грн