Logo
0 800 30 07 00

Видалення атероми (епідермальної кісти) в Черкасах

Атероми (епідермальні кісти) є одними з найбільш поширених типів шкірних новоутворень. Атероми нагадують підшкірні шишки розміром від кількох міліметрів до кількох сантиметрів.

Видалення атероми (епідермальної кісти) в Черкасах проводиться в медичному центрі «ОН Клінік Черкаси». Запис на прийом до хірурга ведеться цілодобово.

Що таке атерома

Атерома — це доброякісна пухлина сальної залози. Безболісне рухливе новоутворення, що характеризується округлою формою, складається із заповненої рідиною капсули. Епідермальні кісти найчастіше виникають у віці від 20 до 60 років.

Причини атероми

В основі механізму розвитку епідермальної кісти лежать порушення процесу виведення сального секрету або закупорка волосяного фолікула. Причини атероми:

  • вроджені патології будови сального каналу;
  • травми (наприклад, порізи або подряпини);
  • ускладнення хірургічних втручань і косметичних процедур (наприклад, атерома може виникнути після проколу вух);
  • побічні ефекти від прийому медикаментів (наприклад, імунодепресантів або протипухлинних препаратів);
  • синдромом Гарднера (спадкове захворювання, що характеризується поєднанням поліпозу товстої кишки з пухлинами м'яких тканин);
  • надмірний вплив ультрафіолетового випромінювання.

Додатковим фактором ризику розвитку атероми є зміна товщини епідермісу або в'язкості сального секрету внаслідок метаболічних і гормональних порушень або недотримання правил гігієни. Патологія нерідко утворюється в місці скупчення сальних залоз.

Види атероми

Епідермальні кісти можуть виникнути в будь-якій ділянці тіла. Найпоширеніші види атером за локалізацією:

  • атерома на голові (особливо на волосистій частині);
  • атерома на обличчі;
  • атерома у вусі;
  • атерома на мочці вуха;
  • атерома за вухом;
  • атерома на грудях;
  • атерома в пахвових западинах;
  • атерома на соску;
  • атерома на спині;
  • атерома на руці;
  • атерома мошонки;
  • атерома на статевій губі.

Епідермальні кісти можуть бути первинними або вторинними. Первинні атероми виникають унаслідок закупорювання фолікулярного отвору. Під час огляду атероми можна виявити чорну крапку в її центральній частині. До групи підвищеного ризику руйнування волосяних фолікулів, закупорки пор і утворення атером входять пацієнти з акне.

Вторинні атероми можуть виникнути після імплантації фолікулярного епітелію в дерму (наприклад, внаслідок травми або утворення комедонів). Вони вистелені багатошаровим плоским епітелієм зі скупченням кератину в ядрі.

Симптоми атероми

Атерома зазвичай не болить, але спричиняє підвищення температури та зміну кольору шкіри (шкірні покриви можуть темніти, набувати рожевого або червоного відтінків). Вміст кісти відрізняється жовтим кольором, має густу консистенцію і неприємний запах.

Якщо атерома запалюється, вона стає болючою під час дотику. Інфікована кіста, як правило, схильна до зростання, посилення еритеми і є більш помітною. У міру зростання кісти виникає подразнення шкіри, а в разі розриву атероми болісні відчуття стають інтенсивнішими.

Стадії атероми

На початкових етапах розвитку атерома може протікати безсимптомно. Стадії атероми:

  1. Порушення відтоку сального секрету, закупорка залози.
  2. Утворення порожнини, заповненої секреторною рідиною.
  3. Ущільнення оболонки з утворенням капсули.
  4. Заповнення капсули гноєм (гнійна атерома є наслідком приєднання інфекції).

Одним з ускладнень атероми є запалення, що супроводжується болем, почервонінням шкіри та лихоманкою. У разі розриву запаленої атероми виділяється гній і утворюються виразки. Також при епідермальних кістах підвищується ризик виникнення кровотеч, целюліту, рубцювання, абсцесу м'яких тканин і раку шкіри.

Діагностика атероми в Черкасах

Діагностика атероми включає збір анамнезу, огляд і пальпацію. Виявлення на шкірі розширених проток сальної залози і капілярів дає змогу відрізнити атерому від ліпоми, фіброми, фурункула, кальцинозу шкіри і проявів синдрому Гарднера. У рамках діагностики епідермальної кісти також може проводитися ультразвукове дослідження.

Хірургічне видалення атероми в Черкасах

Хірургічне лікування епідермальної кісти проводиться під місцевим знеболенням і передбачає радикальне видалення утворення. Етапи хірургічного видалення атероми: 

  1. Введення анестетика.
  2. Антисептична обробка шкіри навколо новоутворення.
  3. Створення розрізу над ураженою ділянкою шкіри.
  4. Встановлення дренажної системи (у разі атероми, що нагноїлася).
  5. Видалення капсули з відділенням її стінок від навколишніх тканин і накладенням саморозсмоктувальних швів.
  6. Накладення сухої пов'язки.

Малоінвазивна хірургія дає змогу провести операцію з мінімальною травматичністю, втратою крові та низькою ймовірністю розвитку ускладнень. Додатковими перевагами малоінвазивної операції є короткий період відновлення, а також відсутність шрамів і рубців. Терапія завершується курсом прийому антибіотиків для профілактики ускладнень і прискорення відновних процесів.

Лазерне видалення атероми в Черкасах

Розтин і видалення атероми лазером проводиться в амбулаторних умовах після консультації хірурга. Під час лазерного видалення атерома висікається разом із капсулою (під впливом лазера капсула відшаровується від прилеглих тканин), тому післяопераційні рецидиви виключені. Після видалення епідермальної кісти рану обробляють антисептиком. Переваги лазерного видалення атероми:

  • відсутність розрізів на шкірі, шрамів і рубців (здорові тканини не пошкоджуються під час операції);
  • низький ризик кровотеч (лазерний промінь усуває порушення цілісності кровоносних судин);
  • незначна тривалість процедури (близько 20 хвилин);
  • короткий період повного загоєння (один тиждень).

Перед видаленням гнійної та запаленої атероми хірург видаляє гній і знімає запалення, а потім проводить операцію. Лазерним методом можна видаляти атероми будь-якої локалізації, зокрема на волосяній частині голови та ділянках із підвищеною чутливістю (наприклад, на мочці вуха). Лікування атероми без операції не проводиться, оскільки позбутися новоутворення тільки за рахунок консервативної терапії неможливо.

Реабілітація після операції на атерому

Реабілітація після видалення атероми передбачає вживання антибіотиків, щоденну зміну пов'язок, а також уникнення купання і підвищених фізичних навантажень до завершення періоду загоєння. У разі ускладнень (ознаками яких є підвищення температури та інтенсивності больового синдрому) необхідно невідкладно проконсультуватися з хірургом.

Спроби видалити кісту самостійно можуть призвести до поширення інфекції на здорові тканини. У разі виявлення атером слід утриматися від самолікування і звернутися до лікаря.

Записатися на консультацію хірурга і лікування атероми (епідермальної кісти) Черкасах у медичному центрі «ОН Клінік Черкаси» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.

Федоткін Вадим Борисович
Федоткін Вадим Борисович
Лікар відділення хірургії

Хірурги в Черкасах «ОН Клінік»

Відгуки про хірургів у Черкасах

зверталася по видаленню фурункула, записалася он-лайн, але на наступний день отримала відмову, причина "фурункули нижче пупка не видаляєм". Дякую хірургу клінік...
Лариса , 07.11.2023. Показати відповідь
Оцінка:

Вартість хірургії у Черкасах

Консультація хірурга
Запис на прийом в «ОН Клінік» проводиться цілодобово!

Хірург у Черкасах за адресою:

Черкаси, вул. Чехова, 43

ОН Клінік Черкаси
Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 20:00;, Сб: 8:00 - 18:00;, Нд: 9:00 - 15:00
Запис по телефону: 0 800 30 07 00 цілодобово.
  • По мапі
  • Аеропанорама
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.