Що таке нейродерміт і як його лікувати?

Нейродерміт (нервовий дерматит) — це хронічна дерматологічна патологія, що проявляється сверблячими висипаннями на шкірі голови, шиї, зап'ястя, щиколоток і зовнішніх статевих органів (вульви, лобка, мошонки). Патологія виникає через гіперреактивність (підвищену чутливість) шкірних покривів і порушення роботи нервової системи.
Нейродерміт передається у спадок, за наявності дерматологічних або алергічних захворювань у сім'ї підвищується ризик розвитку патології. Нервовий дерматит виникає внаслідок сильного стресу, тривоги або депресії. Інші причини нейродерміту:
Нейродерміт розвивається на тлі псоріазу або атопічного дерматиту. Патологія також з'являється після укусу комахи або зміни клімату. Нейродерміт може з'явитися під час вагітності або після пологів через гормональні зміни в організмі.
Нейродерміт у дорослих характеризується появою сверблячих плям на шкірних покривах. Колір висипань може бути коричневим, червоним або сіро-жовтим. За нейродерміту вульви свербіж частіше з'являється в нічний час, під час менструації або під час статевих контактів, що знижує якість сексуального життя. За нейродерміту на ногах подразнення шкірних покривів посилюється під час носіння шкарпеток або тісного взуття. Інші симптоми нейродерміту:
За нейродерміту волосистої частини голови виникають підвищена ламкість і випадіння волосся (алопеція). Нейродерміт на обличчі може спричиняти естетичний дискомфорт. Постійний свербіж і розчісування шкірних покривів призводить до утворення ерозій або виразок, що кровоточать, і появи рубців. Приклади нейродермітів — на фото.
Нейродерміт характеризується появою на шкірних покривах бляшок — плоских новоутворень із чіткими краями, що підносяться над поверхнею шкіри. Розмір бляшок близько 3-10 сантиметрів, колір — від блідо-рожевого до бурувато-червоного.
Нейродерміт може бути лінійним (виникає в ліктьових або колінних згинах кінцівок у вигляді лінійних тріщин), депігментованим (характеризується зменшенням пігментації шкірних покривів) і гіпертрофічним (проявляється потовщенням шкіри, часто локалізується в паховій зоні). Приклад лінійного нейродерміту зображений на фото.
лінійний нейродерміт
За дифузного нейродерміту з'являється безліч вогнищ ураження, які локалізуються на голові, кінцівках і статевих органах. Дана форма патології протікає у важкій формі, часто приєднується бактеріальна інфекція і на шкірі утворюються скоринки жовтого кольору, з яких виділяється гній. На фото зображено приклад нейродерміту в дорослих.
нейродерматит у дорослих
Обмежений (вогнищевий) нейродерміт виникає на одній ділянці шкіри. Висипання і свербіж менш виражені, патологія протікає легше. За вогнищевої форми захворювання бляшки мають овальну або круглу форму, чітко відокремлені від неуражених ділянок шкірних покривів. Приклад обмеженого нейродерміту на фото.
обмежений нейродерміт
Нейродерміт у дітей частіше виникає на тлі атопічного дерматиту (запального ураження шкіри), бронхіальної астми або полінозу (алергічної реакції на квітковий пилок). Симптоми нейродерміту в дітей:
За нейродерміту через сильний свербіж дитина стає неспокійною, дратівливою, скаржиться на безсоння. Для лікування нейродерміту в дітей необхідно записатися на прийом до дерматолога.
Для діагностики нейродерміту дерматолог збирає анамнез і проводить огляд. За необхідності лікар направляє на загальний аналіз крові та бере біопсію (зразок тканини) шкіри. У разі випадіння волосся необхідна консультація трихолога. Для оцінки стану волосяного покриву голови проводиться трихоскопія.
Лікування нейродерміту включає застосування антигістамінних (протиалергійних) препаратів і засобів, що зволожують шкірні покриви. У разі приєднання бактеріальної інфекції застосовуються антибактеріальні препарати. Для швидкого лікування нейродерміту лікар може призначити мазі з глюкокортикоїдами (гормонами).
Схема лікування нейродерміту під час вагітності включає використання зволожувальних кремів і протиалергійних препаратів. Для зменшення свербежу також рекомендується прикладати прохолодні вологі серветки до уражених ділянок шкіри.
Для того, щоб запобігти прогресуванню патології, необхідно уникати тертя та розчісування бляшок, виключити контакти з алергенами та мінімізувати стресові ситуації. За нейродерміту необхідно приймати теплу ванну не частіше ніж один раз на день і не довше ніж 10 хвилин, а також регулярно стригти нігті, щоб уникнути ушкодження шкірних покривів уві сні.
Для того, щоб позбутися свербежу, дерматолог призначає протиалергійні препарати і мазі з кортикостероїдами (гормонами). Для зменшення свербежу також рекомендується прикладати вологу прохолодну серветку до уражених шкірних покривів.
У разі нейродерміту дерматолог може направити на загальний аналіз крові та взяти біопсію (зразок тканини) шкірних покривів. У разі ураження волосся необхідна консультація трихолога.
Нейродерміт не є заразним і не передається від людини до людини, тому за цієї патології не потрібно обмежувати контакти з іншими людьми.
Відмінності нейродерміту від псоріазу полягають у тому, що бляшки за нервового дерміту рожеві або бурувато-червоні, з чіткими краями та підносяться над поверхнею шкіри, а псоріатичні бляшки червоного кольору з білувато-сріблястими лусочками. При псоріазі також уражаються нігті та суглоби.
Нейродерміт небезпечний утворенням ерозій і виразок, після яких можуть залишитися шрами. При постійному розчісуванні шкірних покривів підвищується ризик приєднання бактеріальної інфекції.