Logo
0 800 30 11 77

Ботулізм: симптоми, причини та лікування

Ботулізм: симптоми, причини та лікування
Читати 20 хвилин | Створено: 17 червня 2024 | Оновлено: 17 червня 2024 | 1244 1244
Ботулізм є рідкісним захворюванням, яке, згідно з річним епідеміологічним звітом ECDC, у 2021 році було діагностовано у 82 людей, які проживають у країнах Європи. Ботулізм призводить до смерті в 5-10% випадків.

Що таке ботулізм?

Ботулізм — це захворювання, до розвитку якого призводить токсин, що виробляється бактерією Clostridium botulinum. Спори ботулізму термостійкі, поширені в навколишньому середовищі, за відсутності кисню проростають, збільшуються в розмірах і потім виділяють токсини.

Ботулотоксин блокує вивільнення ацетилхоліну — нейротрансмітера, необхідного для передачі сигналів від нервів до м'язів. У результаті розвивається м'язова слабкість і параліч, який починається з лицьових м'язів і поступово поширюється на інші частини тіла. Існує сім різних форм ботулотоксину. Типи A, B, E і F (у рідкісних випадках) спричиняють розвиток ознак ботулізму в людини, типи C, D і E — вражають тільки ссавців, птахів і риб.

Які причини ботулізму?

Поставте своє питання Інфекціоністу
«ОН Клінік»

Збудник ботулізму може міститися в ґрунті, пилу, річковій і морській воді. Також причиною ботулізму є отруєння зараженими продуктами харчування. Наприклад, на наявність клостридій ботулізму в харчових продуктах можуть вказувати вздуті консерви, пошкоджене пакування, зміна смаку та запаху.

Причиною виникнення ботулізму є інфікування організму патогенною бактерією Clostridium botulinum. Шляхи передачі ботулізму:

 • вживання зараженої їжі. Найпоширеніший шлях передачі ботулізму. Неякісні консервовані овочі, м'ясні продукти, солона риба можуть містити токсин ботулізму. Також бактерії ботулізму можуть міститися в домашній консервації, якщо не були дотримані правила приготування або зберігання банок;
 • неправильна обробка їжі. Неправильна консервація або приготування їжі (наприклад, недотримання правил щодо температури обробки продуктів) можуть сприяти появі умов для росту та розмноження бактерій ботулізму;
 • порушення правил гігієни. Передача ботулізму також можлива через контакт з патогенними бактеріями через рани або слизові оболонки. Наприклад, інфікування Clostridium botulinum можливе під час дотику до очей або рота після роботи з ґрунтом і піском у городі чи саду.

У рідкісних випадках заразитися ботулізмом можна при інфікуванні спорами повітряно-крапельним шляхом. Це можливо при техногенних аваріях або використанні ботулотоксину як біологічної зброї.

Види ботулізму

Ботулізм класифікують залежно від способу інфікування та симптомів, які спричиняє захворювання. Виділяють рановий, дитячий, ятрогенний інгаляційний ботулізм, а також кишкову токсемію.

Харчовий ботулізм

Харчовий ботулізм є найбільш поширеним, до його розвитку призводить вживання заражених продуктів. Ботулотоксин може проникнути в консервований продукт через вм'ятину, щілину або невеликий отвір у банці та розмножитися до вживання продукту в їжу. Перші симптоми ботулізму зазвичай включають болі в животі, нудоту та блювання.

C. botulinum не росте і не розмножується в кислих умовах (рН менше ніж 4,6), тому токсин не буде утворюватися в кислих продуктах. Однак низький рівень кислотності не призведе до знищення вже наявних патогенних бактерій.

За даними Центру з контролю та профілактики захворювань, найпоширенішими продуктами, що викликають ботулізм з домашніх консервів, є буряк, спаржа, кукурудза, картопля, зелена квасоля. Також ботулотоксин може міститися в копченій, солоній і ферментованій рибі та м'ясі.

Ризик росту бактерій і утворення токсину зменшується при використанні низьких температур, кислого і солоного середовища. Наприклад, для зниження ймовірності ботулізму під час консервації краще використовувати оцет. Рекомендації, які допоможуть уникнути зараження ботулізмом через харчові продукти:

 • відмова від вживання їжі зі здутих банок;
 • ретельне дотримання рецептів консервування;
 • відмова від зберігання олій, настояних на часнику і травах, за кімнатної температури;
 • дотримання чистоти робочих поверхонь, рук і посуду (особливо під час приготування м'яса та риби).

Для розігрівання продуктів рекомендується використовувати плиту або духову шафу, щоб досягти високих температур. У мікрохвильових печах краще не гріти їжу, оскільки вони не здатні повністю і рівномірно нагріти їжу.

Визначити ботулізм у консервах може бути складно, проте підозрілими є банки зі здутими або пошкодженими кришками. Ботулізм можна запідозрити при виявленні ознак несвіжої риби, які включають неприємний гнильний запах, зміну кольору і текстури продуктів. Для попередження ботулізму важливо купувати солону та копчену рибу тільки в спеціалізованих магазинах, які мають сертифікати якості на продукцію.

Під час купівлі продуктів харчування важливо дивитися на термін придатності та оцінювати цілісність упаковки. Якщо продукт здається зіпсованим, рекомендується не вживати його в їжу.

Рановий ботулізм

Бактерії Clostridium botulinum проникають у рану за її забруднення ґрунтом, пилом, інфікованою водою. Рановий ботулізм також може розвинутися за використання нестерильних голок для введення наркотичних речовин або лікарських препаратів.

Для попередження раневого ботулізму важливо правильно очищати та дотримуватися чистоти рани. Правила обробки відкритих ран:

 1. Ретельне очищення рани. Необхідно промити рану під проточною водою, щоб видалити бруд і сторонні матеріали. Для видалення видимих забруднень можна використовувати мило, проте важливо дотримуватися обережності, щоб не втерти бруд глибше в уражені тканини.
 2. Антисептична обробка. Після промивання рани потрібно нанести антисептик (наприклад, перекис водню або йод) для дезінфекції рани. Антисептики допомагають знищити бактерії та знизити ризик інфекції.
 3. Видалення сторонніх тіл. Витяг чужорідних предметів рекомендується проводити за допомогою стерильного інструменту (наприклад, пінцета).
 4. Накладення стерильної пов'язки. На рану потрібно накласти стерильну марлеву пов'язку або пластир, щоб запобігти повторному забрудненню. Міняти пов'язку потрібно щодня та в разі її намокання чи забруднення.

Не рекомендується торкатися рани немитими руками через ризик її інфікування патогенними мікроорганізмами (у тому числі Clostridium botulinum). За неможливості самостійно очистити або обробити рану необхідно звернутися по медичну допомогу.

Дитячий ботулізм

За даними Mayo Clinic, ботулізм зазвичай вражає дітей віком від двох до восьми місяців. Дитячий ботулізм розвивається під час потрапляння спор Clostridium botulinum до кишківника дитини, де вони перетворюються на активні бактерії і починають виробляти ботулінічний токсин. Найпоширенішим джерелом спор є забруднений пил або їжа.

Спори ботулізму також можуть бути присутніми в меді. Проковтування спор дітьми старшого віку та дорослими не спричиняє ботулізму, проте вживання зараженого меду дитиною, яка не досягла 12 місяців, призводить до росту спор і розмноження бактерій.

Перші ознаки ботулізму в дітей зазвичай розвиваються через 18-36 годин після потрапляння токсину в організм. Симптоми ботулізму в дитини:

 • нездатність спорожнити кишечник (закрепи);
 • дратівливість і плаксивість;
 • тихий і слабкий плач;
 • підвищена слинотеча;
 • постійна сонливість;
 • нездатність контролювати рухи голови.

За ботулізму немовля практично не рухається через дію ботулінічного токсину, який блокує передачу нервових імпульсів до м'язів. Також діти можуть відчувати труднощі під час смоктання та ковтання.

Ботулізм внаслідок вдихання

Інгаляційний ботулізм розвивається під час вдихання токсину з аерозольного джерела або за його розпилення під тиском. Зараження ботулізмом унаслідок вдихання бактерій або спор є найрідкіснішим, оскільки інфікування зазвичай відбувається внаслідок протиправних і навмисних дій інших людей (наприклад, під час акту біологічного тероризму).

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, середня смертельна доза для людини оцінюється у два нанограми ботулінічного токсину на кілограм ваги тіла, що приблизно втричі більше, ніж у випадках харчового отруєння. Після вдихання токсину симптоми зазвичай з'являються через один-три дні, однак у разі потрапляння в дихальні шляхи невеликих доз речовини перші ознаки можуть виникнути пізніше.

Ятрогенний ботулізм

Ятрогенний ботулізм виникає внаслідок медичних процедур, пов'язаних із введенням ботулінічного токсину (ботокса) в терапевтичних або косметичних цілях. Надмірна кількість введеного токсину або його неправильне застосування може призвести до системного поширення токсину та появи симптомів ботулізму. Симптоми включають м'язову слабкість, параліч, утруднене дихання і ковтання.

Кишкова токсемія дорослих

Кишкова токсемія дорослих (кишковий ботулізм) розвивається, коли спори бактерій Clostridium botulinum колонізують кишечник і починають виробляти ботулінічний токсин. У групі підвищеного ризику перебувають люди з ослабленою імунною системою, порушеною кишковою мікрофлорою, захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Також ймовірність зараження підвищується при тривалому і безконтрольному прийомі антибактеріальних препаратів.

Які симптоми ботулізму?

Патоген, який призводить до ботулізму, виробляє ботулотоксин — речовину, яка впливає на нейром'язові з'єднання, блокуючи передачу сигналів від нерва до м'яза. У результаті розвивається параліч м'язів через неможливість передавання нервових імпульсів, що регулюють рух. Тому характерною ранньою ознакою ботулізму є параліч лицьових м'язів.

Симптоми ботулізму можуть варіюватися залежно від типу ботулотоксину (наприклад, A, B, E і F) і виду захворювання (харчовий, рановий). Можливі симптоми ботулізму в дорослих:

 • навислі та опухлі повіки;
 • двоїння в очах або затуманений зір;
 • порушення мови (наприклад, нездатність виразно та чітко говорити);
 • сухість слизових оболонок ротової порожнини;
 • порушення ковтання (дисфагія);
 • утруднене дихання або задишка;
 • болі та спазми в животі;
 • нудота та блювання;
 • часті закрепи або діарея;
 • слабкість або поколювання кінцівок.

Ботулізм може проявлятися запамороченнями та епізодами втрати свідомості, які виникають через ушкодження м'язів, що контролюють рівновагу та координацію. Ознаки ботулізму наростають поступово в міру збільшення концентрації ботулотоксину в організмі. За підозри на ботулізм необхідна консультація інфекціоніста.

Як відрізнити ботулізм від отруєння?

Відрізнити ботулізм від харчового отруєння самостійно може бути складно, оскільки на ранній стадії обидва стани мають схожі симптоми. Основні відмінності інфікування ботулотоксином від отруєння представлені в таблиці.

Відмінності ботулізму від інтоксикації

Критерії

Ботулізм

Харчове отруєння

Причина

Токсин, що виробляється Clostridium botulinum

Бактерії (наприклад, Salmonella, E. coli), віруси, токсини

Інкубаційний період

12-36 годин

Від кількох годин до кількох днів

Наявність лихоманки

Зазвичай відсутня

Зазвичай наявна

Зорові порушення

Двоєння в очах, затуманений зір

Зазвичай відсутні

Проблеми з диханням

У важких випадках розвивається задишка, утруднене дихання та задуха (через параліч м'язів)

Рідко наявні

Тривалість симптомів

Від двох-чотирьох днів до кількох тижнів, за відсутності лікування можуть бути смертельними

Зазвичай кілька днів, рідко більше тижня

Дігностика

Лабораторні аналізи на наявність токсину та бактерій, електроміографія

Аналіз калу на виявлення патогену, лабораторні дослідження сечі та крові для оцінки загального стану, бактеріологічний посів

Лікування

Антитоксин, що підтримує терапія

Регідратація, спокій, іноді антибіотики

Однак складність самодіагностики ботулізму та інтоксикації також полягає в наявності специфічних ознак отруєння, які залежать від джерела інфекції (риби, м'яса, готової продукції). Наприклад, симптоми токсичного отруєння також можуть включати зміни апетиту, нападоподібні спазми в животі, зниження артеріального тиску.

Як діагностують ботулізм?

Отруєння консервами за симптомами може нагадувати синдром Гієна-Барре, інсульт, міастенію, поліомієліт, поперечний мієліт, кліщовий параліч, а також передозування опіоїдами. Тому за підозри на ботулізм лікар проводить диференціальну діагностику для постановки діагнозу.

Огляд інфекціоніста починається з аналізу симптомів і фізикального огляду, під час якого лікар оцінює стан шкірних покривів, оглядає повіки та стан м'язів. Також за підозри на ботулізм лікар збирає особистий анамнез пацієнта, запитуючи про нещодавнє вживання консервованої їжі (наприклад, варення), риби або м'яса. Діагностика ботулізму:

 • аналізи на ботулізм. Лабораторна діагностика ботулізму може включати перевірку крові, калу і блювоти на наявність токсину. Також можуть проводитися дослідження підозрілих харчових продуктів (наприклад, тушонки або риби) на предмет їх зараження ботулізмом;
 • комп'ютерна томографія головного мозку. КТ головного мозку використовується для виключення інших причин неврологічних симптомів (наприклад, інсульту, пухлин або внутрішньочерепного крововиливу). За ботулізму результати КТ зазвичай нормальні, що допомагає виключити інші патології та сфокусуватися на можливому токсичному ураженні;
 • спинномозкова пункція з аналізом спинномозкової рідини. Проводиться для виключення інфекційних захворювань центральної нервової системи (наприклад, менінгіту або енцефаліту);
 • електроенцефалограма (ЕЕГ). Використовується для оцінки електричної активності мозку і виключення порушень мозкової активності (зокрема епілепсії);
 • дослідження швидкості нервової провідності (NCVS) з електроміографією (ЕМГ). NCVS і ЕМГ оцінюють функцію нервів і м'язів. Дослідження можуть показати характерні зміни за ботулізму (порушення нервової провідності та зменшення активності м'язів).

Після встановлення діагнозу лікар підбирає необхідний протокол лікування залежно від типу ботулізму та симптомів пацієнта. Препарати, призначені для лікування ботулізму, необхідно приймати в суворій відповідності з приписами лікаря.

Методи лікування ботулізму

За ботулізму лікування спрямоване на купірування (зупинку) поширення токсину. Способи лікування ботулізму:

 • антитоксин. Використовується для лікування раневого і харчового ботулізму. Антитіла, що містяться в сироватці від ботулізму, прикріплюються до токсину, який рухається кровотоком, запобігаючи зв'язуванню токсинів із нейронами і блокуючи їхню дію на нервові клітини. Антитоксин не впливає на вже пошкоджені нерви, однак за раннього введення препарату вони можуть відновитися самостійно;
 • антибіотики. Є частиною етіотропного лікування кишкового і раневого ботулізму, антибактеріальні препарати застосовуються для боротьби з бактерією Clostridium botulinum. Шляхом пригнічення росту і розмноження бактерій антибіотики допомагають запобігти утворенню нових токсинів і скорочують тривалість хвороби;
 • штучна вентиляція легенів. Застосовується в разі розвитку в пацієнта дихальної недостатності, надає пацієнтові можливість дихати в разі паралічу м'язів дихання. Зазначений метод підтримує достатній рівень кисню в крові та запобігає ускладненням, пов'язаним із порушенням дихальної функції.

За ранового ботулізму застосовується хірургія інфікованих ран, що передбачає видалення ураженої тканини та очищення рани від патогенних мікроорганізмів для запобігання розповсюдженню токсину та прискорення загоєння. Оперативне втручання використовується в разі важких інфекцій, коли антибіотики не здатні ефективно контролювати інфекцію. Також хірургічні процедури можуть бути рекомендовані для дренування гнійних вогнищ і відновлення пошкоджених тканин.

За раннього звернення по медичну допомогу одужання зазвичай займає не більше двох тижнів. У важких випадках пацієнту може знадобитися тривала реабілітація для нормалізації всіх функцій організму.

Як надати першу допомогу за ботулізму?

За появи ознак інфікування ботулотоксином необхідно терміново викликати швидку допомогу. Перша допомога за ботулізму полягає в забезпеченні спокою та доступу до свіжого повітря. Не можна давати людині їжу та воду, а також лікарські засоби для зменшення симптомів, оскільки це може призвести до «маскування» хвороби та постановки неправильного діагнозу.

Особливості лікування ботулізму в дітей

Для лікування захворювання у дітей застосовується внутрішньовенний імуноглобулін ботулізму. За ураження дихальної системи протягом кількох тижнів використовується апарат штучної вентиляції легенів. У разі паралічу м'язів, які задіюються під час ковтання, дитині може знадобитися внутрішньовенне введення рідини або годування через зонд.

Що буде, якщо не лікувати ботулізм?

Заі неправильного або несвоєчасного лікування ботулізм призводить до поступового паралічу всіх м'язів, починаючи з обличчя та закінчуючи нижніми кінцівками. Можливі наслідки ботулізму:

 • постійна втома і виражена слабкість;
 • утруднене дихання;
 • аспіраційна пневмонія;
 • порушення роботи нервової системи.

Для попередження ускладнень важливо одразу звертатися до інфекціоніста за появи болю в животі, нудоти, блювання, порушення функції м'язів. Також для виключення ботулізму потрібно записатися на прийом до лікаря в разі виявлення ознак пошкодження банок з консервацією після вживання продукції.

Профілактика ботулізму

Згідно з даними Центру з контролю і профілактики захворювань (CDC), наразі вакцина від ботулізму відсутня. Заходи попередження харчового ботулізму:

 • охолодження приготованої їжі протягом двох годин;
 • відмова від вживання їжі з пошкоджених і здутих банок;
 • перевірка терміну придатності та цілісності упаковок перед вживанням продукту в їжу;
 • стерилізація домашніх консервів у скороварці за температури 121°C впродовж 20-100 хвилин (залежно від продукту);
 • зберігання домашніх олій, настояних на часнику і травах, у холодильнику;
 • попереднє охолодження консервів перед вживанням у їжу;
 • дотримання інструкцій зі зберігання та приготування продуктів;
 • зберігання холодних продуктів за температури нижче 5°C, а гарячих — вище 60°C;
 • поділ сирих і приготованих продуктів (для попередження перехресного забруднення);
 • використання чистої води для приготування продуктів.

Для профілактики дитячого ботулізму не можна давати дитині мед до досягнення одного року. Також вважається, що годування дитини грудьми може уповільнити розвиток захворювання за потрапляння токсину в організм.

Профілактика раневого ботулізму полягає в обробці ушкоджень шкіри антисептичними засобами та дотриманні чистоти рани. Для запобігання інфікуванню також слід використовувати стерильні голки під час виконання ін'єкцій та відмовитися від вживання наркотичних речовин. Попередити розвиток ятрогенного ботулізму допоможе виконання уколів ботокса в медичних установах.

Використання ботулотоксину (ботокса) в медицині та косметології

Ботулотоксин широко використовують як лікарський засіб у медицині та косметології. Сфери застосування ботокса для лікування захворювань:

 • мігрень. Ботулотоксин вводиться в шию і голову, блокує вивільнення нейромедіаторів, пов'язаних з появою больових сигналів. Уколи ботокса допоможуть зменшити частоту і тяжкість нападів пульсуючого головного болю;
 • гіпергідроз. Ботокс вводиться в області з підвищеним потовиділенням (наприклад, пахвові западини або долоні). Він блокує нервові імпульси, які стимулюють потові залози, що призводить до тимчасового блокування потовиділення;
 • м'язові судоми. Ботулотоксин вводять у м'язи, схильні до судомних скорочень (наприклад, у разі спастичності при церебральному паралічі або постінсультних станах). Ботокс блокує нервово-м'язові з'єднання, зменшуючи рухові обмеження.

Ботокс впливає на шкіру, блокуючи нервові сигнали до м'язів, що тимчасово паралізує їхнє скорочення. Коли м'язи, відповідальні за формування зморшок, паралізуються, шкіра над ними розгладжується. Це призводить до зменшення глибини зморшок, створює візуальний ефект гладкості та молодості шкіри.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Інфектологія в ОН Клінік Харків Ярослава Мудрого

Ботулізм: симптоми, причини та лікування - Кацапов Дмитро Володимирович
Кацапов Дмитро Володимирович
ОН Клінік Харків Ярослава Мудрого
вул. Ярослава Мудрого, 30а
м. Ярослава Мудрого
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 18:00
Сб: 9:00 - 16:00
Нд: 9:00 - 13:00

Популярні питання

1. Скільки днів тримається температура при отруєнні?

При харчовому отруєнні температура може перевищувати 38°C, зазвичай тримається впродовж 12-24 годин. Підвищення температури не є типовим симптомом ботулізму, проте лихоманка може розвинутися в рідкісних випадках (наприклад, у разі інфікування рани патогенною бактерією).

2. За якої температури гине ботулізм?

Бактерія С. Botulinum та її спори можуть виживати за звичайних температур готування, проте сам ботулінічний токсин гине за температури 85°C (185°F) протягом п'яти хвилин. Для знищення спор потрібна більш висока температура, що досягається при використанні парового стерилізатора, який підтримує температуру близько 121°C (250°F) під тиском протягом не менше 20 хвилин. Безперервне кип'ятіння протягом 10 хвилин також допоможе позбутися бактерій і спор ботулізму.

3. Вживання яких харчових продуктів найчастіше призводить до виникнення ботулізму?

Ботулізм зазвичай пов'язаний з вживанням консервованих або вакуумованих продуктів, у яких бактерія Clostridium botulinum може розмножуватися і виробляти токсини. Наприклад, неправильно консервовані овочі, м'ясні продукти, домашні консерви та мариновані страви можуть бути потенційними джерелами ботулізму.

4. Чи гине ботулізм у морозилці?

Температура в морозильній камері зазвичай підтримується на рівні близько -18°C (0°F). Низькі температури можуть уповільнити ріст і розмноження Clostridium botulinum, проте не знищують бактерії ботулізму та їхні спори. При підвищенні температури (наприклад, під час розморожування продуктів) створюються сприятливі умови для розмноження палички ботулізму та активного виділення токсину. У результаті під час вживання заражених продуктів у їжу підвищується ризик розвитку інфекційного отруєння і виникнення botulism.

5. Чого «боїться» ботулізм?

Ботулізм «боїться» антитоксину, який діє шляхом «зв'язування» з ботулотоксином і блокує його здатність впливати на нервові клітини, запобігаючи розвитку неврологічних симптомів. Також бактерії Clostridium botulinum знищуються під впливом високих температур.

6. Через скільки проявляються симптоми ботулізму?

Перші ознаки ботулізму у дорослих зазвичай з'являються впродовж 12-36 годин. Однак інкубаційний період ботулізму становить від чотирьох годин до восьми днів.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Ботулізм: симптоми, причини та лікування
Лікар-інфекціоніст. Кандидат медичних наук. Вища категорія.
Ботулізм: симптоми, причини та лікування
Лікар-інфекціоніст, гепатолог. Вища категорія.

Консультація лікаря-інфекціоніста по лікуванню ботулізму та інших інфекційних захворювать

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Валерій 1 тиждень тому
Доброго дня, вчора ми з дружиною з'їли рибу, практично одразу відчули дивні тягнучі болі в животі. Підкажіть, які ще симптоми можуть вказувати на отруєння рибою? Чи завжди отруєння рибою спричинене ботулізмом?
Відповісти
Добрий день, симптоми отруєння рибою можуть варіюватися залежно від типу токсину, присутнього в рибі. Ознаки можуть включати нудоту, блювоту, діарею, абдомінальні спазми, головний біль і слабкість. Крім Clostridium botulinum, що спричиняє ботулізм, отруєння рибою може бути спричинене бактеріями роду Salmonella, Escherichia coli або Vibrio, які можуть бути присутніми в неякісній або неправильно приготовленій рибі. Також у разі неправильного зберігання в рибі може утворюватися гістамін, що призводить до отруєння.
Семен 2 тижні тому
Добрий день, я часто ловлю і солю рибу сам, ніколи раніше я не замислювався про можливі наслідки. Скажіть, як вбити ботулізм у рибі? Чи обов'язково її нагрівати до певної температури?
Відповісти
Доброго дня, для безпечної обробки солоної риби і знищення можливого ботулізму рекомендується дотримуватися певних процедур. Важливо правильно підготувати рибу, включно з її обробкою сіллю та зберіганням відповідно до рекомендацій. Хоча традиційно соління вважається хорошим методом знищення ботулізму, нагрівання риби до високої внутрішньої температури може забезпечити додаткову безпеку, особливо під час тривалого зберігання.
Анастасія 4 тижні тому
Добрий день, я рідко вживаю консервовані або мариновані продукти в їжу. Однак розумію, що ці продукти є не єдиними потенційними джерелами ботулізму. Скажіть, де точно немає ботулізму?
Відповісти
Вітаю, ботулізм може бути присутнім у продуктах, які консервуються або зберігаються в умовах, сприятливих для розвитку бактерій. Однак, на відміну від м'ясних і овочевих консервів, продукти, що містять високу кислотність (наприклад, фрукти і соки) рідко стають джерелом ботулізму, оскільки кислота створює несприятливе середовище для розмноження бактерії Clostridium botulinum. Продукти, що пройшли достатню термічну обробку перед вживанням, зазвичай також не становлять ризику зараження ботулізмом. Ботулізму також немає у свіжих овочах, фруктах і зелені, тому їх вживання в їжу зазвичай безпечне.
Володимир 1 місяць тому
Доброго дня, у мене вдома дуже багато рибних консервів, які мають нормальний термін придатності та візуально виглядають нормальними. Однак я б хотів підстрахуватися і знизити ризик зараження ботулізмом до нуля. Можете розповісти, як вбити ботулізм у консервах?
Відповісти
Добрий день, процес знищення ботулізму в покупних рибних консервах зазвичай відбувається під час виробництва. Виробники використовують високі температури і тиск під час консервування, щоб знищити бактерії та їхні спори. Також багато рибних консервів містять консерванти (сіль або кислоти), які допомагають запобігти розмноженню бактерії Clostridium botulinum і забезпечити безпеку продукту. Однак важливо дотримуватися інструкцій зі зберігання та вживання продукту, щоб мінімізувати ризик зараження.
Тетяна 1 місяць тому
Доброго дня, моя мама і бабуся постійно консервують продукти, тому, прочитавши статтю, я злякалася. Мої побоювання пов'язані з тим, що консервацію проводять за старими рецептами, під час їх складання люди, напевно, і не чули про ботулізм. Підкажіть, які ознаки можуть вказувати на наявність ботулізму в банці?
Відповісти
Вітаю, ознаки, що вказують на можливу наявність ботулізму в консервованих банках, можуть включати здуття або випинання кришки, білу або зелену плісняву, а також незвичний запах або зміни кольору вмісту. Під час відкриття банки також можна помітити дивний шиплячий звук, що може свідчити про газові утворення, типові для процесу розкладання, пов'язаного з бактерією ботулізму.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.

Не пропустіть оновлення від нас!

Обмінюємо email на корисну інформацію про ваше здоров’я. Нас читають понад 100 000 користувачів щомісяця. Приєднуйтесь і ви!
Підписуйтесь на наші соцмережі та вигравайте 1000 грн