Шкідливо читати в туалеті чи ні?

Шкідливо читати в туалеті чи ні?
Читати 6 хвилин | Опубліковано: 20 December 2019 | Перегляди 11181
Читання в туалеті - шкода чи користь? Довге сидіння на унітазі може бути причиною запору? А геморою? Відповіді у статті.

Ранок людини починається з відвідування туалетної кімнати. Щоденні повноцінні випорожнення - це природно і важливо для гарного самопочуття. Впродовж дня 5-8 раз люди ходять до вбиральні, із них один раз - для дефекації. Зазвичай, процес дефекації триває 3-5 хвилин - цього достатньо для задоволення природної потреби. Але багато людей проводять у туалеті по 30-40 хвилин, не підозрюючи, що це може бути вкрай шкідливо для здоров’я. Беручи з собою книжку, журнал, або гаджети можна засидітись у вбиральні надовго.

Звичка читати в туалеті не є корисною не тільки для здоров’я, а й з точки зору гігієни. До того ж, витрачати кілька годин на день в туалеті – не найкращий спосіб провести час. Чому з’явилася така звичка і наскільки вона шкідлива для здоров’я ви дізнаєтесь з цієї статті.

Чому в туалеті хочеться почитати?

Поціновувачів засидітися в туалеті за книгою або спілкуванням в інстаграмі багато. Світ навколо змінюється дуже швидко, щохвилини трапляються цікаві або значущі події світового чи особистого масштабу. Сучасна людина знаходиться в інформаційному потоці і звикає до безперервного отримання інформації. Неважливо це телебачення, гаджети чи книга, розум не звик нудьгувати і потребує постійної роботи. Тому вимушена пауза під час походу до туалету сприймається некомфортно.

Беручи із собою книгу або смартфон людина заповнює інформаційну порожнечу і відволікається від задоволення фізіологічних потреб, роблячи цей процес більш приємним та менш травматичним. Також багато людей впродовж дня можуть усамітнитися лише у вбиральні, тому, намагаючись провести цей час із користю беруть з собою книгу або журнал.

Звичка читати в туалеті - шкода чи користь

Лікарі застерігають: довге сидіння на унітазі може викликати проблеми з судинами прямої кишки та ніг. Також користування книгами та гаджетами, які побували у вбиральні несе загрозу зараження шкідливими мікроорганізмами, які можуть потрапляти з забруднених предметів на руки, обличчя, стравохід та викликати кишкові інфекції.

Чому не можна читати в туалеті?

Довге сидіння в туалеті розповсюджене явище. Хтось не може відірватися від улюбленої книжки або від нового посту в соцмережах, а дехто ховається у вбиральні, щоб побути наодинці зі своїми думками. І замість 3-5 хвилин, які б ви мали проводити на унітазі, проходить 15-20, а інколи й 30-40 хвилин. Лікарі зазначають, якщо сидіти на унітазі більше, ніж 5 хвилин при кожному випорожненні, ця звичка може призвести до багатьох проблем зі здоров’ям. Насамперед довге сидіння на унітазі викликає напругу м’язів живота та зростання навантаження на внутрішні органи, що викликає запори та геморой. Є й інші проблеми:

 • через тривале сидіння в туалеті порушується структура слизової прямої кишки, що може призвести до її випадіння;
 • зараження шкідливими мікроорганізмами. На книги, журнали та гаджети, які використовуються у туалеті потрапляє багато патогенних мікробів. Після миття рук, знову торкаючись забруднених поверхонь і патогени переносяться на оточуючі предмети, обличчя, продукти харчування, що може викликати складні кишкові розлади;
 • передавлювання сідничного нерва – головна причина оніміння в ногах. Регулярне  порушення кровообігу у нижніх кінцівках та органах малого тазу призводить до варикозної хвороби і лімфостазу.

Якщо немає проблем зі випорожненням, лікарі рекомендують сидіти на унітазі не більше 3-5 хвилин. А для читання книжок та серфінгу соцмережами використовувати інші місця і час.

Читання в туалеті - причина запору?

Коли існує проблема запору, читання в туалеті відволікає, а не допомагає вирішувати проблему. Окрім того, тривале сидіння на унітазі може призвести до порушення чутливості ампули прямої кишки, яка відповідає за позиви до дефекації. Позиви слабшають, кал накопичується і стає твердим, що ускладнює випорожнення.

Важливі складові дефекації – розслаблення і зосередженість на процесі випорожнення. Якщо виникає запор, не треба тужитися. Необхідно заспокоїтись і зосередитись на своїх відчуттях. Надмірне напруження прямої кишки може призвести до тріщини анусу та геморою.

Закреп – це затримка дефекації більше, ніж на 2 доби. До нього призводять:

 • незбалансований раціон харчування;
 • нестача рідини в організмі;
 • малорухливий спосіб життя;
 • стримання позивів до туалету;
 • психологічні проблеми.

Інколи закреп - це побічний ефект від прийому ліків, в такому разі необхідно порадитися з проктологом щодо засобів, які допоможуть налагодити дефекацію.

В інших випадках для запобігання запору необхідно:

 • вживати більше продуктів, багатих на клітковину: свіжих овочів та фруктів, каш із цільного зерна;
 • зменшити кількість білку в їжі (м’яса, яєць), та здоби із муки дрібного помелу;
 • випивати достатню кількість чистої води (1,5-2 л на день);
 • вести рухливий спосіб життя, він сприяє перистальтиці кишківника;
 • не подавляти позиви до туалету, намагатися здійснити випорожнення відразу після того, як відчуєте в цьому потребу;
 • прийняти позу, яка допоможе легше випорожнитись - навприсядки.

Геморой і довге сидіння на унітазі - чи є зв'язок

Фізіологічною для випорожнення людини є поза «орла», коли ви сидите навприсядки. Така поза передбачена у багатьох громадських туалетах, де встановлений підлоговий унітаз. Саме при такому положенні запірні сфінктери прямого кишківника повністю розкриваються, що сприяє легкому випорожненню: калові маси максимально швидко та в повному обсязі виходять з нижнього відділу прямої кишки.

Положення, в якому знаходиться людина, сидячи на унітазі не є природним для випорожнення. Тривале знаходження в такому положенні викликає сильне напруження м’язів черевної порожнини та створення тиску на кишківник, що призводить до збільшення гемороїдальних вузлів, згодом з’являються свербіння, біль і кровотеча. Можливе розвинення тромбозу вен прямої кишки і геморою. Тому лікарі не радять сидіти в туалеті довше, ніж потрібно.

Мікроби в туалеті

Вбиральня – місце, де багато фекальних бактерій. Для того, щоб убезпечити себе від впливу шкідливих мікроорганізмів, достатньо дотримуватись нескладних правил гігієни:

 • перед зливанням води обов’язково закривати кришку унітазу, інакше під впливом водяного струменя мікроби з фекалій піднімаються у повітря і потрапляють на всі навколишні предмети;
 • небезпечними місцями є ручки дверей та кнопка зливу, саме їх торкаються відвідувачі туалету; 
 • необхідно ретельно мити руки після відвідування  вбиральні, добре їх намилюючи;
 • витиратися краще паперовими рушниками, фени і сушки мають вологе та тепле середовище, в якому створюються сприятливі умови для зростання колоній шкідливих мікроорганізмів.

На книгах, журналах та гаджетах, якими користувалися у вбиральні, залишається безліч мікробів. Руки після відвідування туалету люди миють, а речі – ні. Отже, мікроби з унітазу знову потрапляють до рук, а згодом і до обличчя та продуктів харчування.

Досліди, проведені американськими вченими показали, що на смартфонах накопичуються в десятки більше хвороботворних бактерій, ніж під обідком унітазу. Тому краще використовувати туалетну кімнату за її прямим призначенням і залишати книги, журнали та гаджети у більш безпечному для них місці.

Рейтинг статті:
0 з 5 на основі 0 оцінки
Шкідливо читати в туалеті чи ні?
Хірург-проктолог. Вища категорія з хірургії. Стаж роботи 23 роки.

Задайте своє питання проктологу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: