Як розпізнати серцевий напад?

Серцевий напад може виникнути раптово і в будь-якому віці. Однак медики кажуть, що насамперед у групі ризику знаходяться чоловіки старші за 45 років і жінки після 55 років. У цій віковій групі ймовірність настання блокування серцевого м'яза збільшують куріння і ожиріння. Також причиною розвитку патології може бути малорухливий спосіб життя і недоліковані хронічні захворювання.
Серцевий напад — це патологічний стан, за якого відбувається блокування серцевого м'яза спазмом або тромбом, внаслідок чого порушується кровопостачання. Серцевий напад та інфаркт — це одне і те саме.
Як розпізнати серцевий напад за ознаками? Напад буває безбольовий або з характерними вираженими симптомами, до яких належать:
Більшість серцевих нападів пов'язані з дискомфортом у центрі грудної клітини, який триває понад кілька хвилин. Неприємні відчуття можуть викликати почуття сорому або тиску, а також супроводжуватися больовим синдромом ріжучого, пронизливого, ниючого або колючого характеру. Якщо поруч немає тих, хто може надати першу допомогу до приїзду швидкої, необхідно надати самодопомогу за серцевого нападу. Не панікуйте, прийміть положення сидячи або лежачи, намагайтеся контролювати дихання, а якщо можливо — забезпечте доступ до водних потоків свіжого повітря (відкрийте кватирку, вікно, двері). Зміна пози не знімає больових відчуттів, намагайтеся не робити зайвих рухів.
Симптоми інфаркту міокарда можуть залишитися непоміченими та не завжди проявляються болем у грудях, задишкою і почуттям страху. Деякі люди кажуть, що в цей час мали відчуття, схожі на розлад шлунка та інші симптоми поганого самопочуття (біль у шиї або плечі, утруднене дихання, слабкість, запаморочення). У цих випадках діагноз підтверджувався тільки після комплексного обстеження пацієнта.
Перша допомога за серцевої недостатності повинна бути надана людині відразу після настання тривожних сигналів:
Проблеми з серцем діагностують за рідкісними, періодично або постійно повторюваними неприємними відчуттями, що виникають в області серця. Нерідко їх супроводжують супутні ознаки поганого самопочуття: млявість, розбитість, головний біль, нестача повітря, прискорений пульс, набряклість у різних частинах тіла. У сукупності це може говорити про маркери багатьох захворювань серцево-судинної системи. За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров'я, понад 80% випадків смертей відбувається внаслідок розвитку серцево-судинних захворювань у чоловіків і жінок.
За виникнення хоча б двох-трьох повторюваних у певний проміжок часу симптомів, необхідно звертатися до терапевта або кардіолога для встановлення причини. Насамперед звертатися по медичну допомогу потрібно людям, що перебувають у групі ризику: до них належать ті, у кого діагностовано проблеми з судинами, вагою, обміном речовин, а також з органами дихання.
Часто інфаркт міокарда та інші хвороби серця пов'язані з несвоєчасним зверненням людини до лікаря на тлі повторення одних і тих самих симптомів, які періодично зникають. Ведення нездорового способу життя та шкідливі звички збільшують ризик виникнення проблем із серцем, особливо серцевого нападу. Наприклад, курці більше схильні до видів інфаркту міокарда, ніж люди, які не курять.
Лікарі не можуть пропустити перші симптоми серцевого нападу. Ігнорування поганого самопочуття і відмова від відвідування лікаря може призвести до розвитку ускладнень або до смерті, особливо коли у людини є хронічні захворювання.
Причини серцевого нападу можуть бути різними. Нерідко його викликає одночасна дія кількох чинників (алкоголізм, стрес, аутоімунні розлади, патології щитоподібної залози, спадкові хвороби).
Після серцевого нападу можна нормалізувати роботу серця, однак не можна відновити клітини, які втратили працездатність. Це стосується і випадків, коли людині надана своєчасна перша допомога за серцевого нападу. Однак вчені говорять про можливість відновлення відмерлих серцевих тканин за допомогою регенеративної медицини. Досягти цього планують завдяки стовбуровим клітинам, які вводять в область серця, внаслідок чого можна запустити процес регенерації пошкоджених серцевих тканин.
Існує два типи ускладнень, які можуть виникнути після серцевого нападу: ті, які відбуваються практично відразу і ті, які відбуваються після (у наступні дні, через тиждень і навіть місяць).
До ускладнень, що відбувається відразу після серцевого нападу, належать:
До ускладнень, які виникають після інфаркту, належать:
Не всі болі в грудях свідчать про те, що це симптоми серцевого нападу. Іноді за серцевого нападу люди можуть відчувати біль у шиї, плечах, в області живота або спини. Однак такі болі можуть говорити і про захворювання опорно-рухового апарату або травної системи.
Як визначити біль у серці? Необхідно оцінити його характер, частоту та місце локалізації. За часто повторюваних болів потрібно обов'язково відвідати лікаря-кардіолога для встановлення діагнозу (спазм серцевого м'яза, тахікардія, міокардит).
Колючий, давлячий або ріжучий біль у серці відрізняється від невралгії своєю тривалістю. У більшості випадків серцеві болі є нетривалими, а біль за невралгії можуть тривати понад добу.
Після серцевого нападу потрібно уникати стресів і важких фізичних навантажень, проводити час на свіжому повітрі, а також стежити за раціоном харчування. Чим раніше людина починає проходити реабілітацію, тим більше шансів на відновлення. Досягнення медицини дають можливість подолати негативні для здоров'я наслідки більшості серцевих нападів різного ступеня тяжкості. Важливе значення для одужання має те, як швидко потерпілому була надана допомога в перші години після нападу.
Якщо у людини в анамнезі були зафіксовані серцеві напади, необхідно дотримуватися всіх вказівок лікаря і правил здорового способу життя.
Заходи профілактики інфаркту міокарда передбачають спокійний і розмірений ритм життя, роботу над урівноваженим психологічним станом, відмова від бурхливого інтимного життя і активного спорту.