Як правильно користуватися тампонами під час місячних?

Для попередження протікання менструальної крові існують різні види засобів особистої гігієни (тампони, прокладки, менструальні чаші).
З початком підліткового періоду у дівчаток з'являється волосся на лобку, підвищується активність потових залоз і настає менструація. Правильна інтимна гігієна підлітка дає змогу запобігти розмноженню бактерій, появі неприємного запаху і запалення статевих органів.
Під час місячних необхідно підмиватися щонайменше три-чотири рази на день: мити статеві органи потрібно в напрямку спереду назад (від лобка до анального отвору), щоб мікроорганізми із заднього проходу не потрапили в піхву. Вода має бути теплою, проточною. Після гігієнічних процедур достатньо акуратно промокнути шкірні покриви сухим рушником. Інші правила гігієни під час місячних:
Важливо контролювати тривалість менструального циклу: нерегулярні менструації можуть бути ознакою гінекологічних (ендометріозу, поліпів, лейоміоми) або ендокринних (цукрового діабету, патологій щитоподібної залози) захворювань. Для профілактики та своєчасної діагностики захворювань статевих органів необхідно щорічно проходити огляд у гінеколога.
Тампони — це засіб жіночої гігієни у вигляді невеликого валика циліндричної форми, що вводиться в піхву і вбирає менструальну кров. Переваги використання тампонів включають менший ризик протікань і можливість вести активний спосіб життя (займатися спортом, танцювати, плавати) під час місячних.
Існують тампони різних розмірів і ступеня поглинання (абсорбції), що дає змогу підібрати засоби особистої гігієни з урахуванням індивідуальних потреб та інтенсивності виділень. Залежно від зовнішнього вигляду, існують такі види тампонів:
Органічні тампони складаються з натуральних компонентів і є гіпоалергенними, біорозкладними. Для правильного підбору розміру і виду тампона можна записатися на консультацію гінеколога.
На упаковці тампонів вказується кількість крапель: що більше крапель, то більше виділень тампон може увібрати. Засоби легкого поглинання (дві-три краплі) використовують у разі не рясних менструацій, а також у перші й останні дні менструального циклу. Тампони з «супер» (чотири-п'ять крапель) або «супер-плюс» (шість-вісім крапель) поглинанням більші за розміром і підходять у разі виражених кровотеч.
Розміри тампонів за краплями
Тампони безпечні для незайманих, оскільки дівоча пліва досить еластична і пошкодити її засобами особистої гігієни вкрай складно. Для більшого комфорту під час перших використань рекомендується обирати міні-тампони, які коротші та вужчі за стандартні засоби особистої гігієни і відповідають легкому поглинанню (дві краплі).
Тампон вводиться всередину піхви, де він поступово розширюється, вбираючи менструальну кров. Техніка введення тампона:
Миття рук
Розпакування тампона
Введення тампона
Виймання тампона
Для того, щоб правильно дістати тампон, потрібно вимити руки, розслабитися і легко потягнути за нитку. Щоб дістати тампони без мотузки, необхідно ввести палець у піхву і злегка потягнути засіб особистої гігієни за спеціальний проріз.
Засіб особистої гігієни необхідно міняти в міру його «заповнення» менструальною кров'ю. Для того, щоб зрозуміти, що тампон повний, можна злегка потягнути за шнур повернення: якщо тампон рухається, потрібно його витягнути і замінити, якщо не рухається — немає потреби в заміні.
Тампон слід вводити на глибину чотири-сім сантиметрів: засіб особистої гігієни має розташовуватися в середній третині піхви, за умови правильного введення він не повинен відчуватися. Відчуття дискомфорту може виникнути через неправильно підібраний розмір або неповне введення засобу особистої гігієни в піхву.
Носити тампон можна від чотирьох до восьми годин. У разі тривалішого використання засобів особистої гігієни створюється сприятливе середовище для розмноження бактерій і збільшується ризик розвитку інфекції. Не слід часто (кожні одну-дві години) міняти тампони без потреби, оскільки може виникнути подразнення слизової оболонки або порушення балансу мікрофлори піхви.
Синдром токсичного шоку — це виражена інтоксикація організму, яка з'являється через тривале використання тампона. У результаті в піхві виникають сприятливі умови для росту та розмноження бактерій, які виділяють токсин. Симптоми синдрому токсичного шоку:
Синдром токсичного шоку виникає рідко (приблизно у трьох-чотирьох жінок зі 100 тисяч, які користуються тампонами), однак відсутність своєчасного лікування може призвести до ниркової недостатності та летального результату. Для запобігання розвитку інтоксикації потрібно регулярно міняти тампони. За появи ознак токсичного шоку від тампона слід самостійно дістати тампон і терміново звернутися по медичну допомогу до гінеколога. Лікар проведе огляд і призначить антибактеріальну терапію.
Протягом перших двох-трьох днів після медикаментозного аборту не рекомендується використовувати тампони, оскільки можливий розвиток інфекції. Замінити тампони можна на прокладки.
Не рекомендується займатися сексом із тампоном. Під час статевого акту тампон може зміститися, викликати дискомфорт або пошкодити слизову оболонку піхви.
З тампоном можна ходити в туалет. Засіб особистої гігієни вводиться в піхву і не заважає сечовипусканню і дефекації.
Вставляти тампон може бути боляче через сильне напруження м'язів піхви, неправильний напрямок введення або великий розмір тампона. Для запобігання дискомфорту необхідно розслабитися, зайняти зручну позу і підібрати правильний розмір засобу особистої гігієни.
Кількість крапель вказується на упаковці. Що більше крапель, то більше виділень тампон може ввібрати.
Незайманим дівчатам можна використовувати тампони: дівоча пліва еластична і не ушкоджується при введенні засобів особистої гігієни в піхву. Для попередження дискомфорту рекомендується використовувати тампони невеликого розміру.