Перша допомога дитині перед приїздом швидкої допомоги

Перша допомога дитині перед приїздом швидкої допомоги
Читати 6 хвилин | Опубліковано: 07 December 2021 | Перегляди 3989
Перша медична допомога дитині необхідна за болю в животі, блювоти та нудоти, сонячного удару і переохолодження.

Надання першої допомоги дітям допоможе запобігти посиленню ознак поганого самопочуття і полегшити загальний стан здоров'я.

Підвищення температури або гарячка

Гарячка у дитини може вказувати на бронхіт, пневмонію, грип, інфекції нирок або сечовивідних шляхів, вушні інфекції (мастоїдит, холестеатому). Температура може підвищитися за вітряної віспи, харчового отруєння і сильної алергічної реакції. Перша медична допомога дітям під час лихоманки:

 1. Одягніть дитину в легкий одяг і накрийте її легким простирадлом.
 2. Давайте пити велику кількість води.

Під час лихоманки не можна давати дитині лікарські препарати без попередньої консультації з педіатром. За високої температури не потрібно кутати дитину, використовувати холодні ванни чи компреси для охолодження організму.

Якщо дитину нудить

Нудота у дитини без блювоти може вказувати на морську хворобу (захитування в колясці, транспорті). Інші причини нудоти у дитини:

 • харчова непереносимість;
 • прийом лікарських засобів на голодний шлунок;
 • травми голови;
 • харчове отруєння.

Перша допомога дитині за нудоти відрізнятиметься залежно від її причини. Якщо нудота у дитини викликана захитуванням, то потрібно тримати голову нерухомо, не читати і не використовувати електронні пристрої в дорозі (можуть погіршити стан). Також потрібно відкрити вікно та дати дитині можливість подихати свіжим повітрям.

За нудоти без блювоти, пов'язаної з харчовим отруєнням, необхідно забезпечити спокій дитині та давати пити багато води. Позбутися нудоти у дітей також допомагає розсмоктування солодких льодяників.

Перша допомога дитині за блювання

Блювота у дитини може вказувати на переїдання, харчову інтоксикацію, гастроентерит (шлунковий грип), харчову алергію або апендицит. Можливі причини блювоти жовчю у дитини:

Блювота кров'ю в дитини може вказувати на виразку шлунка або гастрит (домішки крові у блюванні з'являються у разі пошкодження кислотою виразкової артерії), рак стравоходу або шлунка, внутрішня кровотеча. За виявлення домішок крові у блювоті потрібно негайно викликати швидку допомогу.

За блювання у дитини, викликаного харчовим отруєнням, потрібно давати пити велику кількість води маленькими ковтками. У разі блювання потрібно покласти дитину на бік, щоб запобігти попаданню блювотних мас у дихальні шляхи. Не потрібно змушувати дитину їсти, якщо вона не хоче. З появою апетиту дитині можна давати крекери чи простий хліб.

У дитини болить живіт

Біль у животі у дитини може вказувати на розлад шлунка чи харчову інтоксикацію. Інші причини болю у животі у дітей:

Гострий біль, що тягне, в животі в області пупка у дитини, який посилюється під час кашлю і розтягнення, вказує на грижу. Біль у пупці може з'являтися внаслідок хвороби Крона, розладу шлунка, апендициту і виразкової хвороби шлунка.

Що робити, якщо у дитини рідкий стул

Рідкий стул у дитини може вказувати на харчове отруєння. Інші причини рідкого випорожнення:

 • гастроентерит;
 • харчова алергія;
 • безконтрольний прийом антибіотиків (подразнює слизову оболонку шлунка);
 • запальне захворювання кишківника.

Рідке випорожнення у немовлят може бути викликане потраплянням в організм дитини бактерій (сальмонели), вірусів (ротавірусів) або паразитів (лямблії). Причинами проносу, що повторюється, у немовляти можуть бути непереносимість лактози або алергія на молоко.

Зелений пронос може вказувати на дисбаланс переднього і заднього молока у дитини, яка знаходиться на грудному вигодовуванні, непереносимість їжі в раціоні матері або алергію. Жовтий пронос у дитини може з'являтися за целіакії (непереносимості глютена), захворювань підшлункової залози (муковісцидозу, панкреатиту), хвороб жовчного міхура.

Невідкладна допомога дитині необхідна за діареї, що супроводжується лихоманкою, сплутаною свідомістю, утрудненим диханням, болем у животі та блювотою. Якщо у дитини пронос із кров'ю або домішками гною, потрібно також викликати швидку допомогу.

Що робити за сонячного удару

Сонячний удар — стан, що розвивається в разі перегріву (через перебування дитини в машині влітку, інтенсивну фізичну активність у спекотний день без головного убору). Симптоми сонячного удару у дитини:

 • головний біль та запаморочення;
 • сплутаність свідомості;
 • судоми у нижніх і верхніх кінцівках;
 • відсутність потовиділення;
 • сильна спрага;
 • суха, гаряча та почервоніла шкіра;
 • млявість, апатія та підвищена втома;
 • втрата свідомості.

За теплового удару у дитини може бути прискорене дихання та серцебиття. Температура тіла під час сильного перегрівання підвищується вище за 40°C.

Допомогу за сонячного удару потрібно надати дитині до приїзду швидкої. Перша допомога за теплового удару:

 1. Перемістіть дитину в прохолодне місце (під дерево, у приміщення).
 2. Укладіть її на підлогу або землю і підніміть ноги.
 3. Охолодіть шкіру. Для зниження температури тіла дитини можна використовувати обмахування віялом, холодні компреси в області шиї та пахвових западин, обприскування та протирання шкіри прохолодною водою.
 4. Давайте дитині багато води до приїзду швидкої допомоги.

Якщо у дитини почалося блювання, поверніть її на бік для запобігання потраплянню блювотних мас у дихальні шляхи. Правильно надана перша допомога за сонячного удару допоможе полегшити стан дитини та уникнути ускладнень. Наслідками сонячного удару в дітей можуть бути загальний дискомфорт, слабкість, нудота і блювота.

Що робити, якщо дитина переохолодилася?

Переохолодження в дітей (гіпотермія) розвивається у разі тривалого впливу низьких температур на організм. За гіпотермії організм втрачає тепло швидше, ніж виробляє його. Симптоми переохолодження:

 • тремтіння;
 • суха, холодна та бліда шкіра;
 • синюшність шкіри та губ;
 • невиразне мовлення;
 • повільне та поверхневе дихання;
 • підвищена втома;
 • слабкий пульс;
 • сильна сонливість.

На переохолодження у маленької дитини можуть вказувати почервоніння шкіри, холодні на дотик руки, ноги, щоки та ніс. Якщо дитина замерзла, вона може здаватися сонною і тихою, відмовлятися від їжі.

За виявлення симптомів переохолодження необхідно надати першу допомогу. Якщо дитина замерзла на вулиці, потрібно швидко повернутися в тепле приміщення. З дитини потрібно швидко зняти мокрий одяг, переодягнути та загорнути у теплу ковдру або плед. Дитині також потрібно дати випити теплий напій та з'їсти трохи солодкої їжі (швидкі вуглеводи допомагають заповнити енергію та прискорити вироблення тепла організмом).

У дитини утруднене дихання (задишка)

Задишка в дітей може з'являтися за сильних фізичних навантажень, через тривалий плач, страх чи занепокоєння (є нормальним явищем). Інші причини задишки у дітей:

 • вірусні (круп, бронхіоліт) чи бактеріальні (пневмонія, тонзиліт) інфекції;
 • алергічні реакції;
 • астма;
 • вдихання сигаретного диму;
 • закупорка дихальних шляхів стороннім тілом (продуктом харчування, іграшкою або невеликим предметом).

Часте дихання у дитини може супроводжуватися нежиттю або закладеністю носа, болем у горлі, кашлем, виділенням мокротиння жовтого, коричневого або зеленого кольору, головним або м'язовим болем. За утрудненого дихання у дитини також може збільшуватися температура тіла.

Викликати швидку допомогу за порушень дихання у дітей необхідно у разі появи блідості або синюшності шкіри, губ та язика, втягування живота за кожного вдиху. Часте дихання у дітей може також супроводжуватися хрюканням під час видиху і розширенням ніздрів під час вдиху (вказує на необхідність докладання зусиль для дихання).

Популярні питання

1. Від чого утруднене дихання у дитини?

Утруднене дихання у дитини може виникнути за тривалих фізичних навантажень, занепокоєння чи страху. Задишка може бути симптомом алергічної реакції, крупу, бронхіту або пневмонії.

2. Як розпізнати сонячний удар у дитини?

Сонячний удар у дитини проявляється запамороченням, сильним головним болем, сплутаністю свідомості, високою температурою (вище 40°C) та судомами. Щоб розпізнати сонячний удар, потрібно доторкнутися до шкіри дитини (за теплового удару шкіра липка, гаряча і почервоніла). Дитина стає млявою, примхливою і сонною.

3. Чим небезпечний рідкий стул у дитини?

Тривалий пронос у дитини може призвести до зневоднення. На втрату води та електролітів (хлориду, натрію, бікарбонату та калію) можуть вказувати млявість, запалі очі, занепокоєння, дратівливість і сильна спрага.

4. Що робити у разі блювання у дитини?

Зупинити блювання у дитини можна за допомогою приготованого на основі лимона та лайма напою, розведеного соку або шматочка льоду. За блювання у дитини потрібно давати їй пити маленькими ковтками охолоджену кип'ячену воду для запобігання зневодненню.

5. Як збити підвищену температуру у дитини?

Збивати підвищену температуру тіла за допомогою лікарських засобів можна лише після консультації з педіатром. За лихоманки потрібно переодягнути дитину у легкий одяг (зайвий одяг затримує тепло тіла та сприяє підвищенню температури), давати пити воду у великій кількості.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 3 оцінок
Перша допомога дитині перед приїздом швидкої допомоги
Лікар невідкладних станів. Перша категорія. Стаж роботи 7 років.

Задайте своє питання невідкладних станів
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: