Коліт – поширене захворювання шлунково-кишкового тракту

Хронічний запальний процес супроводжується дистрофічними змінами слизової оболонки товстої кишки, порушенням всмоктувальної та моторної функцій.
Причини, які провокують запалення в товстому кишечнику:
Частіше за все на розвиток коліту впливають два або більше факторів одночасно. В залежності від того, яка причина переважає, виникає певний тип коліту. Наприклад, при дії вірусів або бактерій розвивається інфекційний коліт, при хронічних стресах та багаторічному курінні виникає виразковий коліт.
Коліт – небезпечне захворювання: порушується всмоктування води та електролітів (натрій, калій, магній, фосфор, кальцій, цинк). Це призводить до діареї та зневоднення організму. Виразковий коліт може ускладнитись кровотечею, розширенням та розтягненням товстої кишки (дилатація), формуванням отвору в кишці (перфорація) та колоректальним раком. Ці ускладнення потребують хірургічного втручання та довготривалої медикаментозної терапії.
Головна ознака коліту – постійна діарея, яка містить часточки крові та велику кількість рідини. За день кількість випорожнень сягає від 4 до 30 разів. Крім того, коліт часто супроводжується тенезмами – хворобливими помилковими позивами до дефекації без акту випорожнення. Також типовою ознакою запалення слизової оболонки товстого кишечника є постійні або періодичні болі в животі, які частіше за все локалізуються в правій ділянці під печінкою. Болі посилюються після прийому вуглеводної їжі. Після відходження газів болі згасають. Також хворі з колітом з часом втрачають вагу.
Захворювання товстого кишечника проявляється системними проявами: підвищенням температури тіла до 37.0–38.0 0С, пошкодженням шкіри, очей, печінки та серцево-судинної системи, артритом, сечокам’яною хворобою, порушенням роботи ендокринних залоз та дефіцитними станами.
Частіше за все коліт комбінується з такими патологіями:
В рідких випадках коліт проявляється облисінням, захворюванням нирок, епілептичними припадками, депресією, болями в м’язах, запаленням слизової оболонки ротової порожнини та гепатитом. Крім того, захворювання шлунково-кишкового тракту супроводжується психічними проявами: дратівливістю, підвищеною втомлюваністю, зниженням працездатності та поганим настроєм.
Тож, якщо в останній час у вас виникають болі в правій ділянці живота, часта діарея, зменшується вага тіла та присутні хворобливі помилкові потяги до акту дефекації, можливо у вас коліт. Зверніться до лікаря-терапевта або гастроентеролога для консультації та діагностики.
Їжа не впливає напряму на появу коліту. На розвиток захворювання впливає комбінація факторів, наприклад, інфекція та вроджені дефекти товстої кишки. Але неправильно підібрана їжа може погіршити симптоматику захворювання та зробити лікування більш довготривалим.
Під час лікування рекомендується виключити із раціону:
Із раціону потрібно обов’язково виключити наступні продукти:
Після встановлення діагнозу потрібно вживати свіжі фрукти та овочі, особливо яблука та груші. При зневоднені треба обов’язково пити більше води та соків зі свіжих фруктів.
Перш за все потрібно усунути провокуючі фактори: кинути палити та вживати алкоголь, нормалізувати сон, зменшити об’єм фізичного та психоемоційного навантаження. Також потрібно вжити наступні заходи безпеки організму:
Коліт – це захворювання з частими рецидивами. Тому хворому потрібно спостерігатися у лікаря, щоб попередити новий епізод гострого коліту та заздалегідь запобігти колоректальному раку. Для цього кожні 3 роки рекомендується робити колоноскопію – ендоскопічне дослідження товстої кишки.