Як лікувати стоматит у дітей?

Як лікувати стоматит у дітей?
Читати 7 хвилин | Опубліковано: 23 September 2022 | Перегляди 103378
Стоматит є неприємним захворюванням, здатним порушити здоров'я вашої дитини. Щоб не боятися розвитку стоматиту у дитини, слід знати, що це за захворювання і як воно лікується.

Що таке стоматит?

Стоматит — це запалення слизової оболонки порожнини рота. Стоматит може бути локальним (легкого ступеня тяжкості, який займає обмежену ділянку слизової оболонки) або поширеним (важким, що вражає всю поверхню слизової порожнини рота). Розрізняють такі види стоматиту:

 • катаральний стоматит (проявляється припухлістю і почервонінням слизової оболонки порожнини рота);
 • везикулярний стоматит (супроводжується появою в порожнині рота хворобливих бульбашок, заповнених запальною рідиною);
 • ульнарний стоматит (з виникненням дефектів слизової оболонки — виразок).

Причини та симптоми стоматиту

Причини розвитку стоматиту у дитини включають інфекційні та неінфекційні фактори. Інфекційні агенти, що провокують розвиток стоматиту, представлені вірусами (вірус герпесу, ентеровіруси, вірус кору), бактеріями (скарлатина, сифіліс, гонорея), грибками (найчастіше роду Candida). До розвитку інфекційного стоматиту схильні діти раннього віку, які часто заносять в рот предмети, знайомлячись з навколишнім середовищем, а також діти з імунодефіцитними захворюваннями. Сприяти розвитку стоматиту може також порушення правил гігієни порожнини рота.

Неінфекційне запалення в порожнині рота може виникнути внаслідок хімічного або термічного опіку, травми, стоматологічних маніпуляцій, радіаційного впливу. Причиною розвитку стоматиту також може бути дефіцит вітамінів і мікроелементів.

У зв'язку з тим, що слизова оболонка рота і язика володіють великою кількістю чутливих рецепторів, стоматит завжди приносить дитині істотний дискомфорт. Симптоми стоматиту включають:

 • біль у порожнині рота, що посилюється під час прийому їжі;
 • печіння в роті (іноді на тлі візуально незміненої слизової оболонки рота);
 • виразки в роті у дитини;
 • бульбашки, заповнені рідиною, в порожнині рота (характерні для гострого герпетичного стоматиту);
 • прояви стоматиту у дитини можуть виникнути на язику (у вигляді почервоніння або виразки);
 • зниження апетиту;
 • підвищення температури тіла;
 • втрату ваги (стоматит у новонароджених і грудних дітей призводить до дискомфорту під час смоктання і відмови від їжі);
 • дратівливість і примхливість (прояви стоматиту у маленьких дітей у вигляді неврозоподібного стану обумовлено тим, що стоматит викликає безперервний дискомфорт).

Як виглядає стоматит у дітей на початковій стадії?

Початковою стадією стоматиту є катаральний стоматит. Уражена ділянка слизової оболонки порожнини рота запалюється: стає припухлою (набряклою), гарячою і болючою на дотик, червоніє. Згодом можуть з'являтися бульбашки або виразки, запалення поширюється на всю порожнину рота.

Як знеболити стоматит у дитини?

У зв'язку з тим, що стоматит супроводжується дискомфортом і болем у порожнині рота, для полегшення стану дитини під час захворювання стоматит слід знеболити. Знеболювальні препарати за стоматиту у дітей призначає педіатр. Для зменшення болю за стоматиту застосовують спреї з анестетиками і знеболювальними засобами, а також знеболювальні препарати всередину. Для полегшення стану також рекомендується прохолодне пиття.

До якого лікаря звертатися за стоматиту у дітей?

Профілактикою, діагностикою та лікуванням стоматиту у дітей займається лікар-педіатр. Тільки лікар на підставі огляду може поставити діагноз і залежно від причини захворювання призначити кращий засіб від стоматиту у дітей. Під час огляду лікар візуально оглядає порожнину рота, оцінює колір, цілісність, набряк слизової оболонки, наявність висипу і нальотів у порожнині рота. Лікар також проводить повний фізикальний огляд.

Для уточнення природи стоматиту після загального огляду лікар може призначити додаткове обстеження. Можуть бути рекомендовані аналізи (клінічний аналіз крові, тест на ВІЛ, імунограма, мазки зі слизової оболонки порожнини рота для виконання посіву на флору і чутливість до антибіотиків).

Лікування стоматиту у дітей

Щоб швидко вилікувати стоматит у дитини, слід звернутися до лікаря за перших симптомів ураження слизової оболонки рота. Народні засоби від стоматиту у дітей застосовувати не слід.

Лікування стоматиту включає медикаментозні (з використанням лікарських препаратів) і немедикаментозні засоби. Немедикаментозне лікування стоматиту полягає у виключенні причини стоматиту (якщо вона відома), в раціональному догляді за порожниною рота (чищення зубів два рази на день, полоскання рота, використання зубної нитки для очищення міжзубних проміжків від залишків їжі).

Ліки від стоматиту у дітей випускаються у формі місцевих спреїв і мазей, розчинів для полоскання рота і таблеток для застосування всередину. Спреї та розчини для лікування стоматиту у дітей можуть містити знеболювальні, протизапальні та антисептичні компоненти. Щоб швидко вилікувати виразки в роті, також слід дотримуватися дієти з виключенням механічних (груба їжа) і хімічних (кисла, пряна їжа) подразників.

Важливо пам'ятати, що стоматит може бути як самостійним захворюванням, так і симптомом хвороб внутрішніх органів. Для ефективного лікування стоматиту і пошуку причини розвитку захворювання не слід займатися самолікуванням, а необхідно звертатися по допомогу до лікаря за появи перших симптомів.

Популярні питання

1. Чи можна приймати антибіотики при стоматиті?

Розрізняють бактеріальний, герпетичний, афтозний, кандидозний, виразковий та алергічний стоматит. Лікування стоматиту підбирається в залежності від його типу, стану пацієнта. Антибактеріальні препарати входять до курсу терапії при бактеріальному стоматиті, проте підбирати вид антибіотиків та визначати їх дозування повинен педіатр чи сімейний лікар.

2. Чим відрізняється стоматит від кандидозу?

При кандидозі з'являються білі плями на внутрішній поверхні щік, язиці, небі та горлі, які характеризуються хворобливістю. Кандидоз також характеризується утворенням тріщин та почервонінь у куточках рота, болем під час їжі та ковтання, втратою смаку. Оскільки стоматит має різні форми, за симптомами відрізнити його від кандидозу порожнини рота самостійно неможливо. У разі почервоніння, виразок, білих плям або нальоту в роті необхідно проконсультуватися з лікарем.

3. Чи можна полоскати рот содою при стоматиті?

Полоскати рот содою при стоматиті без попередньої консультації з лікарем не рекомендується, оскільки лікар підбирає ополіскувачі для ротової порожнини в залежності від типу захворювання, кількості та локалізації уражень. Самостійний вибір засобу для полоскання ротової порожнини може призвести до подразнення та посилення течії стоматиту.

4. Що можна і не можна їсти при стоматиті?

При стоматиті можна їсти м'яку їжу (наприклад, картопляне або яблучне пюре, відварені або приготовані на пару овочі, сир, йогурт, супи). Також при стоматиті потрібно пити багато рідини, щоб запобігти зневодненню та висиханню слизової ротової порожнини. З раціону слід виключити солоні, гострі та кислі продукти (можуть призвести до подразнення слизової оболонки та посилити біль при стоматиті).

5. Чи можна заразитися стоматитом під час поцілунку?

Вірусним та бактеріальним стоматитом можна заразитися під час поцілунку, через спільне використання столових приладів та засобів гігієни. При попаданні вірусу чи бактерії в організм людини стоматит не розвивається за хорошого імунітету. Людям, які мають ослаблену імунну систему через аутоімунні захворювання (васкуліт, ревматоїдний артрит, псоріаз), перенесену операцію з трансплантації органів, рекомендується обмежити контакт з людьми, у яких діагностували стоматит.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Як лікувати стоматит у дітей?
Завідуюча дитячим відділенням, лікар-педіатр. Перша категорія. Досвід роботи 10 років.

Задайте своє питання педіатру
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: