Про те, як розпізнати гельмінтоз у дитини, розповідають дитячі лікарі медичних центрів «ОН Клінік».
Як зрозуміти, чи є у дитини глисти?
Глистова інвазія на ранній стадії часто протікає без симптомів, тому батьки тривалий час можуть не підозрювати про наявність паразитів у дитини. Проте є певні маркери, які мають насторожити батьків.
Основні ознаки глистів у дітей:
- слабкість, підвищена стомлюваність;
- неспокійний сон (дитина скрегоче зубами, плаче уві сні, часто прокидається);
- зміна апетиту (дитина може відмовлятися від їжі або, навпаки, їсти більше, ніж зазвичай);
- часте та безпричинне підвищення температури до 37 градусів;
- нудота, блювання, бурчання та здуття живота;
- розлад стулу (закреп або діарея);
- виділення фрагментів паразитів із калом.
Гельмінти послаблюють імунну систему, тому дитина може часто хворіти та протягом тривалого часу не одужувати. Також є й інші симптоми глистів у дітей, докладніше про які розповість Валентина Ковальова, дитячий лікар-гастроентеролог медичного центру «ОН Клінік Полтава»:
«Симптоматика гельмінтозу може відрізнятись залежно від виду глистів у дітей. Найчастіше в дитячому віці відбувається зараження гостриками, які викликають нічний анальний свербіж, тому дитина може розчісувати собі шкіру в ділянці попи. Кашель та хрипи при глистах у дітей можуть вказувати на зараження аскаридами, оскільки ці паразити мігрують через легені та вражають дрібні бронхи».
Звичайно, перелічені симптоми не є унікальними і можуть також вказувати на ГРВІ, неврологічні порушення та патології ШКТ. Тому для визначення гельмінтозу необхідно записатися прийом до педіатру, а також здати аналізи калу на глисти у дітей.
Чому з'являються глисти у дитини?
Поставте своє питання Дитячому гастроентерологу «ОН Клінік»
Зараження глистами відбувається орально-фекальним шляхом, тому основною причиною гельмінтозу у дітей є недотримання правил особистої гігієни. Яйця та личинки паразитів оточують дитину всюди, особливо в людних місцях (на дитячому майданчику, у пісочниці, дитячому садку та школі), де найчастіше і відбувається зараження.
Яйця гельмінтів можуть потрапляти в організм дитини з неякісною водою, немитими овочами та фруктами, при вживанні м'яса та риби, які не пройшли достатню термічну обробку. Діти також можуть заразитися глистами при контакті з тваринами.
Глистова інвазія також поширена у молодшому дитячому віці. Зараження відбувається через те, що діти до двох років пізнають світ, пробуючи все «на смак». Тому батькам важливо приділяти увагу чистоті предметів, які оточують малюка.
Як позбутися глистів у дитини в домашніх умовах?
Лікування глистів у дітей має відбуватися під наглядом лікаря. Лікувати глистову інвазію може педіатр, дитячий гастроентеролог або інфекціоніст. Щоб підтвердити зараження паразитами, лікар може призначити аналізи на глисти:
- аналіз крові на антитіла;
- зішкріб на ентеробіоз;
- аналіз калу на яйця глистів.
За результатами лабораторних досліджень лікар зможе визначити вид глистової інвазії та призначити, чим лікувати глисти у дітей. Зазвичай лікування глистів включає прийом протигельмінтних препаратів, а також сорбентів, що сприяють виведенню паразитів, та пробіотиків для нормалізації мікрофлори ШКТ. При алергії на глистів у дітей, яка зазвичай проявляється у вигляді висипу на шкірі, лікар може призначити антигістамінні препарати системної та місцевої дії.
Лікування глистів у дітей у домашніх умовах засобами народної медицини не має доведеної ефективності. Ба більше, деякі народні засоби (наприклад, глистогінна клізма з часником і льоном) можуть викликати побічні ефекти та посилити анальний свербіж. Тому рекомендуємо не займатися самолікуванням, а вчасно звертатися до лікаря.
Як заспокоїти свербіж при глистах у дитини?
Нічний свербіж при глистах у дітей пов'язаний з постійним рухом самки гострика в прямій кишці та її виходом на поверхню шкіри для відкладання яєць. Симптом не лише заважає дитині спокійно спати, а й небезпечний приєднанням вторинної інфекції, оскільки діти можуть розчісувати шкіру навколо анального отвору до ран.
Як зняти свербіж навколо ануса при глистах у дітей, розповість Наталія Овчаренко, лікар-педіатр медичного центру «ОН Клінік Миколаїв»:
«Повністю позбутися анального свербіння при глистах у дитини можна лише в результаті лікування глистової інвазії, проте батькам під силу зменшити прояв симптому та полегшити стан малюка. Для цього необхідно вранці та ввечері, а також після кожного походу до туалету підмивати дитину теплою водою. Також рекомендую використовувати спідню білизну з натуральних матеріалів, щоб уникнути додаткового подразнення шкіри. Варто проконсультуватися з педіатром щодо можливості застосування місцевих засобів, які допоможуть зняти свербіж при глистах».
Як проводити профілактику глистів у дітей?
Основним способом профілактики гельмінтозу є дотримання правил особистої гігієни. Щоб уникнути зараження паразитами, важливо навчити дитину ретельно мити руки після прогулянки, походу в туалет, перед їжею, а також регулярно підмивати анальну зону та статеві органи. Профілактика глистів у дітей також включає:
- вживання лише очищеної води;
- ретельне миття продуктів перед вживанням;
- достатню термічну обробку риби та м'яса;
- догляд та своєчасне обрізання нігтів;
- регулярну зміну спідньої білизни.
Якщо дитина постійно контактує з домашнім улюбленцем, необхідно регулярно показувати тварину ветеринару та проводити протиглистові заходи не рідше, ніж раз на три місяці.
Запобігти гельмінтозу у дітей не завжди можливо, проте завдання батьків — привчити дитину до простих правил особистої гігієни. Якщо ж у малюка таки з'явилися симптоми глистів, важливо своєчасно звернутися до лікаря для лікування глистової інвазії.
Профілактика глистів у дітей
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.