Хто такий лікар-педіатр і що він лікує?

Педіатр спостерігає дітей від народження до 18 років. У зв'язку з особливостями кожного віку, дитинство прийнято ділити на вікові періоди:
Планові огляди дітей у віці до одного року слід проходити щомісяця. Перший огляд новонародженого педіатром проходить у перші дні після виписки з пологового будинку, як правило, вдома.
На першому році життя дитини відбувається активне зростання, розвиваються основні фізичні та психічні функції (увага, мова, пам'ять), імунна система вперше стикається з факторами навколишнього середовища (мікроорганізмами, алергенами). Гармонійний розвиток малюка першого року життя закладає фундамент здоров'я на все життя. Щомісячні профілактичні огляди грудних дітей проводяться з метою:
Профілактичні медогляди також включають відвідування вузьких фахівців. Відповідно до віку чи наявності показань педіатр направляє дитину до дитячого хірурга, ортопеда, офтальмолога, кардіолога.
Регулярним профілактичним оглядам у педіатра підлягають діти до трьох років. На другому році життя показати педіатру дитину, що не має скарг на здоров'я і раніше виявлених порушень здоров'я, слід два рази, на третьому — один.
Позапланово звернутися по допомогу до педіатра слід за виникнення скарг на здоров'я дитини. Записатися до педіатра необхідно, якщо в дитини виникли наступні симптоми:
Під час першого огляду в педіатра лікар уважно вивчає історію розвитку дитини, яка включає відомості про стан здоров'я, вакцинацію, перенесення захворювання і придбані навички, а також інформацію про те, як проходили вагітність і пологи. Далі педіатр проводить огляд, який включає:
За підсумками огляду педіатр видає висновок про стан здоров'я дитини, за наявності порушень — ставить діагноз. За потреби можуть бути призначені додаткові лабораторні (аналізи) та інструментальні (рентгенологічні, ультразвукові) обстеження, а також консультації суміжних фахівців.
Вакцинація (щеплення) — це ефективний метод профілактики інфекційних захворювань. Обов'язкова вакцинація дітей в Україні починається з перших днів життя в пологовому будинку і проходить відповідно до календаря дитячих щеплень, включаючи введення вакцин для захисту від наступних інфекцій: гепатиту В, туберкульозу, кору, краснухи, епідемічного паротиту, коклюшу, дифтерії, правця, поліомієліту і хіб-інфекцій.
Вакцинація від інших інфекційних захворювань (грипу, вітрянки, ротавірусної інфекції, гепатиту А, папіломавірусної і менінгококової інфекцій) проводяться додатково за рекомендацією лікаря і за бажанням батьків. Перед введенням будь-якої вакцини дитину оглядає педіатр і виключає наявність постійних або тимчасових протипоказань до вакцинації. Постійними (довічними) протипоказаннями до вакцинації є імунодефіцитні захворювання, важкі неврологічні розлади та алергічні реакції на компоненти вакцини в минулому. До тимчасових протипоказань до введення вакцин відносять гострі захворювання і загострення хронічних у день звернення.
Профілактичні огляди дітей ясельного та дошкільного віку проводять перед надходженням дітей до дитячого садка і школи. Початковий період відвідування дитячих колективів (дитячого садка, школи, гуртків) пов'язаний з періодом адаптації. У цей час діти звикають до нового оточення, контактують з раніше невідомою мікрофлорою, відчувають стрес від зміни режиму дня, а тому стають більш схильними до розвитку захворювань.
Медогляд дитини перед вступом до дошкільного закладу і школи включає не тільки огляд педіатра, але також аналізи та консультації вузьких фахівців. За підсумками медогляду видається довідка.
Виклик педіатра додому дозволяє провести повноцінну консультацію дитячого лікаря в звичних для дитини домашніх умовах. Огляд педіатра вдома дозволяє уникнути необхідності привозити маленьку або хвору дитину в медичний центр. Слід знати, що домашня консультація педіатра за інформативністю не поступається прийому в медичному центрі. За виклику додому лікар привозить з собою необхідні інструменти, проводить фізикальний огляд, призначає обстеження і лікування.
Важливо пам'ятати, що захворювання у дітей не підлягають самолікуванню. За наявності скарг на здоров'я дитини, а також за виникнення питань про догляд за дитиною слід своєчасно звернутися по допомогу до педіатра.