Як не нашкодити серцю і судинам, займаючись спортом

За рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я, навіть якщо людина не може займатися спортом через хвороби (наприклад, серцево-судинні, гормональні або інші патології), треба намагатися рухатися і поволі збільшувати кількість активних вправ – це набагато краще для серцево-судинної системи, ніж малорухомий спосіб життя.
Щоб дізнатись, чи готовий організм до початку занять спортом, людям із вадами здоров’я необхідно звернутися до лікаря. Будь-яка активність потребує правильного підходу, системності і розуміння стану власного тіла, щоб контролювати навантаження.
Якщо людина виснажена фізично або емоційно, має незадовільне самопочуття, надмірну вагу, або будь-які інші патології, неправильно підібрані фізичні навантаження можуть нашкодити і ускладнити стан здоров'я.
Перед тим, як розпочати тренування, варто зробити обстеження серця, це необхідно у декількох випадках:
Звернутися можна до терапевта, який в залежності від результатів огляду направить до невролога, ендокринолога або кардіолога. Можуть знадобитися додаткові обстеження, які допоможуть визначити стан здоров’я:
Порушення серцевого ритму можуть виникати з різних причин, основним є неправильний підхід до тренувань, відсутність розминки та заминки, надто складні вправи. Також зміна пульсу залежить від:
Пульс – важливий маркер для визначення ефективності тренувань. У стані спокою нормою є частота пульсу від 60 до 90 ударів за хвилину. Під час фізичного навантаження частота пульсу підвищується – це реакція організму на потреби органів збільшити рівень кисню в крові. Контролюючі частоту пульсу, можна зрозуміти, коли навантаження недостатнє, а коли навпаки варто знизити інтенсивність тренувань, щоб відновити серцевий ритм.
Оптимальний серцевий ритм для спортсмена-початківця визначається перед початком тренувань. Приблизно формула визначення максимальної ЧСС виглядає так: 220(для чоловіків)/226 (для жінок) мінус вік = максимальна частота серцевих скорочень (ЧСС) під час тренувань. Проте, для спортсменів-початківців ЧСС має складати 40-85% від максимальної частоти. Якщо пульс буде вищий, це призведе до виснаження і симптомів перетренування:
ЧСС – не єдиний показник, на який треба спиратися під час тренувань. Необхідно зважати на наявність хвороб, зайву вагу, самопочуття під час тренування та фізичну підготовку.
Можна визначити інтенсивність занять, не користуючись формулою. Тренування мають проходити з таким навантаженням, при якому людина може підтримувати коротку бесіду. Але, якщо вдається вести довгу розмову без задишки – варто збільшити інтенсивність занять.
Для людей, які тільки починають займатися спортом, перші два тижні рекомендується виконувати вправи під наглядом тренера. Інтенсивність занять має бути не надто високою, щоб пульс не перевищував 150 ударів за хвилину. Згодом, з розвитком витривалості можна збільшити цей показник до 180 ударів.
Через 15 хвилин після завершення заняття, пульс має повернутися до передтренувального рівня. Це свідчитиме про те, що навантаження підібране правильно.
Високий пульс є небезпечним через ризик втратити свідомість. Під час надто інтенсивних навантажень з високим ЧСС можливе запаморочення, нудота, загальне погіршення стану. Якщо спостерігаються вказані вище симптоми, необхідно зробити паузу, знизити пульс до 80-90 ударів за хвилину та випити солодкий чай, щоб підняти рівень цукру у крові. Це дозволить відновити енергію та наповнити організм вуглеводами, які витратились під час тренування.
Треба терміново звернутися до лікаря-кардіолога за перших ознак поганого самопочуття. Серед симптомів, що можуть свідчити про погіршення стану серця та судин, є декілька особливо небезпечних:
За наявності подібних симптомів необхідно припинити тренування та звернутися до лікаря-кардіолога, який встановить діагноз і призначить лікування. Подальші заняття спортом можливі після стабілізації стану та визначення лікарем допустимого навантаження.