Що таке сідничний нерв?
Сідничний нерв — це великий нервовий стовбур, який бере початок від поперекових і крижових корінців спинного мозку і йде по задній поверхні ноги до стопи. Сідничний нерв виконує рухову (скорочення м'язів ноги) і чутливу (сприйняття тепла, дотику, болю) функції.
Причини запалення сідничного нерва
Поставте своє питання Неврологу «ОН Клінік»
Причиною болю сідничного нерва, як правило, є його здавлювання (защемлення, компресія). Защемлення сідничного нерва може статися в спинномозковому каналі, в ділянці хребців, між м'язами на сідницях або на нозі.
Причини запалення сідничного нерва
Крижовий нерв може здавлюватися пухлиною, набряком, міжхребцевими дисками, спазмованими м'язами, абсцесом (нагноєнням). Причини защемлення сідничного нерва:
- спондилолістез (зміщення хребетних дисків);
- міжхребетні грижі;
- стеноз (звуження) хребетного каналу;
- остеоартроз (викликає зниження рухливості в хребті);
- пухлини малого таза і нагноєння в малому тазі (здавлюють нерв після його виходу з хребетного каналу);
- травми хребта і м'яких тканин попереку.
Причинами захворювань хребта можуть бути вікові зміни, запалення суглобів, малорухливий спосіб життя і цукровий діабет. Розвитку ішіасу сприяють зайва вага, високий зріст і тривале перебування в положенні сидячи (наприклад, у професійних водіїв) через надмірний тиск на нерв. Куріння також підвищує ризик запалення сідничного нерва.
Симптоми запалення сідничного нерва (ішіасу)
Основним проявом запалення сідничного нерва є біль (ішіалгія), що охоплює сідницю і поширюється по задній поверхні ноги. Ішіалгічний біль пекучий, стріляючий, різкий, може посилюватися під час ходіння і під час статичної напруги (утримання ноги у висячому положенні).
Защемлення сідничного нерва здебільшого одностороннє (з одного боку), але може бути і двостороннім (біль виникає одночасно зліва і справа). Симптоми запалення сідничного нерва:
- біль у сідниці, що віддає в ногу;
- кульгавість;
- утруднений рух ноги;
- слабкість у нозі.
Симптомом защемлення крижового нерва також може бути зниження шкірної чутливості в місці, де розташовані нервові закінчення (на задній поверхні ноги). За появи ознак запалення сідничного нерва необхідно звернутися до невропатолога.
Ішіас у вагітних
Сідничний нерв у вагітних запалюється через збільшення матки і живота, що призводить до підвищеного навантаження на м'язи попереку. Напруга м'язів попереку призводить до стиснення нервових корінців і розвитку набряку навколо них. Для лікування запалення сідничного нерва під час вагітності невролог підбере препарати, безпечні для дитини.
Запалення сідничного нерва у дітей
Ішіас вкрай рідко виникає у дітей. Причиною запалення сідничного нерва в дитячому віці можуть бути травми попереку: зсуви і переломи хребців унаслідок падінь на спину і різких стрибків на ноги з висоти. До розвитку ішіасу також можуть призвести пухлини хребта.
Діагностика запалення сідничного нерва
Діагностувати невралгію (ішіас) може невропатолог безпосередньо під час прийому на підставі загального огляду, дослідження чутливості та рухливості в кінцівках. У разі запалення сідничного нерва невролог проведе тест на рефлекси та електроміографію (дослідження електричних імпульсів від скорочення м'язів). Діагностика запалення сідничного нерва включає комп'ютерну та магнітно-резонансну томографію хребта.
За болю, що обмежується попереком, запалення сідничного нерва можна переплутати з болем у нирках (за пієлонефриту, ниркової коліки), тому невролог може додатково призначити аналіз сечі. Біль у нозі в разі защемлення сідничного нерва можна також сплутати із закупоркою (тромбозом) великих артерій, у разі чого необхідно звернутися до хірурга.
Як лікувати ішіас?
Лікування запалення поперекового нерва комплексне і включає лікарські препарати та лікувальну фізкультуру. У разі запалення сідничного нерва також може знадобитися хірургічне лікування. Лікарські препарати в разі ішіасу включають протизапальні та знеболювальні засоби. У важчих випадках невролог може призначити протизапальні гормони.
Вправи в разі запалення сідничного нерва спрямовані на розслаблення м'язів попереку і можуть включати нахили і повороти тулуба. Полегшити больові відчуття при запаленні сідничного допоможе лікувальний масаж, який призначить лікар. У разі запалення сідничного нерва не можна робити різкі рухи, гріти й розтирати хворе місце, піднімати важкі предмети.
У яких випадках при ішіасі показана операція?
Показанням до операції в разі ішіасу є стійке збереження симптомів протягом двох-трьох місяців, часті рецидиви (посилення симптомів після полегшення, що настало) запалення сідничного нерва і недостатня ефективність від лікарського лікування. Хірургічне лікування необхідне в разі гриж і зміщень міжхребцевих дисків.
Профілактика запалення сідничного нерва
Для профілактики ішіасу необхідна регулярна фізична активність: розминка протягом робочого дня кожні одну-дві години, ранкова зарядка, піші прогулянки. Попередити запалення сідничного нерва допоможе плавання і вправи для зміцнення м'язів спини. У разі болю в спині необхідно звернутися до невролога, щоб запобігти розвитку захворювання хребта.
Що буде, якщо не лікувати запалення сідничного нерва?
Тривале запалення сідничного нерва без лікування може призвести до розвитку хронічного (постійного) болю. При хронічному ішіасі стійко знижується шкірна чутливість, порушується хода, зменшується витривалість організму.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Неврологія в ОН Клінік Дніпро
Популярні питання
Знеболити сідничний нерв у домашніх умовах без застосування медикаментозних засобів неможливо. У разі защемлення нерва в попереку невролог призначить знеболювальні препарати у формі таблеток або ін'єкцій.
У разі запалення сідничного нерва лікар може призначити уколи зі знеболювальними та протизапальними препаратами. Ефект від внутрішньовенного і внутрішньом'язового введення ліків настає швидше, ніж від таблеток. Уколи також необхідні людям, які не можуть проковтнути таблетку або страждають на захворювання травного тракту.
Запалення сідничного нерва не можна вилікувати за допомогою підручних засобів вдома. У разі защемлення попереку необхідно звернутися до невролога.
Тривалість лікування запалення нерва ноги залежить від причини і тяжкості захворювання. Зняти защемлення сідничного нерва за дві хвилини неможливо. Так лікування запалення сідничного нерва за допомогою ліків триває три-сім днів. Якщо причиною ішіалгії є деформація міжхребцевого диска, симптоми захворювання можуть зберігатися до операції.
Невралгія сідничного нерва проявляється болем у попереку, стегні та сідниці. Біль при стисненні сідничного нерва завжди обмежується задньою поверхнею ноги і може доходити до п'яти.