Logo
0 800 30 11 77

Запалення сідничного нерва: симптоми, лікування, профілактика

Запалення сідничного нерва: симптоми, лікування, профілактика
Читати 6 хвилин | Створено: 9 березня 2023 | Оновлено: 29 березня 2023 | 194386 194386
Ішіас — це запалення сідничного нерва. Профілактикою, діагностикою та лікуванням ішіасу займається невролог.

Що таке сідничний нерв?

Сідничний нерв — це великий нервовий стовбур, який бере початок від поперекових і крижових корінців спинного мозку і йде по задній поверхні ноги до стопи. Сідничний нерв виконує рухову (скорочення м'язів ноги) і чутливу (сприйняття тепла, дотику, болю) функції.

Причини запалення сідничного нерва

Поставте своє питання Неврологу
«ОН Клінік»

Причиною болю сідничного нерва, як правило, є його здавлювання (защемлення, компресія). Защемлення сідничного нерва може статися в спинномозковому каналі, в ділянці хребців, між м'язами на сідницях або на нозі.

Причини запалення сідничного нерва

Причини запалення сідничного нерва

Крижовий нерв може здавлюватися пухлиною, набряком, міжхребцевими дисками, спазмованими м'язами, абсцесом (нагноєнням). Причини защемлення сідничного нерва:

  • спондилолістез (зміщення хребетних дисків);
  • міжхребетні грижі;
  • стеноз (звуження) хребетного каналу;
  • остеоартроз (викликає зниження рухливості в хребті);
  • пухлини малого таза і нагноєння в малому тазі (здавлюють нерв після його виходу з хребетного каналу);
  • травми хребта і м'яких тканин попереку.

Причинами захворювань хребта можуть бути вікові зміни, запалення суглобів, малорухливий спосіб життя і цукровий діабет. Розвитку ішіасу сприяють зайва вага, високий зріст і тривале перебування в положенні сидячи (наприклад, у професійних водіїв) через надмірний тиск на нерв. Куріння також підвищує ризик запалення сідничного нерва.

Симптоми запалення сідничного нерва (ішіасу)

Основним проявом запалення сідничного нерва є біль (ішіалгія), що охоплює сідницю і поширюється по задній поверхні ноги. Ішіалгічний біль пекучий, стріляючий, різкий, може посилюватися під час ходіння і під час статичної напруги (утримання ноги у висячому положенні).

Защемлення сідничного нерва здебільшого одностороннє (з одного боку), але може бути і двостороннім (біль виникає одночасно зліва і справа). Симптоми запалення сідничного нерва:

  • біль у сідниці, що віддає в ногу;
  • кульгавість;
  • утруднений рух ноги;
  • слабкість у нозі.

Симптомом защемлення крижового нерва також може бути зниження шкірної чутливості в місці, де розташовані нервові закінчення (на задній поверхні ноги). За появи ознак запалення сідничного нерва необхідно звернутися до невропатолога.

Ішіас у вагітних

Сідничний нерв у вагітних запалюється через збільшення матки і живота, що призводить до підвищеного навантаження на м'язи попереку. Напруга м'язів попереку призводить до стиснення нервових корінців і розвитку набряку навколо них. Для лікування запалення сідничного нерва під час вагітності невролог підбере препарати, безпечні для дитини.

Запалення сідничного нерва у дітей

Ішіас вкрай рідко виникає у дітей. Причиною запалення сідничного нерва в дитячому віці можуть бути травми попереку: зсуви і переломи хребців унаслідок падінь на спину і різких стрибків на ноги з висоти. До розвитку ішіасу також можуть призвести пухлини хребта.

Діагностика запалення сідничного нерва

Діагностувати невралгію (ішіас) може невропатолог безпосередньо під час прийому на підставі загального огляду, дослідження чутливості та рухливості в кінцівках. У разі запалення сідничного нерва невролог проведе тест на рефлекси та електроміографію (дослідження електричних імпульсів від скорочення м'язів). Діагностика запалення сідничного нерва включає комп'ютерну та магнітно-резонансну томографію хребта.

За болю, що обмежується попереком, запалення сідничного нерва можна переплутати з болем у нирках (за пієлонефриту, ниркової коліки), тому невролог може додатково призначити аналіз сечі. Біль у нозі в разі защемлення сідничного нерва можна також сплутати із закупоркою (тромбозом) великих артерій, у разі чого необхідно звернутися до хірурга.

Як лікувати ішіас?

Лікування запалення поперекового нерва комплексне і включає лікарські препарати та лікувальну фізкультуру. У разі запалення сідничного нерва також може знадобитися хірургічне лікування. Лікарські препарати в разі ішіасу включають протизапальні та знеболювальні засоби. У важчих випадках невролог може призначити протизапальні гормони.

Вправи в разі запалення сідничного нерва спрямовані на розслаблення м'язів попереку і можуть включати нахили і повороти тулуба. Полегшити больові відчуття при запаленні сідничного допоможе лікувальний масаж, який призначить лікар. У разі запалення сідничного нерва не можна робити різкі рухи, гріти й розтирати хворе місце, піднімати важкі предмети.

У яких випадках при ішіасі показана операція?

Показанням до операції в разі ішіасу є стійке збереження симптомів протягом двох-трьох місяців, часті рецидиви (посилення симптомів після полегшення, що настало) запалення сідничного нерва і недостатня ефективність від лікарського лікування. Хірургічне лікування необхідне в разі гриж і зміщень міжхребцевих дисків.

Профілактика запалення сідничного нерва

Для профілактики ішіасу необхідна регулярна фізична активність: розминка протягом робочого дня кожні одну-дві години, ранкова зарядка, піші прогулянки. Попередити запалення сідничного нерва допоможе плавання і вправи для зміцнення м'язів спини. У разі болю в спині необхідно звернутися до невролога, щоб запобігти розвитку захворювання хребта.

Що буде, якщо не лікувати запалення сідничного нерва?

Тривале запалення сідничного нерва без лікування може призвести до розвитку хронічного (постійного) болю. При хронічному ішіасі стійко знижується шкірна чутливість, порушується хода, зменшується витривалість організму.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Неврологія в ОН Клінік Дніпро

Запалення сідничного нерва: симптоми, лікування, профілактика - Коваленко Ольга Юріївна
Коваленко Ольга Юріївна
ОН Клінік Дніпро
пр. Дмитра Яворницького, 107а
Графік роботи:
Пн - Сб: 8:00 - 20:00;
Нд: 9:00 - 15:00

Популярні питання

1. Як зняти защемлення сідничного нерва?

Знеболити сідничний нерв у домашніх умовах без застосування медикаментозних засобів неможливо. У разі защемлення нерва в попереку невролог призначить знеболювальні препарати у формі таблеток або ін'єкцій.

2. Які уколи роблять у разі запалення сідничного нерва?

У разі запалення сідничного нерва лікар може призначити уколи зі знеболювальними та протизапальними препаратами. Ефект від внутрішньовенного і внутрішньом'язового введення ліків настає швидше, ніж від таблеток. Уколи також необхідні людям, які не можуть проковтнути таблетку або страждають на захворювання травного тракту.

3. До якого лікаря звернутися в разі запалення сідничного нерва?

Запалення сідничного нерва не можна вилікувати за допомогою підручних засобів вдома. У разі защемлення попереку необхідно звернутися до невролога.

4. Скільки триває лікування ішіасу?

Тривалість лікування запалення нерва ноги залежить від причини і тяжкості захворювання. Зняти защемлення сідничного нерва за дві хвилини неможливо. Так лікування запалення сідничного нерва за допомогою ліків триває три-сім днів. Якщо причиною ішіалгії є деформація міжхребцевого диска, симптоми захворювання можуть зберігатися до операції.

5. Де болить при запаленні сідничного нерва?

Невралгія сідничного нерва проявляється болем у попереку, стегні та сідниці. Біль при стисненні сідничного нерва завжди обмежується задньою поверхнею ноги і може доходити до п'яти.

Рейтинг статті:
4 з 5 на основі 10 оцінок
Запалення сідничного нерва: симптоми, лікування, профілактика
Лікар-невропатолог. Вища категорія.
Запалення сідничного нерва: симптоми, лікування, профілактика
Лікар-невролог. Вища категорія.

Схожі статті:

Коментарі

Микола 6 місяців тому
Запалення вже триває довгий час приймав протизапальні уколи, біль повністю зникає приблизно на добу, потім знову починає боліти. Пройшов курс з 7 уколів діклофенак, біль проходить на день далі знову болить. Як я сказав раніше ходив раніше до костоправа, сказала що запалення пішло від хребта, бо він був скривлений, вона мені його вправила але біль не проходить. Буває менше болить іноді біль посилюється і натирав ногу диприліфом, що можете сказати по цьому поводу і що порадите? Дякую. Біль у нозі триває вже 7-8 місяців
Відповісти
Добрий день. Якщо біль триває вже такий тривалий період, найкраще звернутися до кваліфікованого лікаря для обстеження і точного визначення причини. Можливо, лікар призначить додаткові обстеження, такі як рентген, МРТ або КТ, щоб отримати більш детальне зображення стану хребта і ноги. Лікування залежатиме від точного діагнозу. Це може включати фізіотерапію, медикаментозне лікування, ін'єкції, або спеціальні процедури. Не відкладайте візит до лікаря, оскільки відсутність адекватного лікування може призвести до подальшого ускладнення стану.
Людмила 6 місяців тому
Доброго дня.Болить поперек і стегно по зовнішній стороні тільки вночі....Вдень майже ні але два тижні не сплю-біль жахливий ..Знеболюючі майже не допомагають.
Відповісти
Добрий день! Ваші скарги можуть мати різні причини. Без консультації лікаря важко точно визначити джерело болю, але ось деякі можливі чинники, які можуть впливати на ці симптоми: розтягнення або пошкодження м'язів чи зв'язок у ділянці попереку та стегна; проблеми з суглобами, такі як артрит або артроз; спондильоз або інші проблеми з хребтом, які можуть впливати на нерви; проблеми з органами черевної порожнини; радикулопатія і т.д. Для визначення точної причини болю і розробки плану лікування вам рекомендується звернутися до лікаря.
Катерина 1 рік тому
Добрий день! З 16 тижня вагітності іноді відчуваю печіння в попереку, яке поширюється по нозі. Чи може під час вагітності боліти сідничний нерв?
Відповісти
Добрий день! Защемлення сідничного нерва може виникнути під час вагітності, тому що при збільшенні живота змінюється навантаження на м'язи попереку і спини. Для лікування ішіасу вагітній жінці необхідно звернутися до невролога.
Ольга 1 рік тому
Доброго дня! Защемило крижі. Чи можна лікувати ішіас перцевим пластиром?
Відповісти
Здрастуйте! Лікувати ішіас за допомогою перцевого пластиру не можна, оскільки приплив крові до шкіри під пластиром може посилити запалення. Перцевий пластир не має знеболювальних і протизапальних властивостей, а тільки відволікає від болю (увага загострюється на пластирі).
Марина 1 рік тому
Добрий день! Іноді за кілька днів до початку менструації тягне поперек. Чи може початися запалення сідничного нерва перед місячними?
Відповісти
Добрий день! Менструація не є причиною ішіасу. Тягнучий біль у попереку перед початком місячних може бути проявом передменструального синдрому.
Ірина 1 рік тому
Добрий день! Болить сідниця, як ішіас. Чи можна розблокувати сідничний нерв у домашніх умовах?
Відповісти
Добрий день! Самолікування ішіасу неефективне і може призвести до погіршення симптомів захворювання. Для призначення дієвої терапії в разі запалення сідничного нерва необхідно звернутися до невролога.
Поліна 1 рік тому
Здрастуйте! Бабуся страждає від ішіасу. Невролог каже, що не можна парити ноги в разі запалення сідничного нерва. Чи правда це?
Відповісти
Доброго дня! Теплові процедури (гаряча ванна, відпарювання ніг, сауна) протипоказані в разі ішіасу, вони можуть посилити запалення. Вплив тепла провокує приплив крові до запаленого місця, посилює набряк і стиснення нерва.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.

Не пропустіть оновлення від нас!

Обмінюємо email на корисну інформацію про ваше здоров’я. Нас читають понад 100 000 користувачів щомісяця. Приєднуйтесь і ви!
Підписуйтесь на наші соцмережі та вигравайте 1000 грн