Як допомогти літній людині з захворюваннями серця

Як допомогти літній людині з захворюваннями серця
Читати 10 хвилин | Опубліковано: 05 November 2020 | Перегляди 3604
Літні люди із захворюваннями серця потребують допомоги у формуванні нового режиму дня, дотриманні часу для відпочинку, прогулянок, фізичних вправ, вчасного прийому ліків – їм необхідна підтримка під час терапії та реабілітації.

В залежності від діагнозу і стану хворого, може знадобитися допомога із виконанням хатніх обов’язків. Хворим на серцево-судинні захворювання (ССЗ) важливо забезпечити спокійні умови життя, мінімізувати хвилювання і стреси.

Що потрібно знати про захворювання серцево-судинної системи?

Потрібно знати про симптоми, які викликають захворювання серцево-судинної системи, та вміти їх розпізнати, якщо станеться загострення. До групи серцево-судинних захворювань належать різні патології серця та судин, тому важливо, щоб людині поставили правильний діагноз, призначили якісне лікування.

Ішемічна хвороба

Виникає через зміни в серцевому м’язі – міокарді, коли артерії не здатні пропускати необхідну кількість крові і кисню, що може призвести до інфаркту міокарда. На передінфарктний стан можуть вказувати:

 • стискаючий біль в області серця, що віддає ліву частину тулуба;
 • неприємні відчуття в руках, лівому плечі;
 • задишка;
 • запаморочення;
 • нудота;
 • сильне потовиділення;
 • втрата свідомості.

Цереброваскулярна хвороба

Викликає патологію судин мозку і, як наслідок, – порушення мозкового кровообігу. Може стати причиною інсульту. Його симптоми:

 • різка асиметрія обличчя (перекошування);
 • оніміння руки або ноги з однієї сторони тіла;
 • сплутана свідомість;
 • порушення або невиразність мовлення;
 • сильний головний біль;
 • втрата свідомості.

Гіпертонія (підвищений кров’яний тиск)

Виникає через звужені судини та артерії, які не можуть проводити в серце достатньо крові та кисню, що викликає надмірні серцеві скорочення. Може призводити до інфаркту, інсульту, гіпертонічного кризу та серцевої недостатності. Головний симптом гіпертонії – артеріальний тиск вищий ніж 140/90 мм Hg. Чим вищий тиск, тим сильніше ураження серця, судин, головного мозку та нирок.

Серцева недостатність

Слабкість серцевого м’яза, його нездатність перекачувати кров. Страждають всі органи і системи організму. Серед симптомів серцевої недостатності:

 • задишка (навіть у стані спокою);
 • постійна слабкість і підвищена втомлюваність;
 • прискорене серцебиття;
 • набряки;
 • кашель.

Ревмокардит

Пошкодження серцевих клапанів внаслідок стрептококової інфекції. Симптоми ревматоїдного ураження серця:

 • відчуття нестачі повітря;
 • постійна втома;
 • порушення серцевого ритму;
 • підвищення температури тіла;
 • набряк суглобів;
 • нудота.

Рідним необхідно знати головні ознаки захворювання у близької літньої людини, щоб допомогти вчасно прийняти ліки та розпізнати загострення хвороби або наближення серцевого нападу.

Якщо спостерігаються один або декілька тривожних симптомів інфаркту, інсульту, серцевої недостатності або гіпертонії, значно погіршився стан при ревматизмі серця, необхідно якомога скоріше викликати «швидку» або відвезти родича до лікарні самостійно. Під час серцевого нападу, життя залежить від вчасно наданої допомоги.

Поки їде «швидка», важливо забезпечити хворому цілковитий спокій, дати можливість сісти або лягти. В кімнаті має бути прохолодно. Якщо є ліки, виписані кардіологом на випадок погіршення стану, треба, щоб людина їх прийняла. Також, зателефонувавши до швидкої, можна отримати консультацію лікаря, як стабілізувати стан хворого до приїзда медиків.

Чи потрібна регулярна консультація лікаря-кардіолога при серцевих захворюваннях?

При наявності серцевих захворювань потрібна регулярна консультація лікаря- кардіолога, який визначає причину появи ССЗ, підбирає терапію для стабілізації стану хворого і запобігання ускладненням. На планових прийомах лікар спостерігає за динамікою хвороби і, за потреби, вчасно коригує лікування, щоб не допустити погіршення стану літньої людини.

Допоможіть літній людині пройти необхідні обстеження серця

Літній людині може знадобитися допомога, щоб пройти обстеження серця, на яке направить лікар-кардіолог. Для підтвердження діагнозу і оцінки стану серцево-судинної системи може знадобитись зробити:

 • електрокардіограму (ЕКГ);
 • ультразвукову діагностику (УЗД) серця;
 • розгорнутий аналіз крові;
 • аналіз крові на холестерин;
 • велоергометрію (ЕКГ під навантаженням) та інші дослідження.

В залежності від наявності додаткових вад здоров’я, лікар може призначити і інші дослідження, наприклад, при ожирінні необхідно буде здати аналізи на гормони, а при хронічному захворюванні нирок – на виявлення рівню креатиніну та сечовини в крові.

Деякі обстеження варто час від часу повторювати, щоб слідкувати за перебігом хвороби. Також треба допомагати близькій людині регулярно вимірювати тиск або рівень цукру в крові – це важливі показники, які впливають на загальне самопочуття хворого.

Чому необхідно контролювати хронічні захворювання у людей похилого віку?

У людей похилого віку обов’язково необхідно контролювати хронічні захворювання. Існують патології, які пов’язані з розвитком інших хвороб, наприклад, ожиріння і гіпертонія, цукровий діабет і ішемічна хвороба серця. Проте з’являється багато людей, у яких спостерігається не одна-дві, а декілька хронічних станів. Лікування таких хворих ускладнене несумісністю препаратів та необхідністю коригувати терапію, призначену різними лікарями. Взаємний негативний вплив декількох захворювань може призводити до ускладнень і прискорення розвитку серцевої недостатності.

Крім того, варто подбати про захист літніх людей від інфекційних хвороб, наприклад, сезонного грипу, який може бути смертельним для людини із хворим серцем. Обов’язково слід запитати у кардіолога про можливість щеплення і провести вакцинацію.

Наскільки важливо приймати ліки вчасно?

Ліки при ССЗ важливо приймати вчасно, тому що терапія, призначена літній людині з хронічними патологіями серця, – дієвий спосіб уникнути ускладнень, які загрожують життю. Також, необхідне лікування супутніх захворювань. Якщо у хворого діабет – варто регулярно приймати цукрознижувальні препарати; при гіпертонії необхідний постійний контроль тиску та пожиттєва медикаментозна терапія. При ризику ускладнень ССЗ, лікар може призначити препарати для запобігання або сповільнення розвитку патології судин, – треба контролювати, щоб хворий приймав усі ліки, інакше не уникнути ускладнень.

Що робити, якщо є шкідливі звички у людини похилого віку?

Якщо у людини похилого віку є шкідливі звички, треба допомогти їх позбутися. Адже, надмірна вага, малорухливий спосіб життя, тютюнопаління та зловживання алкоголем – основні причини ССЗ.

Тютюн має негативний вплив на серцево-судинну систему і провокує розвиток серцевих патологій. Відмова від паління та алкоголю, який може призводити до порушення серцевого ритму, мають важливе значення для покращення стану хворого.

Також потрібно змінити раціон, готувати страви із овочів, фруктів. Слідкувати, щоб хворий вживав більше кисломолочних продуктів, риби та яєць. Їжа має бути не смаженою, а вареною або приготованою на пару. Треба знизити кількість солі і цукру у стравах.

Які фізичні вправи можна робити людям похилого віку із захворюваннями серця?

Людям похилого віку із захворюваннями серця можна робити фізичні вправи. Їх кількість та інтенсивність порадить кардіолог. Проте, навіть якщо літній людині важко рухатися, треба спонукати її бути активною: гуляти на свіжому повітрі, займатися нескладними хатніми обов’язками. Рух має велике значення не тільки для серця, а й для здоров’я всього організму.

Чому важливо завжди бути поруч з людиною похилого віку, яка має захворювання серця?

Важливо завжди бути поруч з людиною похилого віку, яка має захворювання серця. ССЗ можуть викликати пригнічений стан, тривожність, зниження мотивації і активності, депресію. Щоб підтримати близьку людину необхідно бути поряд, допомогти пристосуватися до змін, пов’язаних із виявленою хворобою, з обмеженнями, до яких вона призвела, спонукати хворого до фізичної активності, більше розмовляти і створювати позитивний настрій.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Як допомогти літній людині з захворюваннями серця
Лікар-кардіолог. Друга категорія. Досвід роботи 5 років.

Задайте своє питання кардіологу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: