Наскільки небезпечне запалення лицьового нерва?

На початковій стадії неврит досить легко піддається лікуванню, але при нехтуванні симптомами може перейти у хронічну стадію з періодичним загостренням або призвести до незворотної нерухомості м’язів обличчя.
Причини запалення лицьового нерва
Запалення лицьового нерва може бути, як самостійним захворюванням, так і симптомом інших патологій обличчя. Зокрема, неврит може свідчити про:
Неврит лицьового нерва можна визначити візуально: половина обличчя у таких хворих не рухається, посмішка виходить односторонньою, а око не закривається повністю.
Також характерним симптомом запалення є стріляючий інтенсивний біль між верхньою та нижньою щелепами або в області лоба. Біль характеризується, як нестерпний, може тривати від декількох секунд до 2-х хвилин і схожий на електричний струм. Викликати болісні відчуття можуть вживання їжі, напоїв, розмова, чищення зубів тощо.
Варто оберігатися від протягів і переохолодження, бо вони можуть спровокувати неврит. Існують і інші причини розвитку патології, проте саме переохолодження може викликати запалення лицьового нерву. Через вплив холодного повітря відбувається спазм судин і стискання ними трійчастого нерва, утворюється набряк, виникає запалення.
Також неврит часто розвивається у людей із хворобами судин: підвищеним артеріальним тиском, діабетом або тих, хто мав черепно-мозкову травму. Причиною запалення також можуть стати пухлини в області обличчя та вірусні інфекції.
Запалення лицьового нерву лікується довго. Терапія може тривати від від 3-х тижнів до кількох місяців. Термін відновлення функції трійчастого нерва залежить від ступеню його ураження.
Курс лікування підбирає невролог після обстеження і встановлення діагнозу. Для оцінки ступеню пошкодження лицьового нерву лікар може призначити:
Лікування є медикаментозним з обов’язковим призначенням масажу, фізіотерапевтичних процедур, що допомагають повернути рухливість мімічних м’язів та попереджують розвиток ускладнень. У важких випадках можливе хірургічне втручання.
У 95% випадків обличчя у людини, яка перенесла інсульт, приймає свій звичайний вигляд. Якщо порушення функції мімічних м’язів було неповним, то пацієнти мають високі шанси на одужання. При повному паралічу трійчастого нерва після лікування можуть спостерігатися деякі незначні дисфункції – неконтрольовані рухи м’язами обличчя (час від часу може траплятися тремтіння повік і губ).
Якщо вчасно не почати лікування невриту лицьового нерва, можуть трапитися різні ускладнення. Найбільш серйозним наслідком запалення трійчастого нерву можуть бути:
Ускладнень можна уникнути, якщо звернутися по допомогу до лікаря відразу після появи перших симптомів. Відкладати візит до невролога або займатися самолікуванням дуже небезпечно, це може мати негативні наслідки.
Уникнути запалення лицьового нерва допоможе профілактика. Щоб не спровокувати неврит треба:
Дотримання нескладних рекомендацій допоможе не допустити розвитку патології. А при перших симптомах запалення лицьового нерву, варто негайно звернутися до невролога. Зволікання призведе до ускладнень, які потребуватимуть тривалішого лікування і можуть викликати незворотній параліч лицьового нерва.
У разі хронічного невриту можуть бути корисними вправи, призначені лікарем. Комплекс вправ у разі запалення лицьового нерва:
Гімнастику за невриту лицьового нерва необхідно проводити перед дзеркалом і на ранніх етапах розвитку патології.
Класичний масаж у разі невриту лицьового нерва не призначають, оскільки він може спровокувати контрактуру мімічних м'язів ураженого боку обличчя. У разі загострення невриту масаж абсолютно протипоказаний, необхідно звернутися по допомогу до невролога.
Якщо при невриті лицьового нерва з'явився гострий біль, важливо терміново звернутися до невролога. Хронічний біль при запаленні лицьового нерва можна зняти за допомогою:
Також знизити біль допоможе зігрівальний компрес, але тільки в період хронізації захворювання. Гріти загострене запалення нерва в жодному разі не можна.
Перш за все, інсульт (на відміну від запалення лицьового нерва) не може набувати хронічної форми, його симптоми проявляються різко. Також під час інсульту м'язи слабшають у нижній частині одного боку обличчя, зберігається здатність заплющувати очі та морщитися, може проявлятися слабкість м'язів кінцівок (ніг або рук). У разі невриту лицьового нерва м'язи слабшають на всьому боці обличчя.
У гострій фазі запалення (невралгії) лицьового нерва його прогрівання суворо заборонено, гарячі компреси заборонені. У період хронізації захворювання теплові процедури корисні, особливо якщо причиною запалення спочатку був набряк.