Як привчити дитину до горщика?

Як привчити дитину до горщика?
Читати 7 хвилин | Опубліковано: 23 June 2022 | Перегляди 209
Привчання до горщика — важливий етап фізіологічного розвитку та психологічного дорослішання дитини. Щоб процес привчання дитини до горщика був успішним і не заподіяв дитині шкоди, ознайомтеся з рекомендаціями для батьків, заснованих на наукових даних.

Коли дитину привчають до горщика?

Багато батьків не знають, коли починати привчати дитину до горщика. Успіх привчання до горщика насамперед залежить від фізичної та психічної готовності малюка, а не тільки від віку. Дитина може починати вчитися усвідомлено ходити в туалет тільки тоді, коли у неї встановлюється зв'язок між нервовими структурами, що з'єднують спинний і головний мозок з сечовим міхуром і кишечником. За наповнення сечового міхура або кишечника по нервах передається сигнал спочатку в спинний мозок, а потім в головний, і дитина розуміє, що їй хочеться пісяти або какати.

В середньому діти виявляють готовність до самостійного ходіння на горщик у віці від 18 до 24 місяців. Але не варто орієнтуватися суто на цифри, адже іноді дитина може бути не готова до відмови від підгузників аж до трирічного віку. Не варто поспішати, адже якщо ви почнете привчати малюка до горщика раніше за його фізичну і психічну готовність, процес займе більше часу і може не дати стійких результатів. Крім того, врахуйте, що навчити садити на горщик дівчаток зазвичай простіше, оскільки фізичний і психічний розвиток у них відбувається швидше, ніж у хлопчиків.

Як зрозуміти, що дитина готова до горщика?

Існують певні ознаки фізичної та психічної готовності дитини до горщика. Серед ознак готовності дитини до горщика:

 • усталений стабільний режим дефекації (щоденний стул один-два рази на день);
 • здатність зберігати підгузники сухими понад 2 години;
 • демонстрація негативних емоцій від перебування в мокрих або брудних памперсах;
 • знання і розуміння значення слів «пісяти» та «какати»;
 • інтерес до горщика і процесів, що відбуваються на ньому, акцентування уваги на них, відповідні питання.

Також дитина готова до того, щоб її привчали до горщика, якщо вона розуміє і може сказати або показати, коли їй хочеться в туалет, а також може самостійно спускати та надягати штани (зазвичай у віці двох-трьох років). Але навіть за повної готовності малюка до горщика періодично не виключені ситуації, коли дитина пісяється або обкакується, тому батькам варто запастися терпінням і спокоєм.

Як правильно привчити дитину до горщика?

Щоб навчити дитину ходити на горщик, скористайтеся нижченаведеними рекомендаціями. Ваші дії з привчання дитини до горщика повинні бути наступними:

 1. Найперший крок — це покупка зручного горщика, який бажано поставити в кімнаті малюка, щоб він став для нього звичним предметом.
 2. Потім потрібно починати говорити з дитиною про процеси, що відбуваються в туалеті, використовувати відповідні слова (пісяти, какати).
 3. Пропонуйте малюкові сідати на горщик, попередньо навчивши його знімати штани, коли ймовірність спорожнення сечового міхура або кишечника максимально висока (після сну, після їжі, коли дитина починає соватися і показувати своєю поведінкою, що хоче в туалет).
 4. У разі успіху потрібно похвалити малюка, дозволяючи йому відчути впевненість і правильність скоєних дій. Але якщо сталася невдача, не показуйте дитині своє засмучення, щоб не відбити у неї бажання продовжувати спроби в майбутньому.
 5. Попросіть малюка повідомляти вам, коли йому наступного разу захочеться в туалет.

Не слід садити дитину на горщик силою, проти її волі, дійте максимально делікатно. Покажіть малюкові як ви або інший член сім'ї сидите на унітазі, роз'яснивши дії, що здійснюються в туалеті. Використовуйте приємні заохочення для привчання до горщика, наприклад, давайте дитині забавні наклейки після кожного успішного використання туалету або дозвольте їй довше пограти на вулиці. Оскільки контроль над сечовим міхуром і кишечником у дітей вночі часто відстає від денного, привчати дитину до горщика краще вдень.

Додатково можна застосовувати тренувальні трусики для привчання до горщика — проміжний предмет між підгузниками та нижньою білизною. Тренувальні трусики не поглинають вологу так само добре, як памперси, тому малюкові буде легше зрозуміти, що вони мокрі, відчувши фізичний дискомфорт.

Скільки дитина звикає до горщика?

Швидко привчити дитину до горщика не вийде, адже в середньому дітям потрібно від трьох до шести місяців, щоб навчитися користуватися туалетом, причому хлопчики зазвичай роблять успіхи повільніше, ніж дівчатка. Не варто квапити малюка, створюючи для нього стресові ситуації, важливо діяти спокійно і розмірено. Привчання до горщика за 1 день неможливо, так як дитині потрібен час для вироблення повного контролю над своїм тілом.

Після того, як малюк навчиться залишатися сухим і чистим протягом дня, йому належить завершальний етап — зберігати режим походів у туалет і вночі. Доброю ідеєю стане покупка вологонепроникного наматрасника, який буде корисний, поки дитина не навчиться контролювати роботу свого сечового міхура і кишечника в нічний час доби.

Як привчити дитину до горщика, якщо вона не хоче сідати?

Причин, за якими діти відмовляються сидіти на горщику, може бути кілька. Серед причин відмови від горщика у дітей можуть бути:

 • занадто раннє привчання до туалету (у віці менше, ніж 18 місяців);
 • незручний горщик (наприклад, холодний або занадто твердий);
 • бунт проти батьківського примусу, якщо дитину намагаються привчити до горщика, використовуючи силові методи, нехай навіть дитина досягла віку фізичної та психічної готовності (у 2-3 роки).

Визначити точну причину того, чому дитина не проситься на горщик і відмовляється на ньому сидіти, допоможе педіатр. Дитячий лікар також порадить, які подальші дії слід зробити, щоб навчити дитину ходити на горщик (наприклад, замінити незручний горщик, змінити тактику поведінки на більш делікатну, відкласти процес привчання до горщика на деякий час).

Що робити, якщо дитина перестала ходити на горщик?

Дитина може перестати ходити на горщик, навіть якщо раніше їй подобалося справляти нужду в туалет, з кількох причин. До факторів, що спровокували відмову від горщика, відносять:

 • перенесене захворювання, що стало причиною сильного стресу і регресу звичок і навичок (наприклад, невроз);
 • психологічну кризу, що змушує малюка протестувати, показуючи свою незалежність і індивідуальність;
 • закреп, який викликав погані асоціації з походом у туалет (тому дитина не хоче какати в горщик).

Проаналізувати та визначити, чому у вашому випадку дитина не хоче ходити на горщик, а також знайти рішення проблеми зможе лікар-педіатр. Дитячий лікар порадить нормалізувати стул малюка або делікатно повторити процес привчання до туалету, забезпечивши дитині багато любові та підтримки. Варто звернутися за допомогою до педіатра, якщо ваші зусилля не дають результату, дитина відмовляється сидіти на горщику або сидить, але не пісяє і не какає.

Чи можна примушувати дитину ходити на горщик?

У жодному разі не можна намагатися привчити малюка до горщика силою. Краще зупинити процес навчання на кілька тижнів, оточивши дитину увагою і турботою. Зазвичай після невеликого перепочинку діти готові заново знайомитися з горщиком.

Як відучити дитину від підгузків?

Відучити дитину від підгузків можна декількома методами. Виділяють два основні методи, які допомагають відучити малюка від підгузника:

 • перший метод відлучення від підгузників полягає в заміні памперсів трусиками та колготками. Підготуйте горщик, поясніть малюкові мету його використання. Після того, як дитина почала ходити на горщик, не надягайте їй підгузники, а після кожного обпісювання або обкакакування дайте дитині трохи часу, щоб відчути дискомфорт від мокрих і брудних штанів;
 • другий метод відмови від памперсів передбачає позитивний приклад інших дітей більш старшого віку, спостерігаючи за діями яких малюк буде вчитися самостійно користуватися туалетом.

Перший метод відлучення від підгузників зазвичай працює швидше, дозволяючи привчити дитину справляти нужду на горщику вже через кілька тижнів. Але процес привчання дитини до горщика в будь-якому випадку вимагає багато часу і терпіння батьків, а також спокійного ставлення до періодичних обпісювань і обкакувань, які можуть іноді траплятися.

Як правильно вибрати горщик дитині?

Вибір горщика — важливий момент, якому варто приділити підвищену увагу. Який горщик краще всього вибрати для малюка:

 • зручний, зі спинкою, який правильно підібраний за розміром і повторює анатомічні вигини тіла;
 • достатньої місткості, щоб дитина не бруднилася після відвідування туалету;
 • виготовлений з якісного пластика (теплого, приємного на дотик, який легко миється).

Врахуйте, що горщик для дівчаток повинен бути більш округлим за формою, а для хлопчиків — овальним, з невеликим виступом попереду, щоб полегшити процес сечовипускання. Також подбайте про відповідний колір горщика, відштовхуючись від уподобань малюка.

Рейтинг статті:
0 з 5 на основі 0 оцінки
Як привчити дитину до горщика?
Завідуюча дитячим відділенням, лікар-педіатр. Перша категорія. Досвід роботи 10 років.

Задайте своє питання педіатру
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: