Про те, як розпізнати ЛОР-хвороби і коли звернутися до отоларинголога, розповідають лікарі мережі медичних центрів «ОН Клінік».
З якими симптомами звертатися до отоларинголога?
Отоларинголог — це лікар, який лікує захворювання горла, носа і вух. Відповідно, звертатися до нього потрібно за появи скарг, пов'язаних із цими органами. Докладніше про ознаки ЛОР-захворювань розповість Андрій Капленко, лікар-отоларинголог медичного центру «ОН Клінік Харків»:
«Приблизно третина скарг, з якими пацієнти звертаються до терапевта, стосуються ЛОР-органів. Серед найпоширеніших симптомів — біль і першіння в горлі, нежить, утруднене дихання через ніс, погіршення нюху і слуху, біль у вухах. Менш очевидні ознаки, які також можуть вказувати на отоларингологічні патології, включають часті головні болі, особливо в ділянці чола, запаморочення, порушення сну і хропіння».
З якими симптомами звертатися до отоларинголога?
З урахуванням перерахованих симптомів стає очевидно, що до компетенції отоларинголога належить безліч хвороб. Але які зустрічаються найчастіше? Розглянемо три найпоширеніші ЛОР-хвороби.
Що лікує ЛОР | |
Захворювання | Симптоми |
Ангіна (тонзиліт) |
|
Отит |
|
Риніт |
|
Ангіна
Поставте своє питання Отоларингологу «ОН Клінік»
Ангіна (або тонзиліт) — це доволі підступне захворювання, яке викликають стрептококи або стафілококи. Хвороба часто починається з легкого першіння в горлі, але швидко прогресує, провокуючи сильне запалення мигдаликів. Симптоми ангіни:
- почервоніння та набряк мигдаликів;
- біль у горлі, який посилюється під час ковтання;
- хрипкий або сиплий голос;
- збільшені лімфовузли на шиї.
Однією з ознак ангіни також є висока температура (понад 39 градусів), яку складно збити жарознижувальними препаратами. За гнійної ангіни на мигдаликах також утворюється жовтувато-білий гнійний наліт.
Про те, як лікувати ангіну, розповість Юлія Дідіченко, лікар-отоларинголог медичного центру «ОН Клінік Одеса»:
«Тонзиліт найчастіше трапляється в дітей молодшого шкільного віку та підлітків, проте в хронічній формі хвороба може проявлятися і в дорослому віці. Для лікування ангіни лікар може прописати льодяники, що полегшують біль у горлі, жарознижувальне при високій температурі, рекомендувати рясне пиття і полоскання горла. Полоскати горло за ангіни можна солоною водою (0,5 ч. л. солі на склянку теплої води). Антибіотик у разі ангіни призначають тільки в разі, якщо хвороба спричинена бактеріальною інфекцією».
Раніше поширеним методом лікування ангіни була тонзилектомія — операція з видалення мигдаликів. Зараз же лікарі намагаються обходитись медикаментозною терапією для збереження гланд і аденоїдів, які виконують захисну функцію в організмі. Видалення мигдаликів проводиться лише в разі рецидивуючого бактеріального тонзиліту, який не піддається лікуванню за допомогою антибіотиків.
Отит
Отит — це запальний процес, який локалізується в певному відділі (зовнішньому, середньому або внутрішньому) вуха. Найчастіше отити трапляються взимку та ранньою весною, що пов'язано з низькою температурою та холодними вітрами. Про симптоми отиту розповість Юлія Шпотюк, лікар-отоларинголог медичного центру «ОН Клінік Ужгород»:
«Головною ознакою отиту є гострий біль у вусі, який може віддавати в щелепу та голову. Також за отиту у хворого може погіршуватися слух, з'являтися шум і закладеність вуха. У разі зовнішнього отиту з'являється видимий набряк вушної раковини і може утворитися фурункул із гнійним вмістом».
Зазвичай для діагностики отиту ЛОРу достатньо збору анамнезу та візуального огляду вушного проходу за допомогою отоскопа. За наявності гною лікар також може взяти мазок на аналіз.
Лікування отиту залежить від тяжкості запалення і супутніх симптомів. Отоларинголог призначає протизапальні та знеболювальні препарати, а також жарознижувальні при підвищенні температури тіла вище 38 градусів. Антибіотики в разі отиту призначаються тільки за результатами аналізів, що підтверджують бактеріальну природу запалення.
Риніт
Риніт — це, мабуть, найпоширеніше захворювання носа. Вірусний риніт часто проявляється в холодну пору року і супроводжується іншими симптомами застуди (першінням у горлі, слабкістю, невисокою температурою). Саме його ми зазвичай називаємо нежитем.
Однак у захворювання може бути й інша природа. Наприклад, алергічний риніт виникає як реакція організму на вплив алергенів, що подразнюють слизову оболонку носа (пил, пилок, шерсть і виділення домашніх тварин тощо).
Вазомоторний риніт виникає, коли порушується тонус судин у носовій порожнині. Це хронічна патологія, яку практично неможливо усунути медикаментозним шляхом.
Якою б не була природа захворювання, симптоми риніту зазвичай такі:
- закладеність носа;
- слизові виділення з носа;
- чхання.
У разі рясних виділень слизу він може стікати по стінці гортані, спричиняючи свербіж у горлі. Алергічний риніт також може супроводжуватися сильним свербінням у носі та сльозоточивістю.
Лікування алергічного риніту полягає в прийомі антигістамінів і запобіганні контактів з алергенами. Підбір лікування неалергічного риніту ЛОР здійснює на підставі скарг. Якщо симптоми неважкі, може бути достатньо полоскання носової порожнини сольовим розчином. Якщо ж хворого турбує рясний нежить, отоларинголог може рекомендувати назальні спреї з протизапальним ефектом на основі кортикостероїдів.
Як запобігти ЛОР-хворобам?
Профілактика усіх ЛОР-захворювань спрямована передусім на загальне зміцнення імунної системи. Запобігти ангінам, отитам та іншим інфекційним захворюванням допоможе дотримання цих простих порад:
- Уникайте переохолоджень та перегрівань.
- Дотримуйтесь збалансованого і здорового раціону харчування.
- Захистіть слизові від впливу сухого і теплого повітря, оскільки воно сприяє пересиханню захисного шару і проникненню вірусів в організм.
- Підтримуйте гігієну ротової порожнини, носа та вух.
- Своєчасно звертайтеся до лікаря за появи будь-яких симптомів запалень ЛОР-органів. Пам’ятайте, що ці системи взаємопов’язані, а тому інфекції в одному органі можуть викликати захворювання іншого.
- Уникайте вірусів грипу та парагрипу, оскільки вони можуть викликати ускладнення у вигляді ангіни, фарингіту, отиту тощо. Найкращим варіантом буде робити щорічне щеплення від грипу.
Завжди краще запобігти хворобі, ніж її лікувати. Проте якщо симптоми ЛОР-хвороб уже є, важливо не займатися самолікуванням, оскільки так ви можете погіршити свій стан. Пам'ятайте, що тільки лікар може поставити правильний діагноз і призначити лікування, з огляду на індивідуальну клінічну картину, тому в разі кашлю, нежиті, болю в горлі та вухах потрібно одразу звертатися до отоларинголога.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Отоларингологія в ОН Клінік Полтава
![Застуда чи запалення — симптоми та лікування ЛОР-хвороб - Полевода Наталя Юрiївна](https://onclinic.ua/storage/media/clinics/104/gG2a2rmyL3ZngmSYdErJYLSYJ43DVZlZ3NptiUIA_2240.jpg)
![Полевода Наталя Юрiївна](https://onclinic.ua/storage/media/doctors/599/FrSn2j5SyTxefhsR60mr4PnQp2LDt0jOAa9HHEQx_900.png)