Діти і COVID-19: педіатр відповідає на питання

Діти і COVID-19: педіатр відповідає на питання
Читати 5 хвилин | Опубліковано: 13 May 2021 | Перегляди 5029
Пандемія COVID-19 змусила кожного з нас змінити звичний порядок життя і бути уважнішим до свого здоров’я.

Але найбільше приводів для хвилювання у батьків, адже лише вони здатні знизити ризик зараження власної дитини. 

І досі навколо коронавірусу у дітей точаться дискусії, і все через нестачу достовірної інформації. Тому сьогодні лікар-педіатр медичного центру «ОН Клінік Харків» (м. Пушкінська) Сирбу Тетяна Володимирівна відповість на найпоширеніші питання батьків про COVID-19 у дітей.

Чим відрізняється перебіг хвороби у дітей і дорослих? 

Перебіг хвороби у дітей і дорослих схожий. Причому чим старша дитина, тим більш подібним буде перебіг. Ризик розвитку ускладнень у дітей у 25 разів нижче, ніж у дорослих, ризик смерті — у 500 разів нижче, ніж у дорослих, тобто є практично нульовим. Але слід пам’ятати, що у дітей віком до 10 років частіше спостерігаються ускладнення і важкий перебіг, ніж у дітей старшого віку.

Ризик тромбозів у дітей набагато нижчий, тому що у них більш здорові судини, а система згортання крові працює краще. З іншого боку, у дітей і підлітків частіше, ніж у дорослих, трапляється мультисистемний запальний синдром (або Кавасакі-подібний синдром). Він виникає переважно через 2-3 тижні після перенесеної коронавірусної хвороби.

У дітей молодшого віку частіше, ніж у дорослих, трапляється ураження коронарних судин за мультисистемного запального синдрому. Такі діти повинні спостерігатися у кардіолога впродовж 2 місяців після одужання для контролю стану коронарних судин.

Чи правда, що нові штами коронавірусу більш небезпечні для дітей?

Так. На сьогодні існує 8 штамів Sars-Cov-2, він постійно мутує і кожна мутація вірусу більш небезпечна для людини. Мутовані віруси призводять до збільшення тяжких форм. Причому все частіше хворіють молодші групи людей, тому можна стверджувати, що і для дітей ці нові штами більш небезпечні.

Чи правда, що новонароджені й немовлята до 1 року перебувають у групі ризику?

Новонароджені та діти до року належать до групи ризику за ймовірністю важкого перебігу і виникнення ускладнень. Тому вони потребують особливого спостереження. Проте, на щастя, у цій групі дітей такі форми хвороби все одно виникають набагато рідше, ніж у дорослих.

Чи безпечно годувати груддю дитину, якщо мама хворіє на коронавірус?

Так, всі міжнародні установи рекомендують матері годувати дитину груддю, але треба дотримуватись необхідних засобів профілактики, а саме: мити руки з милом перед прикладанням дитини до грудей або обробляти їх деззасобами, якщо не має можливості скористуватися водою і милом. У побуті за можливості намагайтеся витримувати дистанцію у 2 метри від ліжечка дитини та обов’язково носити захисну маску, яку треба змінювати кожні 2 години.

Які постковідні симптоми спостерігаються у дітей?

Частота і тривалість постковідного синдрому у дітей ще не вивчена. Є поодинокі попередні дослідження, але відомо, що в близько 40% дітей протягом 3 місяців після захворювання можуть спостерігатись втома, біль у м’язах і суглобах, головний біль, безсоння, задишка, тахікардія, підвищення температури тіла до 38,1-39°С без вагомих причин.

Чому важливо розмовляти з дітьми про коронавірус?

Вірус COVID-19 передається повітряно-крапельним шляхом, і діти найчастіше інфікуються в колі сім’ї, ніж будь-де. Проте діти є такими самими носіями коронавірусу, як і дорослі. Малюкам до 2 років не рекомендується одягати захисні маски, а от старшим дітям потрібно користуватися засобами індивідуального захисту. Тому важливо говорити з дітьми від 2 років про важливість дотримання правил профілактики, необхідність утримуватись від торкань обличчя руками тощо. Також потрібно навчити дитину правильно одягати та носити маску на обличчі, користуватись деззасобами та уникати контакту з хворими.

Найкраще запобігти захворюванню, чим потім його лікувати. Тому дотримуйтесь правил особистої гігієни та навчіть цьому власну дитину. Будьте здорові!

А як ви захищаєте дитину від інфікування?

Популярні питання

1. Як ковід впливає на вагітність?

Коронавірусна інфекція у вагітних жінок протікає по-різному і може як пройти в легкій формі, так і призвести до ускладнень. Питання впливу на вагітність інфекції, викликаної вірусом Covid-19, продовжує вивчатися. Для того, щоб вчасно виявити та усунути можливі порушення, вагітна жінка, хвора на ковід, повинна регулярно спостерігатися у лікуючого терапевта і акушер-гінеколога.

2. З яких симптомів починається ковід у дитини?

Коронавірусна інфекція, як правило, починається з підвищення температури тіла, яке супроводжується сильною слабкістю, підвищеною стомлюваністю, ознобом, головним болем. Одночасно може виникнути закладеність носа. У дітей, хворих на коронавірус, також може з'явитися біль у животі та розлад шлунку.

3. Скільки триває інкубаційний період ковід-19 у дітей?

Інкубаційний період після зараження вірусом Covid-19 у дітей, як і у дорослих, може тривати до 14 днів. У більшості випадків симптоми захворювання з'являються на 3-5 день після контакту з носієм коронавірусу.

Рейтинг статті:
4.86 з 5 на основі 7 оцінок
Діти і COVID-19: педіатр відповідає на питання
Завідуюча дитячим відділенням, лікар-педіатр. Перша категорія. Досвід роботи 10 років.

Задайте своє питання педіатру
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: