Але найбільше приводів для хвилювання у батьків, адже лише вони здатні знизити ризик зараження власної дитини.
І досі навколо коронавірусу у дітей точаться дискусії, і все через нестачу достовірної інформації. Тому сьогодні лікар-педіатр медичного центру «ОН Клінік Харків» (м. Ярослава Мудрого) Сирбу Тетяна Володимирівна відповість на найпоширеніші питання батьків про COVID-19 у дітей.
Чим відрізняється перебіг хвороби у дітей і дорослих?
Перебіг хвороби у дітей і дорослих схожий. Причому чим старша дитина, тим більш подібним буде перебіг. Ризик розвитку ускладнень у дітей у 25 разів нижче, ніж у дорослих, ризик смерті — у 500 разів нижче, ніж у дорослих, тобто є практично нульовим. Але слід пам’ятати, що у дітей віком до 10 років частіше спостерігаються ускладнення і важкий перебіг, ніж у дітей старшого віку.
Ризик тромбозів у дітей набагато нижчий, тому що у них більш здорові судини, а система згортання крові працює краще. З іншого боку, у дітей і підлітків частіше, ніж у дорослих, трапляється мультисистемний запальний синдром (або Кавасакі-подібний синдром). Він виникає переважно через 2-3 тижні після перенесеної коронавірусної хвороби.
У дітей молодшого віку частіше, ніж у дорослих, трапляється ураження коронарних судин за мультисистемного запального синдрому. Такі діти повинні спостерігатися у кардіолога впродовж 2 місяців після одужання для контролю стану коронарних судин.
Чи правда, що нові штами коронавірусу більш небезпечні для дітей?
Поставте своє питання Педіатру «ОН Клінік»
Так. На сьогодні існує 8 штамів Sars-Cov-2, він постійно мутує і кожна мутація вірусу більш небезпечна для людини. Мутовані віруси призводять до збільшення тяжких форм. Причому все частіше хворіють молодші групи людей, тому можна стверджувати, що і для дітей ці нові штами більш небезпечні.
Чи правда, що новонароджені й немовлята до 1 року перебувають у групі ризику?
Новонароджені та діти до року належать до групи ризику за ймовірністю важкого перебігу і виникнення ускладнень. Тому вони потребують особливого спостереження. Проте, на щастя, у цій групі дітей такі форми хвороби все одно виникають набагато рідше, ніж у дорослих.
Чи безпечно годувати груддю дитину, якщо мама хворіє на коронавірус?
Так, всі міжнародні установи рекомендують матері годувати дитину груддю, але треба дотримуватись необхідних засобів профілактики, а саме: мити руки з милом перед прикладанням дитини до грудей або обробляти їх деззасобами, якщо не має можливості скористуватися водою і милом. У побуті за можливості намагайтеся витримувати дистанцію у 2 метри від ліжечка дитини та обов’язково носити захисну маску, яку треба змінювати кожні 2 години.
Які постковідні симптоми спостерігаються у дітей?
Частота і тривалість постковідного синдрому у дітей ще не вивчена. Є поодинокі попередні дослідження, але відомо, що в близько 40% дітей протягом 3 місяців після захворювання можуть спостерігатись втома, біль у м’язах і суглобах, головний біль, безсоння, задишка, тахікардія, підвищення температури тіла до 38,1-39°С без вагомих причин.
Чому важливо розмовляти з дітьми про коронавірус?
Вірус COVID-19 передається повітряно-крапельним шляхом, і діти найчастіше інфікуються в колі сім’ї, ніж будь-де. Проте діти є такими самими носіями коронавірусу, як і дорослі. Малюкам до 2 років не рекомендується одягати захисні маски, а от старшим дітям потрібно користуватися засобами індивідуального захисту. Тому важливо говорити з дітьми від 2 років про важливість дотримання правил профілактики, необхідність утримуватись від торкань обличчя руками тощо. Також потрібно навчити дитину правильно одягати та носити маску на обличчі, користуватись деззасобами та уникати контакту з хворими.
Найкраще запобігти захворюванню, чим потім його лікувати. Тому дотримуйтесь правил особистої гігієни та навчіть цьому власну дитину. Будьте здорові!
А як ви захищаєте дитину від інфікування?
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Педіатрія в Дитячому відділенні «ОН Клінік Харків» (м. Палац Спорту)
Популярні питання
Коронавірусна інфекція у вагітних жінок протікає по-різному і може як пройти в легкій формі, так і призвести до ускладнень. Питання впливу на вагітність інфекції, викликаної вірусом Covid-19, продовжує вивчатися. Для того, щоб вчасно виявити та усунути можливі порушення, вагітна жінка, хвора на ковід, повинна регулярно спостерігатися у лікуючого терапевта і акушер-гінеколога.
Коронавірусна інфекція, як правило, починається з підвищення температури тіла, яке супроводжується сильною слабкістю, підвищеною стомлюваністю, ознобом, головним болем. Одночасно може виникнути закладеність носа. У дітей, хворих на коронавірус, також може з'явитися біль у животі та розлад шлунку.
Інкубаційний період після зараження вірусом Covid-19 у дітей, як і у дорослих, може тривати до 14 днів. У більшості випадків симптоми захворювання з'являються на 3-5 день після контакту з носієм коронавірусу.