Чи варто боятися раку грудей?

Великий відсоток смертності від раку грудей за статистикою ВООЗ пов'язаний із відсутністю ранньої діагностики: багато жінок нехтують регулярними профілактичними мамологічними оглядами та звертаються до фахівця після виникнення патологічної симптоматики — наприклад, тяжкості в грудях чи появи неоднорідних ущільнень в молочній залозі. Однак, якщо рак виявлено на початковій стадії, він добре піддається лікуванню та часто не потребує кардинальних заходів, як-от повна мастектомія (операція з видалення молочних залоз). Що потрібно знати та робити жінкам, щоб скоротити ризик розвитку раку та убезпечити себе від цього небезпечного захворювання?
Сучасна медицина виділяє близько 20 підвидів РМЗ, проте, незалежно від виду захворювання, вони мають схожу картину розвитку. Частина клітин молочної залози зазнає патологічних змін (мутації), клітини починають активно зростати та розвиватися. Так утворюється пухлина, що змінює структуру тканини та порушує нормальне функціонування молочних залоз. Якщо новоутворення не виявити на ранній стадії, воно дає метастази — вторинні осередки патологічного процесу, тобто рак проникає в лімфовузли, вражає різні внутрішні органи. Під час такої стадії ураження захворювання важко вилікувати і ризик смерті значно зростає.
Лікарі виділяють 5 стадій раку грудей:
Попри те, що проблемі РМЗ останніми роками приділяють пильну увагу, етіологія даного захворювання до кінця не зрозуміла.
Проте лікарі сходяться на думці, що основними факторами ризику, що провокують патологію, є:
Підвищити ризик розвитку РМЗ може несприятлива екологічна ситуація: наприклад, якщо у повітрі, ґрунті чи воді присутні канцерогени. Також на появу патології впливає незбалансоване харчування (зловживання жирною, копченою їжею).
На ранній стадії рак молочної залози зазвичай проходить безсимптомно: в грудях з'являються невеликі рухливі маси, які неможливо відчути під час самостійного огляду. З розвитком захворювання ознаки патології стають більш вираженими: можуть з’явитися виділення з соска, змінюється шкіра — з'являються складки, «апельсинова кірка», зморшки. Внаслідок цього хвора може не мати жодних больових відчуттів.
Рак молочної залози діагностується не тільки у жінок, але й у чоловіків, хоча значно рідше.
Зараз не існує 100%-ефективної профілактики РМЗ. Однак жінкам рекомендується виключити фактори ризику, що провокують це захворювання.
Щоб мінімізувати ймовірність появи патології, мамологи радять:
Якщо жінка використовує оральні контрацептиви або приймає інші гормональні препарати (наприклад, у клімактеричний період, в рамках терапії гінекологічних розладів), вона має регулярно проходити мамологічний огляд. Неприпустимо безконтрольно приймати препарати — це може призвести до порушення гормонального фону, появи новоутворень та їх швидкого зростання. Також бажано носити зручну (нетісну) білизну з натуральних тканин.
Важливим профілактичним заходом є планові огляди у мамолога.
Позапланово записатися на прийом до фахівця необхідно в разі появи таких симптомів:
Ці ознаки не обов'язково свідчать про наявність раку. Але це тривожні симптоми, з якими слід якнайшвидше звернутися за кваліфікованою лікарською допомогою. У групі підвищеного ризику знаходяться дівчата з раковими захворюваннями в сімейному анамнезі, жінки, які не народжували, і жінки після 55 років.
Самообстеження молочних залоз є також важливим профілактичним заходом, що дозволяє вчасно помітити патологічні зміни в тканинах.
Самостійне обстеження рекомендується проводити щомісяця, в один і той самий день менструального циклу, але не в тиждень до і не в тиждень після самої менструації.
Вагітність або період лактації не повинні бути підставами для пропуску самообстеження.
Проводити самостійне обстеження грудей краще перед дзеркалом до відвідування душа за такою схемою:
Самостійне обстеження, яке виконується регулярно, дозволить вам помітити навіть незначні структурні зміни в тканинах і вчасно запідозрити початок патологічного процесу. Але самообстеження не може замінити повноцінного мамологічного огляду.
Звертатися до мамолога необхідно 1 раз на рік, але якщо жінка перебуває у групі ризику (наприклад, якщо у жінок в її сім'ї діагностували рак молочних залоз), лікарський огляд слід проводити кожні півроку. Перший візит до фахівця слід здійснити у 13–14 років (під час статевого дозрівання, після першого менструального циклу).
Мамологічний огляд включає:
Стандартними діагностичними процедурами у мамології є УЗД молочних залоз (як правило, проводиться жінкам до 40 років) та мамографія. Чим відрізняються ці обстеження та як до них підготуватися?
Ультразвукове дослідження грудей дозволяє оцінити структуру тканини, виявити патологічні зміни, такі як кісти та пухлини. УЗД є безболісним, безпечним та інформативним, спеціальна підготовка до нього не потрібна. Але фахівці рекомендують проходити процедуру в першій половині менструального циклу, тобто на 5–10-й день після менструації.
Мамографія — рентгенологічне неінвазивне обстеження, за результатами якого мамолог може оцінити стан молочних залоз. Мамографію також рекомендується проходити на 5–10-й день менструального циклу, що пов'язано з гормональними змінами, які відбуваються в організмі жінки.
Якщо на УЗД або мамографії лікар виявить осередки інфекції (пухлину, скупчення рідини або інші ознаки захворювання), він призначить додаткові аналізи — пункцію, біопсію. За результатами буде поставлено діагноз та розроблено схему лікування.
Було б помилкою вважати, що мамолог перевіряє молочні залози лише на наявність ракових пухлин. Насправді мамологія спрямована на профілактику та лікування широкого спектра захворювань, і РМЗ — лише одне з них.
Під час візиту лікар може діагностувати такі патології, як:
Звернутися до мамолога необхідно, якщо виявлено будь-які аномалії грудей, а також після перенесених травм і забоїв. Рання діагностика захворювання важлива не тільки для успішного лікування раку: більшість порушень значно швидше проходять, якщо вчасно їх розпізнати та підібрати відповідну терапію.
Перше правило для жінок, які бажають мінімізувати ризик РМЗ — регулярно проводити самоогляди, щорічно проходити УЗД молочних залоз або мамографію. Якщо результат показав наявність раку, не варто впадати у відчай — в разі ранньої діагностики рак грудей добре лікується, і ремісія настає в 98% випадків.
Терапією раку молочної залози займаються мамологи або мамологи-онкологи. Спочатку спеціаліст направить на додаткові дослідження, щоб встановити стадію та форму захворювання. Залежно від цього буде підібрано найефективніше лікування.
Найчастіше терапія раку грудей передбачає:
Зазвичай мамологи-онкологи проводять комплексне лікування, тобто поєднують одразу кілька видів терапії.
Після настання ремісії пацієнтці необхідно регулярно відвідувати мамолога та дотримуватися розроблених спеціалістом рекомендацій для запобігання рецидивам. Це допоможе зберегти здоров'я та уникнути повторних епізодів РМЗ у майбутньому.