0 800 30 11 77

Стрибок росту в дітей: календар за тижнями

Стрибок росту в дітей: календар за тижнями
Читати 7 хвилин | Створено: 10 March 2023 | Оновлено: 10 March 2023 | Перегляди 1570
З дитинства і до підліткового періоду в дітей відбувається закономірний ріст. У певні періоди активно збільшуються довжина, маса і змінюються пропорції тіла дитини.

Що таке дитячі стрибки росту?

Стрибки росту — це короткі періоди (до одного тижня), під час яких у дитини інтенсивно зростає тіло. Стрибки росту є частиною фізіологічного (нормального) розвитку дітей і відбуваються доки організм не досягне фізичної зрілості (до 18-20 років).

Чому відбуваються стрибки росту в дітей? Що впливає на ріст дитини?

Активні зміни росту дитини зумовлені стрімким розвитком кісткової та м'язової систем організму. На темпи росту впливає спадковість: генетичні дані визначають, наскільки високою виросте дитина і як швидко вона досягне свого максимального зросту. Інші чинники, що зумовлюють темпи росту дитини:

  • раціон харчування;
  • рівень фізичної активності;
  • вплив негативних чинників довкілля (забруднення, радіація).

На ріст дитини впливають пренатальні (внутрішньоутробні) чинники: шкідливі звички майбутньої мами (куріння, алкоголь), наявність у вагітної жінки патологій, наприклад, гестаційного діабету. Стрибок росту в дітей також відбувається в пубертатний період через гормональні зміни.

Календар стрибків росту

Важливо пам'ятати, що розвиток малюка індивідуальний. Для комплексної оцінки стану здоров'я педіатр зіставляє зріст, вагу та окружність голови дитини.

Календар стрибків росту

Вік (років)

Для хлопчиків: зріст (см)

Для хлопчиків: вага (кг)

Для дівчаток: зріст (см)

Для дівчаток: вага (кг)

0

50

3.3

50

3.3

1

75

9.8

73

9.1

2

90

12.4

86

11.3

3

100

14.0

95

13.0

4

105

15.5

102

14.2

5

110

17.0

108

15.6

6

115

19.0

114

17.4

7

120

21.0

119

19.0

8

125

23.0

125

21.0

9

130

27.0

130

24.0

10

135

31.0

135

28.0

11

145

36.0

145

33.0

12

155

45.0

155

41.0

13

165

52.0

157

47.0

14

170

58.0

159

52.0

Ця таблиця приблизно відображає періоди та тривалість активного росту малюків. Встановити причину можливої зміни поведінки дитини може педіатр після огляду. 

Стрибки росту в немовлят

Протягом першого року життя діти в середньому виростають на 25 сантиметрів. У віці одного-двох років ріст дитини трохи сповільнюється і становить близько шести сантиметрів на рік. Основні періоди стрибків росту в дітей до року:

Стрибки росту в дітей до року

Перший стрибок росту

Третій-п'ятий тиждень

Другий стрибок росту

Шостий-восьмий тиждень

Третій стрибок росту

11-12 тиждень

Четвертий стрибок росту

22-24 тиждень

П'ятий стрибок росту

36-40 тиждень

Шостий стрибок росту

42-44 тиждень

Сьомий стрибок росту

52-55 тиждень

Восьмий стрибок росту

60-64 тиждень

Стрімкий розвиток всіх систем організму й активне освоєння нових навичок призводять до того, що дитина не встигає адаптуватися до змін і виникають кризи першого року життя. У ці періоди діти стають примхливими та дратівливими, потребують підвищеної уваги з боку батьків.

Ознакою стрибка росту є підвищений апетит, оскільки в дитини збільшується потреба у вуглеводах, необхідних для вироблення енергії. Під час стрибків росту важливо продовжувати грудне вигодовування, оскільки материнське молоко допоможе забезпечити дитину необхідними вітамінами та мікроелементами.

Приблизно у віці шести місяців необхідно вводити прикорм, щоб задовольнити енергетичні та поживні потреби малюка. Якщо почати прикорм значно пізніше, ріст і розвиток дитини можуть сповільнитися.

Стрибки росту в хлопчиків

У період статевого дозрівання дитячий організм активно росте і розвивається. Стрибок росту у хлопчиків виникає у віці 12-16 років (пік спостерігається в період між 13-14 роками). Згідно з даними Pudmed, активне зростання в пубертатному періоді пов'язане з комплексним впливом кількох чинників:

«Стрибок росту у хлопчиків зумовлений гормональними змінами, генетичними даними, впливом довкілля і раціоном харчування. Швидкість і тривалість росту хлопчиків більші, ніж у дівчаток».

Хлопчики виростають приблизно на 10 сантиметрів за рік максимального росту. У цей період у дитини змінюються пропорції тіла: збільшується розмір ніг і рук, розширюються плечі.

Стрибки росту в дівчаток

Стрибок росту у дівчаток відбувається раніше, ніж у хлопчиків, приблизно в 10-14 років (пік ростової активності в 11-12 років). У середньому дівчатка виростають на сім-дев'ять сантиметрів протягом року. У період пубертату також змінюється форма тіла: починають рости груди й округлюються стегна.

Для нормального росту і розвитку дитини важливо, щоб її харчування було повноцінним і збалансованим: раціон має містити фрукти, овочі, м'ясо, яйця, молочні та кисломолочні продукти. Також дитина має займатися фізичною активністю і висипатися.

Стрибок росту і поганий сон у дитини

Поганий сон під час стрибка росту може бути зумовлений нічними пробудженнями через підвищений апетит і необхідність у додаткових годуваннях. У цей період діти можуть бути сонними, примхливими і часто проситися «на ручки».

Батьки можуть помітити, що налагоджений режим дня вже не підходить малюкові. У цьому разі можна перенести денний сон дитини на більш ранній час. Під час укладання дитини спати важливо, щоб кімната була затемненою, оскільки це прискорює настання сну. Заспокоїти і розслабити малюка допомагають обійми і поцілунки батьків.

Порушення сну в дітей також може виникати через болі росту — хворобливі пульсуючі відчуття в нижніх кінцівках, які з'являються вночі. Дитина скаржиться на періодичний біль в обох ногах, іноді її турбують головний біль і дискомфорт у ділянці живота. Специфічного лікування болю росту не існує, часто він минає сам собою протягом одного-двох років. За необхідності педіатр може призначити масаж ніг і знеболювальні препарати.

Популярні питання

1. У чому проявляється стрибок росту?

Стрибок росту — це період інтенсивного збільшення довжини та зміни пропорцій тіла дитини. Через активний ростовий процес у дітей підвищується апетит, погіршується сон і часто змінюється настрій.

2. Як розпізнати стрибок росту в немовляти?

Під час стрибка росту немовлята стають примхливими і неспокійними. Малюки частіше прокидаються вночі і більше сплять вдень. У них також підвищується апетит і збільшується кількість годувань.

3. Коли закінчується стрибок росту?

Найчастіше стрибки росту виникають у дітей до року, а також у період статевого дозрівання. Фізичної зрілості діти досягають у віці 18-20 років.

4. Що робити, коли в дитини стрибок росту?

Під час стрибка росту важливо забезпечити дитині повноцінний відпочинок і стежити за тим, щоб вона висипалася і проводила достатню кількість часу на свіжому повітрі. Раціон харчування має бути збалансованим і повноцінним, щоб повністю забезпечити потреби дитини у вітамінах, мікроелементах, білках і вуглеводах.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 4 оцінок
Стрибок росту в дітей: календар за тижнями
Лікар-інтерн педіатр
Катерина 3 дні тому
Доброго дня, чи може бути стрибок росту у вісім тижнів?
Відповісти
Добрий день. Так, може бути. Таблиці стрибків росту лише приблизні, тому у кожної дитини пік ростової активності може настати в різний час. Для оцінки росту і розвитку дитини необхідно звернутися за консультацією до педіатра.
Ольга 6 днів тому
Доброго дня, а скільки триває стрибок росту в три місяці?
Відповісти
Добрий день. Точно сказати тривалість стрибка росту в немовлят не можна, у середньому цей період триває до семи днів.
Поліна 1 тиждень тому
Добрий день. Чим проявляється стрибок росту в чотири місяці?
Відповісти
Доброго дня. Під час стрибків росту діти стають примхливими і неспокійними. У них підвищується апетит і може порушуватися режим сну, внаслідок чого з'являються сонливість вдень і безсоння вночі.
Анна 2 тижні тому
Добрий день, чи можна розрахувати заздалегідь, коли у дітей будуть стрибки росту?
Відповісти
Доброго дня. Важливо пам'ятати, що розвиток малюка індивідуальний, і передбачити, як саме ростиме дитина, не можна. Однак існують календарі стрибків росту, які можуть допомогти батькам дізнатися, коли приблизно в дитини може бути пік ростової активності.
Марина 2 тижні тому
Добрий день. Коли виникають стрибки росту в недоношених дітей?
Відповісти
Доброго дня. Стрибки росту в недоношених дітей виникають дещо пізніше (на один-два тижні), ніж у діток, народжених у строк. Для оцінки росту і розвитку передчасно народжених дітей педіатри використовують спеціальні діаграми.
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.