Обрати медичний центр
Ділимося порадами про здоров'я:

Абсцес

Абсцесом називається запалення тканин з утворенням порожнини, заповненої гнійними масами. Вогнища виникають під дією патогенних мікроорганізмів, що викликають некроз клітин і їх переродження в гній. Бактерії потрапляють в організм через рани, садна, інші порушення цілісності шкіри або слизових оболонок. Також абсцес може з'явитися на тлі інфекційних захворювань (наприклад, тонзиліту або пневмонії).

Гнійне запалення зачіпає різні частини тіла і може виникнути як в підшкірному шарі, так і на внутрішніх органах. У медицині розрізняють абсцеси м'яких тканин, головного мозку, легенів, печінки, малого таза і інші різновиди патологій. Прояви захворювання різняться в залежності від локалізації вогнища, але загальні симптоми абсцесу схожі:

  • лихоманка;
  • нездужання;
  • головний біль;
  • нудота.

Якщо гнійна капсула розташована неглибоко під шкірою, утворюється видима болісна припухлість.

Що таке абсцес?

При потраплянні в організм бактерій золотистого стафілококу, кишкової палички чи інших збудників, тіло реагує певним чином. Навколо ураженої ділянки утворюється мембрана – своєрідна капсула, «замикає» бактерії всередині. Поступово порожнина заповнюється гноєм.

Самопочуття хворого залежить від стадії абсцесу - спочатку пацієнт відчуває легке нездужання, що супроводжується незначним зростанням температури. Згодом лихоманка посилюється, порушуються функції ураженого органу, виявляються більш важкі симптоми гнійного запалення.

Заключною стадією стає прорив мембрани і потрапляння її вмісту в навколишні тканини. Даний результат призводить до серйозних ускладнень: перитоніту, менінгіту, плевриту і так далі. Тому при появі перших ознак гнійного абсцесу необхідно записатися на прийом до хірурга.

Що робити при абсцесі?

Для діагностики запалення лікар проводить первинний огляд і призначає пацієнтові ряд додаткових аналізів. Виявити глибокі абсцеси можуть аналізи крові, УЗД, інші інструментальні обстеження.

Найбільш результативною методикою лікування залишається розтин капсули, видалення її вмісту і подальше дренування до повного відновлення цілісності тканин. Переваги подібної процедури:

  • запобігання потрапляння гною в навколишні тканини;
  • очищення утвореної порожнини від патогенів;
  • значне поліпшення самопочуття пацієнта відразу після втручання.

Операція малоінвазивна, не вимагає госпіталізації і займає мінімум часу. Пацієнту не потрібна попередня підготовка, процедура проходить під місцевою анестезією (якщо абсцес залягає в підшкірному шарі). Після очищення порожнину промивають антисептичним розчином, можливе введення антибіотиків чи інших медикаментів для боротьби з джерелом інфекції. Подальше лікування передбачає:

  • прийом антибактеріальних препаратів;
  • симптоматичне лікування (зняття жару, больового синдрому);
  • збалансовану дієту.

Хірург встановлює дренаж для введення ліків і вільного виведення інфільтрату, що залишився. Це значно прискорює загоєння тканин і виключає ризик їх повторного нагноєння.

Пацієнту потрібно регулярно міняти пов'язку і слідувати іншим рекомендаціям: тимчасово відмовитися від фізичних навантажень, не допускати намокання шва, приймати прописані медикаменти. При повторному відвідуванні медичного центру хірург перевіряє загоєння тканин, при необхідності коригує схему терапії.

Записатися на прийом до лікаря ви можете прямо зараз за контактними телефонами медичних центрів мережі "ОН Клінік" або заповнивши форму на сайті.

Доступно в медичних центрах:

Хірургія в Харкові
(м. Палац Спорту)
Запис по телефону цілодобово:

Записатись на прийом

Додані послуги
При оплаті на сайті:
0 грн.
При оплаті в мед. центрі:
0 грн.

Задати своє питання

Відгук або пропозиція щодо роботи

Уточнити ціну

Дзвінок в один клік