Геморой і тріщина прямої кишки: частий союз проктологічних проблем

Анальна тріщина (в проктології – анальна фісура) являє собою порушення цілісності слизової оболонки прямої кишки в самому нижньому її відділі – сфінктері ануса. Таке ушкодження має вигляд поздовжнього розриву, рани або виразки.

Розрив слизової оболонки ануса може виникати раптово і гоїтися протягом 1-4 тижнів (гостра анальна тріщина), або ж мати тривалий перебіг (більше трьох місяців), в якому періоди загострення чергуються з періодами ремісії (хронічна анальна тріщина).

Розміри цього інтимного дефекту відносно невеликі: всього 1-2 см. Але незручностей він доставляє безліч. Ним можуть страждати люди різного віку – але особливо часто він докучає молодим (до 33 років). В основному, це молоді жінки (понад 60% всіх зареєстрованих в практиці випадків). Також фісура ануса нерідко зустрічається у чоловіків у віці 35-55 років.

Відомо багато випадків, коли анальна фісура виникає як самостійне захворювання під впливом цілого ряду несприятливих факторів:

  • запор;
  • пронос;
  • перенапруження анального сфінктера.

Однак існує тенденція поєднаного перебігу, коли геморой і тріщина прямої кишки протікають паралельно.

Досить часто варикозне розширення вен заднього проходу (геморой) має місце у молодих жінок ще задовго до пологів. Захворювання протікає досить легко, і не приносить істотного дискомфорту. І тільки після народження дитини геморой загострюється, набуваючи виражену клінічну симптоматику і ускладнюючись тріщинами заднього проходу.

Геморой і тріщини заднього проходу багато в чому мають схожу симптоматику:

  • біль під час і після дефекації;
  • кров’яні виділення під час дефекації;
  • тріщини при геморої також можуть сильно свербіти і викликати печіння.

Тріщини і геморой відрізняються один від одного характером кров’янистих виділень під час акту дефекації (випорожнення):

Для фісур характерні мізерні виділення у вигляді яскраво-червоних мазків на туалетному папері або крапельок на калі.

Кровотечі при геморої часто рясні (через випадання гемороїдальних вузлів і розриву варикозних вен прямої кишки від фізичного напруження).

Огляд у проктолога при геморої і анальній тріщині включає в себе як мануальну (ручну), так і інструментальну діагностику. Сюди відносяться:

  • ректальна пальпація (обмацування зони прямої кишки шляхом введення пальців в анус);
  • аноскопія;
  • ректороманоскопія.

Це методи візуального обстеження прямої кишки за допомогою ендоскопу, що виконуються під місцевою анестезією. Вони дозволяють адекватно оцінити стан слизової оболонки – в тому числі, виявити наявність новоутворень прямої кишки, і при необхідності взяти біопсію.

Колопроктологи медичного центру «ОН Клінік» допоможуть якісно діагностувати захворювання, щоб зрозуміти, що саме турбує пацієнта: геморой або тріщина заднього проходу, або ж цілий комплекс проктологічних проблем. При необхідності оперативного лікування (в разі хронічного процесу), тут запропонують щадні малоінвазивні методики, що дозволяють безболісно позбутися від захворювання, і швидко відновитися після терапії.