Обрати медичний центр
Ділимося порадами про здоров'я:

Діагностика міопії

Людське око – орган, відповідальний за візуальне сприйняття навколишнього світу. У здоровому оці світло проходить через рогівку та кришталик, фокусується в центрі сітківки, за рахунок чого формується чітке зображення.

Але внаслідок збільшеного очного яблука або підвищеної сили заломлюючого апарата, фокусування зміщується – зображення формується перед сітківкою, стає розмитим і нечітким. Це говорить про наявність офтальмологічного порушення – міопії.

Що таке міопія?

Міопія – це нездатність людини чітко бачити віддалені об'єкти. Хворий, який страждає міопією, добре бачить предмети, що знаходяться поблизу. Але, чим більша відстань між оком і об'єктом, що розглядається, тим менш чітким стає зображення.

Офтальмологи виділяють два типи міопії:

 • осьову, що виникає через збільшений розмір очного яблука;
 • рефракційну, що розвивається через підвищену заломлюючу силу оптичної системи.

Точно встановити тип короткозорості можна лише після проходження діагностики.

При цьому вроджене захворювання зустрічається не так часто, до розвитку короткозорості призводять наступні причини:

 • спадковий фактор – у цьому випадку захворювання зазвичай проявляється в дитячому або підлітковому віці, має прогресуючий характер;
 • спазм циліарного м'яза, що виникає через травму, неврологічні порушення, невдале хірургічне втручання;
 • кератоконус – запальне захворювання рогівки, що призводить до зміни її форми;
 • зсув кришталика, що розвивається через механічну травму;
 • склероз кришталика – вікова дегенеративна зміна тканини;
 • високі навантаження на очі (особливо в дитячому віці), що призводять до ослаблення очних м'язів;
 • гіподинамія (малорухливий спосіб життя);
 • гормональні зміни, що виникають у період статевого дозрівання;
 • авітаміноз, а також недостатня кількість у раціоні селену, цинку, кальцію.

Також можуть сприяти розвитку міопії сітківки захворювання, пов'язані з порушенням кровообігу та живленням тканин, метаболічні порушення (наприклад, цукровий діабет).

Симптоми міопії

Перші симптоми короткозорості можуть виявитися в дитячому або підлітковому віці. Очі дитини постійно розвиваються, при цьому відчуваючи підвищені навантаження (читання, навчання, використання гаджетів). Міопія може посилитися під час статевого дозрівання (в 12-13 років), коли змінюється гормональний фон.

Батькам важливо не пропустити перші симптоми офтальмологічного порушення у дітей. У результаті, дитина починає жмуритися, підносити книги або гаджети близько до очей, низько нахилятися над партою або столом під час виконання письмової роботи.

Слід також звернути увагу на такі непрямі ознаки хвороби, як:

 • підвищена стомлюваність очей;
 • головні болі під час роботи на близькій відстані.

Основний симптом міопії – нечітке сприйняття віддалених об'єктів: «картинка» починає розмиватися. Чим сильніший ступінь порушення, тим менш чітко хворий бачить навколишній світ. Офтальмологи розрізняють три ступені короткозорості:

 • слабкий – до 3 діоптрій;
 • середній – від 3 до 6 діоптрій;
 • високий – від 6 діоптрій і більше.

Основна небезпека захворювання полягає в тому, що воно може прогресувати. Прогресуюча форма короткозорості за відсутності правильного лікування може призвести до сліпоти.

Розвиток міопії може бути повільним і припинитися із закінченням росту організму у віці 20-25 років. Але в деяких випадках вона продовжує прогресувати протягом усього життя, очне яблуко постійне витягується та подовжується, що призводить до незворотних порушень.

Щоб вчасно розпізнати короткозорість і швидше почати лікування міопії, слід відвідувати офтальмолога мінімум 1 раз на рік, а виявивши її – не рідше 1 разу на 3-4 місяці.

Лікування міопії

Зниження гостроти зору може бути викликане не лише міопією. Визначити причини порушення можна тільки після діагностики.

Офтальмолог збирає анамнез, перевіряє гостроту зору за допомогою таблиць Сивцева або проектора знаків, де розташовані букви або картинки різного розміру. У якості діагностичних методик можуть бути використані інструментальні й апаратні обстеження:

 • рефрактометрія – об'єктивне визначення рефракції ока за допомогою спеціальних приладів,
 • тонометрія – вимір внутрішньоочного тиску.

За необхідності проводиться дослідження на фоні циклоплегії (тимчасове розслаблення акомодаційного м'яза за допомогою медикаментів). Якщо діагностована короткозорість, лікар підбирає підходяще лікування.

Для корекції підбираються окуляри або лінзи, що дозволяють відновити гостроту зору, зняти зайве навантаження на очі. Крім того, офтальмолог може призначити медикаментозну терапію (наприклад, для зняття м'язових спазмів), апаратне лікування, що впливає на роботу м'язів і поліпшує кровопостачання тканин ока.

Ще один варіант лікування міопії в Україні – це лазерна корекція зору. Методики постійно удосконалюються та дозволяють упоратися навіть із високою короткозорістю за одну процедуру. Але, як і будь-яке хірургічне втручання, така корекція має ряд протипоказань і може бути рекомендована після 18-літнього віку за відсутності прогресування міопії.

Важливою складовою терапії є регулярне обстеження в офтальмолога. Особливо важливо відвідувати лікаря в дитячому та підлітковому віці, періоди активного росту організму та підвищеного зорового навантаження. Планові огляди дозволяють відслідковувати стан очного яблука, вчасно виявити прогресуючий тип міопії й ужити заходів з її корекції.

Пройти обстеження можна в медичному центрі «ОН Клінік». Для цього запишіться на прийом до офтальмолога на сайті або за контактним телефоном медичного центру.

Доступно в медичних центрах:

Записатись на прийом

Додані послуги
При оплаті на сайті:
0 грн.
При оплаті в мед. центрі:
0 грн.

Задати своє питання

Відгук або пропозиція щодо роботи

Уточнити ціну

Дзвінок в один клік