Питання та відповіді з дитячій нефрології

У дитини каламутна сеча і часте сечовипускання. Пробували лікувати народними методами, але ефекту практично не було. Підкажіть, будь ласка, з чого почати лікування і які обстеження потрібно пройти?
Відповідь: 24.11.2020

Маючи дані скарги, необхідно проводити диференційний діагноз між запальними змінами в органах сечовивідної системи та обмінними порушеннями. Каламутність сечі можуть давати: лейкоцитурія (підвищений вміст лейкоцитів в сечі) - прояв запалення; салурія (підвищений вміст солей в сечі) - прояв обмінних порушень. В цьому випадку необхідно звернутися на консультацію дитячого нефролога, з обстежень необхідно мати:

  • клінічний аналіз крові;
  • клінічний аналіз сечі;
  • аналіз сечі на стерильність (можна без нього, тривалість його проведення від 5-7 днів);
  • УЗД нирок і сечового міхура; 
  • для дівчаток - консультація дитячого гінеколога (виключити аномалії розвитку зовнішніх статевих органів, запальні зміни - вульвіт, вульвовагініт), для хлопчиків - консультація дитячого уролога (виключити аномалії розвитку зовнішніх статевих органів, фімоз, запальні зміни - баланопостит).

Лікування призначає дитячий нефролог, в залежності від результатів обстеження: при наявності запальних змін (цистит) - антибактеріальна терапія, призначення уроантисептиків; при обмінних порушеннях - літолітична терапія. Лікування народними методами лікування дітей не використовується (заварювання трав, ванночки з травами), так як даний метод не має доказової бази та не прописаний в протоколах. Тим більше теплові процедури у дітей заборонені (при теплових процедурах відбувається розширення судин і інфекція розноситься далі).

Підвальна Наталя Анатоліївна
Дитячий лікар-нефролог. Вища кваліфікаційна категорія. Кандидат медичних наук. Стаж роботи 14 років.